Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hadde et innlegg her i fjor om dette, men fant det ikke igjen.

Jeg har en hund med allergi, hun fikk det i 4 års alderen, hun er nå 7 år. Hun har kun klødd om sommeren, og medisin har alltid hjulpet. I fjor varte kløen et stykke ut mot vinteren, lengre enn vanlig. I år kom kløen ganske tidlig på våren. Kløen har enda ikke gitt seg, men i år, har ikke medisin hjulpet engang. Hun har gått på atopica. Hun begynte nå for noen dager siden på predisolon/kortison, en sterkere variant, 5 mg. Hun klør enda. Hun har når klart å klø så mye, hun har en pelsløs område på kroppen. Hun må også ha øyesalve innimellom, da hun får betennelse der pga all kløen. Hun klør seg med andre ord MYE.

Mest sannsynlig vil dette roe seg når vinteren kommer, sånn som i fjor. Men nå har hun klødd i flere måneder, og mest sannsynlig vil dette komme tilbake igjen til neste vår, og fortsette frem mot vinteren.

Er det noen som vet hvorfor medisinen plutselig ikke vil fungere på henne lengre? Og synes dere at hun burde få slippe all kløen, og heller bli avlivet? Hun er jo ellers i tipptopp form, og hun vil jo mest sannsynlig få noen klø-frie mnd i vinter.

Skrevet

Er det noen som vet hvorfor medisinen plutselig ikke vil fungere på henne lengre?

Jeg vet at når det kommer til en god del folk med sesong allergier har de vært helt ekstreme i år. Medisiner som vanligvis virker har ikke gjort det, enkelte som ikke reagerer har reagert i år, og alle som er plagd har hatt en veldig lang sesong med plager.

Guest lijenta
Skrevet

i år har det vært mer av pollen enn tidligere mener også det var mer på slutten av året i fjor, men hun kan også ha blitt vrre og når du ikke klarer å stabilisere så hun ikke klør ja da hadde jeg tenkt tankene mot verdig liv eller ikke. Tenk selv på det å bare klø og klå opptil halve året igjennom kke noen god tanke. Tenk grundig gjennom og ta en diskusjon med vetrinæren om tingene

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...