Gå til innhold
Hundesonen.no

Vega - min rhodesian ridgeback


Krimman
 Share

Recommended Posts

  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hei! Har vært inne mye her og lest, men nå kan jeg jo presentere vår hund! Dette er vår rhodesian ridgeback, hun heter Vega og er 9 uker gammel. VI har hatt henne i 1 og en halv uke nå, og hun er stor

Vega er snart 8 måneder og har vokst litt til...35 kg veide hun i romjula, og har blitt amatørmessig målt til 68 cm på skulder. Spøkelsesalder har kommet og gått litt, verst var det en kveld hvor _alt

Vega er nå 11 uker i dag. Ved 10 uker veide hun 12 kg, og hadde da ca dobla vekta si fra hun var 7 uker og ca 6 kg...! Vokser fort! Syns beina er hakket lengre for hver gang jeg titter bort på henne!

Posted Images

  • 1 month later...

Lenge siden oppdatering her, siden matmor har vært litt opptatt med avslutning av doktorgrad og disputas. Vega har imponert meg med å være veldig flink til å takle litt rolige dager og en noget stresset matmor, og turer med Vega og frisk luft var gode pauser i en hektisk innspurt. Men nå er det juleferie og masse tid til Vega! :D Forrige uke hadde vi bil en ukes tid og kunne farte litt omkring, så det ble mange turer i Bymarka, på Malvik og Steinkjer!

Vega er snart 6 mnd blitt, og jeg tipper hun veier rundt 30 kg, og har blitt målt til 63 cm på skuldra. Moren hennes er 70 cm høy, så.. bare 7 cm igjen! Tipper hun blir ca like stor.. Moren er stor for rasen, men faren er ikke for stor. Tipper Vega blir rundt 40 kg som voksen.

Vega er en herlig grei og ukomplisert valp. Har ennå ikke sett snurten til spøkelsesalder, og folk og gjenstander er interessant og spennende. Vi fant en mørk bunkers på tur her forleden, og Vega gikk inn for å undersøke uten å vente på meg. En trygg hund. Vi har også lekt litt mer med andre hunder i det siste, og det er artig å se Vega lese andre hunder og finne tonen med dem. Hun kan være litt forsiktig i starten, men blir fort varm i trøya.

Hun kan fortsatt bruke munnen mye og småbite litt, det jobber vi en del med, og ignorering er det beste våpenet. Det klør fortsatt langt bak i munnen ser jeg. Hun kan være i hundre når vi får besøk, men roer seg relativt fort. Folk har nok store forventninger til henne siden hun er så stor i størrelse, men hun er jo dessverre akk, så liten ennå i hodet ;) Hun går fra fire bein i gulvet til tenner rundt nesa di på millisekunder!

Ellers elsker hun å ligge foran ovnen når vi har tent opp, og er stort sett rolig og grei inne. Vi har også nå fullført valpekurs hos Sportshunder, og jeg tenker litt på å ta flere kurs med henne på nyåret.

Her er noen bilder!

Vega i Bymarka i desember:

post-13169-0-57651300-1418033611_thumb.j

post-13169-0-75436100-1418033625_thumb.j

post-13169-0-71423700-1418033643_thumb.j

Fant oss en diger jordhaug på Malvik - lykke!

post-13169-0-09061100-1418033656_thumb.j

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Vega er snart 8 måneder og har vokst litt til...35 kg veide hun i romjula, og har blitt amatørmessig målt til 68 cm på skulder. Spøkelsesalder har kommet og gått litt, verst var det en kveld hvor _alt_var skummelt, men så har det for det meste gått seg til. Om hun blir skremt av noe tør hun likevel undersøke det relativt fort.

Hun er en stor hund, og fortsatt veldig valp i hodet, spesielt ved hilsing, så foreløpig har hun "hilseforbud" på folk på gata.... hun har en rolig framtoning på tur, men kan virkelig eksplodere i glede og iver om noen bare sier "hei" til henne... Alt av besøk må overse henne til hun er heeeelt rolig. Men vi øver på de vi kan! Og vi ser heldigvis framgang.

Vi gjør en del søk inne i huset, godbitsøk, søke opp kongen hun får, griserører og sånt, og nå også leker. Det er kjempegøy, og vi får også trent litt sitt-bli og tålmodighet ;)

Ellers gleder vi oss til vår og mulighet til sporkurs, og vi vurderer også noe mer hverdagslydighetskurs eller annet.

Her er noen bilder siden sist:

Vega på jordet - gøy med snøballer:

post-13169-0-75290000-1422998857_thumb.j

post-13169-0-12840100-1422998868_thumb.j

post-13169-0-56779100-1422998875_thumb.j

Lurer på om jeg kommer til å angre at jeg har lært inn "Opp"-kommandoen på piknikkbord...

post-13169-0-60740200-1422998885_thumb.j

Gøy å rase i Ringvefjæra!

post-13169-0-75311500-1422998894_thumb.j

Innkallingstrening i Borggården

post-13169-0-00777900-1422998903_thumb.j

Posering ved Nidarosdomen :)

post-13169-0-39393400-1422998919_thumb.j

Fornærmet Vega da jeg hadde glemt liggeunderlag til henne ;)

post-13169-0-75961600-1422998911_thumb.j

Øver på Løven-looken

post-13169-0-94656900-1422999577_thumb.j

På tur langs Ladestien

post-13169-0-97070600-1422999589_thumb.j

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! :D Hun har en høy og stor mamma som hun ligner en del på! Hvor stor er Kovu da? Jeg håper hun ikke blir så mye høyere nå...*krysser fingrene*

Kovu er 40 kg nå, og det er et par kg for mye. Høyden har jeg igrunn ikke målt så nøye enda, får gjøre det en dag.

Du kan sitere flere innlegg ved å velge Multisitat-knappen i stedet for svar. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kovu er 40 kg nå, og det er et par kg for mye. Høyden har jeg igrunn ikke målt så nøye enda, får gjøre det en dag.

Du kan sitere flere innlegg ved å velge Multisitat-knappen i stedet for svar. ;)

Da blir hun nok minst like stor eller større ja ;)

Takk for tips! :)

Nydelig hund du har :)

Tusen takk :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...