Gå til innhold
Hundesonen.no

Førerhund som utagerer?


Lissi123
 Share

Recommended Posts

Jeg vet ikke om jeg har lagt denne tråden rett.

Jeg kjørte en tur med hundene mine da jeg ser foran meg ei dame som står med en blindehund. En assistent sto ved siden av. Jeg tenkte ikke så mye på det uten om at jeg kjørte på andre siden av veien så. Hun sto å holdt i bøylen og de sto i et kryss . Mine hunder var altså ikke i nærheten av hunden. Så jeg kjørte forbi og i det jeg kjørte forbi hoppa altså blindehunden rett ut i veien og knurra mot mine hunder. Heldigvis hadde hun blinde en line uten om, men det var tydelig at hun ikke hadde kontroll på hunden. Assistenten tok tak i hunden og fikk kontroll på hunden. Jeg tenkte at jeg skulle snu, men da hadde jeg kommet enda nærmere hunden. Så jeg kjørte videre og den roet seg ned.

Jeg har ingen peiling på blindehunder eller andre service hunder, men mine verken knurret eller viste tegn til aggresjon mot blindehunden. Jeg trodde at servicehunder skulle ha et godt lynne og ikke være hundeaggressiv ? Kanskje det er på tide at den hunden der går ut av yrke som servicehund ?

Det skal selvsagt stå blindehund som overskrift, men e-en kom ikke med .

Endret av Raksha
Endret emnetittel til noe mer beskrivende. :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vet jo ikke vi noe om situasjonen, kanskje dama nekter å bytte hund, kanskje de holder på å trene på det, kanskje skal den bort, men hun har den mens hun venter på en ny en, kanskje er det derfor det var en assistent med. Hvem vet. Blinde bestemmer vell like mye selv som vi som ikke er blinde gjør så det er vell opp til henne hva som skal skje.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja muligheten for det er nok ganske stor ja :) Som sagt jeg har ingen peiling om hvordan blindehunder blir trent opp så jeg synes det var ganske rart at mine oppførte seg bedre enn blindehunden :). Mine er jo vant med vogna da så det kan jo ha mye å si :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...