Gå til innhold
Hundesonen.no

Belønner jeg feil?


Guest bikkje1
 Share

Recommended Posts

Over alt anbefaler jo folk å gi godbiter og belønne hver gang hunden kommer på innkalling og selv oppsøker eier.

Men hos oss føler jeg det blir mer belønning av tigging. Simba får godbit og ros så og si hver gang han er innom/kommer på innkalling, så det begynner han å bli skikkelig god på. Noen ganger tr han godbiten og så bare fortsetter å gå i sin egen verden. Mens i det siste har han omtrent gått oppi beina mine hele turen og bare ventet på godbit.

Når vi trente på å gå pent fikk han godbit for å gå pent, og ikke at han så på meg. Men på innkallingen ønsker jeg jo kontakt og fokus. Hva gjør jeg feil/hva kan jeg gjøre anderledes? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner til det, jeg har litt av det samme. Jeg har "hjernevasket" Ozu med godbiter både på innkalling og når han melder inn selv. Det fører til at han av og til går nærmest fot med beina mine i stedet for å tusle rundt for seg selv.

Når han går sånn og "henger", så har jeg begynt å si "Må gå!" mens jeg gir et håndsignal som viser tydelig "gå framover". Vanskelig å forklare, er noe jeg bare gjør av meg selv, egentlig. Han har etterhvert forstått at det betyr at han er fri til å gå og tusle for seg selv.

Du kan ellers også begynne å fase ut godbiter, dvs at du ikke lenger belønner hver gang han kommer inn, men sånn innimellom. Beste du kan gjøre hvis han henger for mye i beina på deg er å gi et signal "Det er nok", "Gå nå" eller hva du vil, også totalt ignorere ham etterpå og bare gå videre. Tror de tar det ganske kjapt. (Jeg gjør det samme hvis Ozu tigger om trening inne. Jeg sier rolig "Det er nok" også ignorer jeg ham fullstendig etter jeg har sagt det - det tok veldig kort tid før han tok den og gikk bort).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje du kan gjøre det litt mer usystematisk når du belønner. Jeg belønner Tidi når hun kommer innom meg frivillig, men ikke alltid. Bare noen ganger. Det hender hun kommer innom og prøver seg, men jeg syns det bare er bra at hun innimellom kommer innom frivillig, selv uten belønning. Om noen plutselig kommer rundt en sving foran oss på tur og hun da er ved siden av meg, så er det lettere å ta henne i bånd. Tidi skjønner ihvertfall veldig fort at når hun ikke får noe, og da går hun bare videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...