Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden vår blir råforet pga lagermiddallergi, og det funker fint. Vi merker at hun får kløe av mat som inneholder egg også, så vi er svært restriktive med hva vi putter i henne, men gulrot er en av de tingene hun liker godt og som hun får.

Vi vil gjerne at hun skal få gnage på noe sånn som alle andre hunder, og de to siste lørdagene har hun fått en grisehale som lørdagskos - et rent prøveprosjekt. Til stor glede for henne, og vi har ikke merket økt kløe eller annen reaksjon.

Men en grisehale er kjapp å spise opp, og jeg er usikker på om vi skal øke på til et griseøre. Sist hun fikk det, for over 1 år siden, ble hun kjempedårlig i magen og hadde diare i mange dager. Jeg antar at det var salmonella i det, men vet ikke sikkert. Det ble kjøpt på et hundepensjonat, og det lå to griseøreer igjen i en bolle på disken, og vi kjøpte det ene.

Så spørsmålet er egentlig om hun vil tåle det - jeg tenker svin er svin, tåler hun grisehale så tåler hun griseøre også? Veldig usikker, og jeg orker ikke den oppkast og diaregreien hvis vi kan unngå det.

Skrevet

Om dere er veldig bestemte på at dere vil prøve, så kan man også dele opp griseørene. Da kan dere f. eks prøve med å gi henne 1/4 av et griseøre og øke derfra, så ser dere fort om hun tåler det eller ikke. Og også hvor store mengder hun eventuelt tåler :)

Skrevet

Et griseøre man kjøper i butikken synes jeg ofte er veldig fett og klissete i forhold til en grisehale, kan jo ha vært fettet spm gjorde henne dårlig i magen? På slaktern kan man få griselabber delt i to på midten, det kan kanskje være noe?

Skrevet

Ører har ikke mye fett i seg, svinehaler har derimot mye fett innerst (snakker om rå).

Var nok bare noe rart med de ørene du hadde kjøpt, svin er svin, så ikke det hunden har reagert på i seg selv. :)

Men du, alt tørket og tørr mat inneholder midd bare så du er klar over det. Jeg serverer svinehaler og -ører rått, for min lille hund varer disse da også en god stund siden huden er så seig at det må tygges godt på for å få i seg biter.

Skrevet

Ører har ikke mye fett i seg, svinehaler har derimot mye fett innerst (snakker om rå).

Var nok bare noe rart med de ørene du hadde kjøpt, svin er svin, så ikke det hunden har reagert på i seg selv. :)

Men du, alt tørket og tørr mat inneholder midd bare så du er klar over det. Jeg serverer svinehaler og -ører rått, for min lille hund varer disse da også en god stund siden huden er så seig at det må tygges godt på for å få i seg biter.

Jeg tror det var salmonella i de jeg kjøpte, og ringte derfor for å be dem fjerne resten av de de hadde på lager. Nå er ikke vår hund den verste allergikeren, tror jeg - men nok til at sopp (i ørene og på labbene) forsvant med V&H, og den verste kløen ga seg. Og jeg får faktisk hetta av kløe, selv om det er normalt at hunder (og mennesker) klør seg litt. Jeg er veldig på vakt.

Hvor får man ta i råe grisehaler, da? Jeg kjenner faktisk at det butter litt i mot med en fersk grisehale..

Skrevet

Ja, de fleste hunder klør faktisk en god del iløpet av en dag uten at det er noe galt i det, men når det blir mer enn slik de alltid har gjort eller febrilsk kløing bør man jo anta at noe er galt.

Hvorfor byr det deg imot? Hehe. Kjøper det enten i Sverige eller "Asiamat"-butikker. :) Har vel sett det også i enkelte store matbutikker, og regner med at de med stort utvalg iallefall kan bestille inn til deg om du ikke får tak i det på annen måte.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...