Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaren hundetrener-tanker søkes : apport


Recommended Posts

Skrevet

Derfor liker jeg klikkerprinsippet, man slipper å legge så mye egne følelser i treninga og derfor påvirker man ikke hverken den ene eller andre veien.

Nemlig :) Jeg kan hverken være "hurra meg rundt" eller streng, eller vennlig og bestemt. Bikkjene jeg har prøvd å lære apport på tradisjonelle måter (enten konsekvens eller positiv) har ikke akkurat blitt gode apportører (med unntak av KV'n da, men med sånne gjør det jo seg selv) Men ren teknisk tilnærming til saken, og at bikkjene tror at de selv finner på hva de skal gjøre for å bli belønnet, DET funker utmerket på selv den særeste hund :P

  • Like 2
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Derfor liker jeg klikkerprinsippet, man slipper å legge så mye egne følelser i treninga og derfor påvirker man ikke hverken den ene eller andre veien.

Og derfor liker jeg ikke ren klikkertrening. Jeg kan ikke se at det blir god trening (helhetlig sett) av å fjerne all personlighet og følelse fra treninga. For meg er hundetrening en dynamikk med hunden, noe vi gjør sammen. Ikke utelukkende noe hunden gjør fordi den har funnet ut at visse adferder fører til at en godbit kommer frem.

Også skal du bare klikke feil en gang så har du en over ivrig gruppe 1 hund som spytter og spytter apport :-P

Det er helt sant. Det er fort gjort. Men så kommer hvor god trener du er, inn i bildet. Ser du hva du har gjort og retter det opp igjen med en gang, så kan du like fort lære hunden at det ikke var å spytte apport som funka allikevel, men at den må holde fast istede. Ett problem blir det først om du oppdager det for seint så det har blitt en vane eller at du ikke klarer å endre hva du belønner eller hvordan du presenterer øvelsen for hunden.

Skrevet

Man kan fint ha både personlighet og følelser i treningen, det må bare ikke komme i veien for evnen til å analysere situasjonen og bruke de verktøy som trengs. :)

  • Like 1
Skrevet

Dette er en av teknikkene vi har brukt for å få til å holde bedre. Horribelt dårlig filming, skylder på at jeg er syk :teehe: Det fungerer ihvertfall godt på han her :) Varierer vanskelighetsgraden mye da, avstand på hendene mine, avstand fra han til meg (får mer fart med mer avstand), apportgjenstanden på bakken etc.

  • Like 3
Skrevet

Stryk på kinnet, stryk på magen, noen funker det å klø under haka, men favoritten min er å se retrievere bli skikkelig klødd på rompa :lol:

De fleste hunder spenner grepet når de bli koset på, spesielt rompekos, som kan bidra til å holde apporten uten tygging og ved lengre varighet, få gode assosiasjoner til apport samt er det en form for belønning :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...