Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpende felt eller 2 av 2 på?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer altså på fordeler og ulemper med disse to måtene å gjøre det på. Jeg tenkte at hvis jeg og Flisen skulle trene agility så skulle vi bruke 2 på 2 av, siden det virker som det er det de fleste gjør. Men, så kom jeg over en video.

https://www.youtube.com/watch?v=A7jGZwoYWOQ&feature=share

Det er jo ganske rått med løpende felt? Er det veldig vanskelig å få til? Har dere noen gode linker til treningsvideoer av løpende felt og/eller 2 av 2 på?

Hilsen en som må ha alt på plass før hun prøver på noe nytt. :icon_redface:

Edit: Man må visst se vidoen på youtube. Ca. 1.06 ut er stigen, hvor jeg ble mest imponert over de løpende feltene til bc'en.

Edit2: Samtidig tenker jeg at dersom det hadde vært en knapp sving etter stigen, så hadde kanskje ikke bc'en tjent så mye på de feltene? Man må kanskje ha en slags kommando for når de må ta det rolig over feks stigen eller når de kan kjøre på?

Skrevet

Du har en groendal ser jeg.
Store hunder med myye fart og iver. Ville uten tvil ha anbefalt deg to av og to på. :)
MEN! Jeg har også sett en treningsmetode hvor man bruker en firkant nede på bakken som hunden må løpe på for å få belønning. Denne legger man i starten helt inntil feltet, før man senere flytter den lengre vekk. :)

Skrevet

For en sykt kul video! Man så virkelig hvilken handlingsmetode som var best, og at hun med bc kunne spart enda mer tid! Men sykt ekkelt da den ene hunden skal løpe på vippen mens den enda er i luften, haha :lol:

Til topic: Løpende felt er vanskelig og veldig tidskrevende å trene inn. Jeg har ikke gjort det selv, men kjenner noen som har gjort det og jeg har lest meg en del opp på det da jeg tenker å ha det på Tidi. Fordeler er jo at du sparer tid på det. Grunnen til at jeg bestemte meg for løpende felt var etter at jeg satt å tittet på agility på livesendingen til Crufts hvor jeg så utrolig mange dårlige 2 av 2 på felt, hvor handleren bremset ned hunden kraftig på feltet, også endte det med at hunden bare hoppet over feltet. Da vil jeg heller ha en hund som har full fart over og derfor hoppet over feltet. Men forhåpentligvis får jeg en hund som løper fullfart over og tar feltet!

Jeg har egentlig tenkt å lære inn begge deler, slik at ved en krapp sving etterpå, så kan jeg bruke 2 av 2 på om jeg trenger det. Men om du sjekker ut Silvia Trkman sine videoer på det, så er det mulig å lære inn løpende felt og sving etterpå :) Generelt sett har Silvia Trkman mye bra videoer og info om løpende felt. Hun har også online kurs mener jeg. Tenkte å ta det med Tidi en gang i løpet av vinteren håper jeg.

http://www.youtube.com/watch?v=dWDaddzV8nw

Ulempen med løpende felt er at dommeren kanskje ikke får med seg at hunden er på feltet. Det vil den alltid gjøre ved 2 av 2 på :)

Skrevet

Du kan jo ha både løpende og 2 av 2 på ;) også lære hunden å skille. For i mange situasjoner vil det være praktisk å kunne bremse hunden og kunne posisjonere seg ut og det får du ikke med løpende felt, mens med 2 av 2 på får du. mens løpende kan du peise på.

  • Like 1
Skrevet

Jeg skulle veldig gjerne likt løpende på Keo da det går raskere og gir mer flyt, men vi har ikke sjangs i havet. Han er av typen 'om jeg er heldig så er jeg borti mønet overhodet' og 'vippa er til for å hoppe på og rett av igjen' :aww:

Der er mange fine filmer om løpende felt, skal se om man finner noen når man har ordentlig nett!

Skrevet

Jeg foretrekker 2 av 2 på fordi

- Det gir hunden en tydelig oppgave, lett å skille mellom rett og feil

- kan trene alene, ikke avhengig av hjelp til å se om hunden treffer dersom jeg er vanskelig plassert eller langt bak

- med en rask hund så får jeg en liten mulighet til å hente inn litt tid

- lettere å styre hunden videre på teknisk krevende momenter, feks fra feltapparat til bakside hopp.

Edit

Jeg kjenner to stk som har både RC og 2 av:2 på, begge hundene sliter deres å skille de to variantene. Begge hundene har erfarne agilityfolk som førere.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har løpende felt på Balder (eller mer prøver å trene inn) av den enkle grunn at han blir så dempa og mister mye fart av å stoppe og der vi kan hente tid gjør jeg det. Fordelen med løpende er jo at det tar kortere tid, men en må lære det inn ordentlig. Vi har en i klubben som hadde lært inn løpende felt på hunden sin og det funket kjempebra i starten og satt alltid, men etterhvert begynte hunden å hoppe på konkurranser. I starten langsmed hinderet så det var vanskelig å se, men hun fikk mye feltfeil og på film så en at hunden hoppa. Hu bytta til to av to på og når det var lært inn ordentlig og hunden lærte seg at den alltid skal stoppe på feltene er feltfeilene blitt borte igjen. Og der har du fordelen med to av to på, hunden skjønner lettere oppgaven og itillegg er det mye lettere å trene inn da en kan trene på trapper, kasser, fortauskanter osv. mens for å trene løpene må en trene på en planke med samme lengde som bommen (og møne for den sags skyld gjelder begge) og gjerne ha mulighet til å trene hver dag. Har også hørt om en som lagde en liten bom som gikk inn i bilen og da kunne trene felt hvor som helst (mini variant, en som trente to av to på) det kan en ikke med løpende da en må lære hunden riktig løpesett og det kan en ikke om en har annen lengde på bommen. Å lære inn både løpende å to av to på er veldig vanskelig og hunden må skjønne forskjell på begge komandoene og en må ha forskjellige komandoer. Så beste er egentlig å bestemme seg for en ting og så trene det ordentlig og holde seg til det, lettest for både hund og eier. Og alt gjelder både bom og møne bare jeg som har en tendens til å skrive bom da Balder alltid tar mønefeltet uansett :)

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...