Gå til innhold
Hundesonen.no

Knappe baksteg i trav


Alvira
 Share

Recommended Posts

Arthur har alltid hatt et flott baksteg, men nå i det siste har det blir markant knappere og litt trippete. Han er ikke halt og viser ingen smerter.

Jeg har tenkt at det skyldes muskelvekst (han er 14 mnd), og derfor litt stramme muskler?

Jeg lar han løpe løs for å strekke seg, traver på grus, tøyer litt og masserer.

Er det noen andre som har vært borti dette eller har tanker om hva det kan skyldes og hva som kan hjelpe? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan baksteget blir er jo avhengig av hvordan han er konstruert. Hunder traver ikke hver gang de skal gå, de går i passgang for å spare energi og naturlig nok blir det ikke noe kvantesprang av det.

Nå har du en stor og tung hund som ikke bør belastes så tungt før han er ferdig utvokst og røngtet, men lett sykling frem til han viser tretthetstegn er super trening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan baksteget blir er jo avhengig av hvordan han er konstruert. Hunder traver ikke hver gang de skal gå, de går i passgang for å spare energi og naturlig nok blir det ikke noe kvantesprang av det.

Nå har du en stor og tung hund som ikke bør belastes så tungt før han er ferdig utvokst og røngtet, men lett sykling frem til han viser tretthetstegn er super trening.

Ja, jeg vet. Jeg bare ble forundret av den plutselige endringen. Jeg belaster han ikke noe særlig, han får løpe løs slik at han styrer det selv pluss lett jogg (jeg har ikke sykkel) på grus til en av oss blir sliten - som oftest meg :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det trenger jo ikke å bety noe særlig, men det kan selvsagt være tegn på underliggende sykdom som for eksempel hofteleddsdysplasi (det gjør vondt å ekstendere hoftene helt, derfor korte steg). Er greit å være obs på det, men jeg ville ikke fått panikk hvis hunden plutselig gikk litt rart en dag. De kan jo dunke seg og få litt vondt uten at det betyr at det er noe alvorlig.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ene dvergpinscheren vår med høy grad PL fikk korte steg, slik @ beskrev over. Overlinjen ble også rar, fordi hun "understilte" seg når hun sto. Etter operasjon fikk hun tilbake de lange stegene sine, der bakfoten var helt strekt ut bak. Hun stiller seg også opp bra nå. Nå merket vi hennes PL av andre grunner enn steglengde, det var først noe vi la merke til etter hun var operert, og hun plutselig fikk tilbake steglengden og måten å stå på som hun hadde hatt som valp.

Det kan jo selvsagt også være ingenting. Hunder utvikler seg jo i rykk og napp. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle!

Håper virkelig det hverken er HD eller PL - linjene hans er relativt fri for HD og usikker om PL er et veldig stort problem hos rasen.

Ja, meget mulig det er en låsning. Etter tre dager med massasje og tøying ser jeg bedring.

Nei, det er jo for all del ikke nødvendig at det er noe galt, men - driver jo aktivt med ustilling og da legger man merke til slikt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...