Gå til innhold
Hundesonen.no

Ølbrygging, vinlegging, ciderproduksjon m.m.


Recommended Posts

Skrevet

Er det flere soniser som driver med slikt?

Jeg pleide å brygge en del for noen år siden (ekstrakt og delvis også partial mash). Etter hvert flytta medbryggerne mine ut av byen, de kjøpte meg ut av utstyret, og jeg kom aldri skikkelig i gang igjen etter det.

Men nå har jeg lyst til å begynne igjen! Godt øl er dyrt, og det er en utrolig morsom hobby når man begynner å se resultater. Jeg har også begynt å eksperimentere litt med å sette sammen egne oppskrifter, og er veldig spent på hvordan resultatet blir. :)

I tillegg har jeg besteforeldre med alt for mange epletrær, så det hadde vært spennende å prøve seg på eplecider.

Det finnes selvfølgelig gode internettforaer for både brygging og vinlegging, blant annet har jeg lært mye av hjemmebryggerne på http://forum.norbrygg.no/ . Men tenkte det kunne vært morsomt med en tråd her inne også. :)

Skrevet

Jeg har noen venner som brygger øl, kjempegodt altså! :) Jeg har og lyst til å begynne med det, men det må bli når jeg bor et sted som er større enn 22kvm :) foreldrene mine pleide å lage vin før, men det var før jeg fikk lov til å drikke, så aldri smakt.

Er det vanskelig, mye som skal gjøres i forkant, eller er det bare å helle i forskjellige ingredienser og la det stå til? :P (tenker på øl, vin takler jeg ikke (venter fortsatt på å bli voksen når det gjelder det)).

Skrevet (endret)

Det kan gjøres omtrent så avansert eller enkelt som man vil selv. :) Det aller enkleste er kanskje å gå på europris, og kjøpe litt billig utstyr + et par ferdige ølsett. Da kan det være lurt å ikke følge den vedlagte oppskrifta, men heller gjøre sånn: http://norbrygg.no/index.php/slik-brygger-man/artikler/41-bedre-instrukser-for-brygging-fra-olsett (er litt utenomsnakk og anekdoter der, men selve framgangsmåten er veldig fin).

Eventuelt: kjøp to ekstraktsett på europris, følg den vedlagte framgangsmåten, men bruk to sett i stedet for 1 sett + sukker. Samme mengde vann og gjær som for ett sett.

Strengt tatt trenger man bare gjæringskar med gjærlås, hevert, skikkelige reingjøringsmidler (viktig!), flasker etc til å ha det ferdige brygget på, og gjerne ei litt stor gryte til koking av vann. Kan være greit med en korkemaskin også, så man kan sette nye korker på brukte ølflasker.

Så kan man eventuelt avansere videre derfra, om man finner ut at man har lyst til det. :)

Her er en fin introduksjon til ulike måter å brygge på, også fra "guruene" i Norbrygg (Norsk Hjemmebryggerforening) http://norbrygg.no/index.php/slik-brygger-man

Hvis man bor i Oslo eller en annen større by, kan man også gå innom en bryggebutikk og snakke med de som jobber der (f.eks Brygg Selv på Hasle i Oslo, eller Bakke Brygg i Trondheim). De pleier å være veldig hyggelige, og ser heldigvis ikke ned på folk selv om man er totalt nybegynner. :P Der har de også ferdige sett, men med bedre kvalitet enn de på europris.

Edit: la til litt info

Endret av Vims
Skrevet

Dette er jo veldig populært om dagen. :) Brygger ikke selv, men har familiemedlemmer som gjør.

Jepp, det er visst det. :) Ikke så rart synes jeg, det er en morsom hobby.

Skrevet

Ufrivillig godt informert om det som skjer i bryggemiljøet, gubben var i styret i fjor og hadde regelmessige telefonmøter. :P

Vi serverte hjemmebrygget øl i bryllupet vårt, og det kommer uregelmessig en batch eller tre i året her i huset. Akkurat nå tror jeg vi er nede på ett fat i kjelleren.

Skrevet

En stund siden sist jeg var i gang (div.varianter av vin, cider og mjød), men tenkte å sette en dunk hylleblomst/jordbærvin når ånden kommer over meg.

Bruker denne siden som håndbok: vinlegging.net

Hvordan gjør jordbær seg som vin? Har vært inne på tanken, men har inntrykk av at jordbærsaft fort smaker litt sånn... kunstig søtt. Så jeg har ikke turt. :P Er det derfor du kombinerer med hylleblomst?

Skrevet

Jeg og samboer har tenkt å brygge litt øl når vi en gang får tatt oss råd til å kjøpe utstyr, men han har brygget mye med en kompis som er kjempeflink og har lagd masse god øl :) Mange i omgangskretsen vår brygger øl :)

Vin står vi over :lol:

Skrevet

Dette er en tråd jeg bør følge med i, kjenner jeg :ahappy:

Vi har avdeling for brygging i butikken jeg jobber i, men jeg kan absolutt ingenting. Så kanskje jeg lærer litt mer her inne :D

Skrevet

Oooo, en kompis lagde blåbærvin! Det var første gang jeg drakk vin, selvom det smakte jo nesten saft! Men det var sterke saker gitt :P Skulle gjerne prøvd og lage litt vin etterhvert.

Skrevet

Hvilket bryggeutstyr bruker dere?

Mannen har en Beer Brew 30, og pleier å låne en til, pluss en på 60 liter når han brygger sammen med andre.

Han kjøper ingrediensene først og fremst på Nøgne Ø.

Skrevet

Hvordan gjør jordbær seg som vin? Har vært inne på tanken, men har inntrykk av at jordbærsaft fort smaker litt sånn... kunstig søtt. Så jeg har ikke turt. :P Er det derfor du kombinerer med hylleblomst?

Ble godt sist jeg laget det. Tror jeg brukte noe sitron oppi også, for å balansere smaken. Men med all hjemmelaget bærvin, så er jo sukkermengden en utfordring. Man må bruke nok til å holde alkohol prosenten riktig, men stoppe sukringen før det smaker likør av hele greia :P

  • 4 months later...
Skrevet

Sambo har nettopp begynt med brygging av diverse typer øl og jeg har satt en 25- liters blåbærvin- sats. Nettopp tilsatt litt mer sukker i kveld. Veldig spent på resultatet :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...