Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Morgenen starter i sekstiden, og Talos sitter og følger fascinert med på dråpene i dusjen etter jeg er ferdig å dusje.

2014-10-01%2006.07.42.jpg

En liten time senere sitter jeg på jobb. Morgenkaffe må til.

2014-10-01%2006.51.20.jpg

Utover formiddagen begynner jeg å bli småsulten, men fruktkurven er temmelig slunken.

2014-10-01%2009.18.26.jpg

Klar til møte...

2014-10-01%2010.04.05.jpg

Så det obligatoriske bildet av lunsjen.

2014-10-01%2011.30.34.jpg

Jeg glemte et par bilder på ettermiddagen, men skjedde ikke så mye spennende på kontoret. Nuh er det hjem i den søte, lille bilen vår.

2014-10-01%2015.07.09.jpg

Samboer disker opp med italiensk gryte og hvitløksbaguette til middag. Nam!

2014-10-01%2015.17.29.jpg

Når maten er sunket er det ut på tur. Gutten i bilen og klar til å ta avgårde.

2014-10-01%2016.47.44.jpg

Turen går til Alsvik, og på cachejakt ender vi opp mot en liten holme og leser om to fra motstandsbevegelsen som holdt stand mot tyskerne da de satte opp ulovlig radiosendingsutstyr her. Spennende historie, og slikt man kommer over når man cacher.

2014-10-01%2017.06.43.jpg

2014-10-01%2017.15.51.jpg

Derfra ble det topptur. Opp til Kvednaberget, det var noen helt nydelige høstfarger på toppen der!

2014-10-01%2017.58.20.jpg

2014-10-01%2018.08.27.jpg

2014-10-01%2018.10.18.jpg

På vei ned kom jeg over dette, og lurer på hva slags dyr som har endt sine dager her.

2014-10-01%2018.19.28.jpg

Det regnet av og på hele tiden og jeg vandret i høyt gress som var vått og kaldt. Både jeg og Ozu var gjennomvåte da vi kom hjem, så etter å ha tørket gutten og meg selv så satte jeg meg ned med en øl og tittet gjennom bildene.

2014-10-01%2019.26.20.jpg

Og det var siste bildet jeg tok for denne EFITen. :)

  • Like 3
Skrevet

Katter og dusj altså :lol: "Min" pusekatt sitter gjerne utenfor dusjkabinettet og kjefter høyt :rolleyes:

Haha, de er kule. Talos har enda ikke forstått at dråpene er på innsiden.Vi har flere ganger løftet ham opp og båret ham inn i dusjen for å vise ham at dråpene renner der, men han forstår ikke. :lol:

Skrevet

Fine pusen, er fristet til å kalle han dum, men det er kanskje ikke helt rettferdig ;)

Ser ut som om du får sett store deler av vestlandet via geocaching hvertfall :)

Skrevet

Fine pusen, er fristet til å kalle han dum, men det er kanskje ikke helt rettferdig ;)

Ser ut som om du får sett store deler av vestlandet via geocaching hvertfall :)

Ja, han er litt dum og deilig. :lol:

Store deler av vestlandet var kanskje å ta litt i, men får sett store deler av Nord-Jæren, i hvert fall. ;)

Skrevet

Fiin pus! Og fin pelsball. Caching virker genialt for å komme seg rundt på litt andre turer enn man pleier.

Takk!

Ja, det er nettopp det. Selv om jeg er glad i å gå tur med hund generelt, så kan det bli litt kjedelig med samme runden for ofte. Dette er en genial måte å komme seg litt rundt på, se ting man ellers ikke ville sett og få en ekstra motivasjon til å gå en litt lenger tur enn vanlig, "for det er jo en cache til bare 500 meter (i luftlinje) gjennom skogen her...".

Skrevet

Fin dag :D Inneholder jo alt som trengs for en bra dag, minus slunken fruktkurv :P (kjenner følelsen..)

Caching virker genialt for å komme seg rundt på litt andre turer enn man pleier.

Jepp, og det er jo tilogmed cacher i nabolaget deres :D Har et funn, mer rakk jeg ikke :(

Skrevet

Takk!

Ja, det er nettopp det. Selv om jeg er glad i å gå tur med hund generelt, så kan det bli litt kjedelig med samme runden for ofte. Dette er en genial måte å komme seg litt rundt på, se ting man ellers ikke ville sett og få en ekstra motivasjon til å gå en litt lenger tur enn vanlig, "for det er jo en cache til bare 500 meter (i luftlinje) gjennom skogen her...".

Tror jeg må teste ut det når lillemor blir litt større. Skal visst være cacher i området her.

Jepp, og det er jo tilogmed cacher i nabolaget deres :D Har et funn, mer rakk jeg ikke :(

Ja, husker du sa det. Hmm , kanskje prøve med bare hunder. :lol:

  • Like 2
Skrevet

Koselig dag! Jeg savner Jæren når jeg ser sånne bilder ... Og det ser så gøy ut å lete etter cacher!

  • Like 1
Skrevet

Koselig dag! Jeg savner Jæren når jeg ser sånne bilder ... Og det ser så gøy ut å lete etter cacher!

Har du bodd her i distriktet, eller er du her fra? Ja, det er gøy å lete etter cacher (og noen ganger frustrerende!)

Skrevet

Har du bodd her i distriktet, eller er du her fra? Ja, det er gøy å lete etter cacher (og noen ganger frustrerende!)

Jeg bodde på klepp i tre år og savner jæren veldig!! Stavanger er min favorittby og jeg eeelsker klepp :=)

  • Like 1
Skrevet

Jeg bodde på klepp i tre år og savner jæren veldig! Stavanger er min favorittby og jeg eeelsker klepp :=)

Jeg også elsker Klepp, siden min mor er derfra og jeg har slekt der. Faktisk var jeg der i dag for å cache (Øksnevad for å være helt nøyaktig). :D

Skrevet

Du har akkurat sånn katt jeg ønsker meg! Nydelig :wub:

Cacaheturer er morsomt, også så fine høstfarger. Høst er veldig fint :)

Takk, Talosen er pen, da. :wub:

Så gøy med caching - og jeg ELSKER høsten! :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...