Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Den siste (kanskje så mye som de to siste) ukene har Tuva plutselig begynt å ekstrem pese, ikke vanlig pesing men mer som sånn pesing hun hadde når hun fødte. Det har jo vært gode temperaturer ute i det siste, men ikke så varmt som det var i sommer hvor hun ikke pesa sånn. Jeg har kun lagt merke til det når hun gjør det inne (har ikke sett at hun gjør det ute, men jeg ser jo ikke på dem hele tiden mens de er ute heller) hun drikker ikke mer og spiser normalt + at hun er normalt aktiv. Det er ingen forandringer bortsett fra denne pesingen innimellom ( når jeg tenker over det skjer det oftest på kvelden) noe å bekymre seg over?

Skrevet

Det kan ikke være noe ekstra stress? Løpetid på gang?

Nei, hun er kastrert. Men dattra hennes har løpetid da, og hun var litt rar forrige gang hun hadde løpetid og. Kan det være noe?

Skrevet

Kanskje :) Jeg skal ikke pårope meg særlig kunnskap om tisper, men kjenner ei som er slik under løpetiden. Virker som stress og merker det hovedsakelig på at hun peser (og nesten hyperventilerer).

Skrevet

Smerter? Skjer det i spesielle sammenhenger (ligger, står, løper, etc), kanskje?

Som regel når hun ligger i sofaen, og det slutter like fort som det starter. Så kan godt hende hun har vondt ja, men hvor og hvordan finner jeg ut det da :P

Kanskje :) Jeg skal ikke pårope meg særlig kunnskap om tisper, men kjenner ei som er slik under løpetiden. Virker som stress og merker det hovedsakelig på at hun peser (og nesten hyperventilerer).

Kan jo være noe hormonelt ja kanskje, hun ble jo kastrert seint (4 år) så jeg veit ikke om noen hormoner sitter igjen, haha, kan ikke så mye om det her selv jeg altså :P

Skrevet

Jeg er hysterisk og ville fått sjekket hjerte/lunger og buk for hjertefeil, væskeansamlinger og evntuelt svulst. Sansynligvis så er det ingenting, og pesingen kan komme av at hun er litt stressa eller kanskje stiv og litt vond i kroppen?

Skrevet

Jeg er hysterisk og ville fått sjekket hjerte/lunger og buk for hjertefeil, væskeansamlinger og evntuelt svulst. Sansynligvis så er det ingenting, og pesingen kan komme av at hun er litt stressa eller kanskje stiv og litt vond i kroppen?

:frantics: :frantics: Tenker jeg sjekker tempen neste gang hun blir sånn, vi har ikke gjort noe spesielt som skal tilsi at hun er stiv og støl (hun beveger seg helt normalt ihvertfall) men hun har jo løpt mye mer løs i det siste da, og hun er jo kamikaze hund så kan jo hende hu har gjort seg noe. Kanskje jeg bare skal få en time så dem får lytta på henne!

Skrevet

Det er nok helt sikkert ikke noe farlig, men det KAN være symptomer på slikt, og er jo litt greit å utelukke. Vi satser på at hun bare har stressa seg opp over å være kamikazehund. :D:hug:

Skrevet

Veterinær høres fornuftig ut, også krysser vi alle fingrene for at det bare er noe tull som lar seg fikse på et blunk! :hug:

Skrevet

Sånn gjør min hund også. Snart 8 år, og vært kastrert i 4 år. Hun kan plutselig på et "peseanfall",på kveldstid eller midt på natten. Mens hun ligger i sofaen for eksempel. Men det har vært slik i flere år. Og det slutter like fort som det begynte.

Hadde en hund tidligere som var full av kreft, hennes pesing var anderledes, den ga seg aldri.

Skrevet

Nå kjenner jeg meg som den dritt eieren som ikke har tenkt tanken på at det kan være noe alvorlig :no:

Ikke gjør det, for stort sett er det helt ufarlig! :)

  • Like 3
Skrevet

Da har vi vært hos veterinæren en tur :) Surkler litt i venstre lunge og blodprøven indikerte virus, så det er mest sannsynlig kun en vanlig høst forkjølelse :D Hun skal gå på antibiotika i 2 uker (ingen apotek hadde den inne selvfølgelig, så får den ikke før Torsdag :P ) så forhåpentligvis var det så enkelt som det :D

  • Like 11
Skrevet

Ja! Fikk jo helt noia her en stund :P Når jeg tenker etter er det jo ikke rart at hun er forkjøla, hun gikk jo våt og kald en stund når vi gikk Besseggen for et par uker siden liksom.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Så bra :) Men hvis det bare var vanlig forkjølelse. Hvorfor to uker med antibiotika?

Sent fra min C6603 via Tapatalk

Skrevet

Så bra :) Men hvis det bare var vanlig forkjølelse. Hvorfor to uker med antibiotika?

Sent fra min C6603 via Tapatalk

"Surkler litt i venstre lunge og blodprøven indikerte virus"

Surkling i lunge kan være begynnene lungebetennelse.

Skrevet

Så bra :) Men hvis det bare var vanlig forkjølelse. Hvorfor to uker med antibiotika?

Sent fra min C6603 via Tapatalk

"Surkler litt i venstre lunge og blodprøven indikerte virus"

Surkling i lunge kan være begynnene lungebetennelse.

Sikkert derfor ja :P Gjør bare som jeg får beskjed om jeg :lol:

Skrevet

Er det virus, hjelper ikke antibiotika, da. Veldig merkelig diagnose. Er det en bakteriell lungebetennelse, regner jeg med at de tok en blodprøve? Røntgen? Er ikke dyrlege, men har hatt barn med mange lungebetennelser :))

Skrevet

Er det virus, hjelper ikke antibiotika, da. Veldig merkelig diagnose. Er det en bakteriell lungebetennelse, regner jeg med at de tok en blodprøve? Røntgen? Er ikke dyrlege, men har hatt barn med mange lungebetennelser :))

De tok blodprøve ja, hvis det ikke hadde vært virus hadde dem tatt røntgen. Nå ble jeg brått usikker her, og siden jeg ikka har fått pillene kan jeg ikke sjekke hva det er engang :( Kanskje det ikke var virus, men dem skulle røntge hvis det var virus? Må lære meg å følge med...

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det er sikkert en god grunn til at hun skal ha antibiotika altså, men antibiotika pga en liten vanlig forkjølelse høres litt overkill ut :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...