Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Veit noken om eit alternativ til reiserute Bergen-Stavanger? No når ikkje båten går lenger, så veit eg ikkje om andre alternativ. Nor-way Bussekspress tillater jo ikkje hund. :(

Skrevet

Er dessverre bare buss og fly på den strekningen nå. Tog må du om Oslo. Sist jeg skulle reise sjekket jeg rutebussene, for å se om det kunne være et alternativ. Det gikk bra til Halhjem, men fra Sandvikvåg er det kun ekspressbussene som går. Det endte opp med at pappa kjørte fra Flekkefjord til Sandvikvåg for å hente meg og Gira.

Sendte melding til kystbussen og spurte om det var mulig at de hadde f.eks en avgang daglig, eller en buss som var avsatt til reisende med dyr. Det gikk ikke, for det har de prøvd før. De med allergi var visst nær ved dødsfall flere ganger, fikk jeg til svar.

Skrevet

Det finnes et par sånne "samkjørings-apper". De kan jo være verdt å forsøke. En kommer seg til Halhjem, kan få en veldig våt og vindfull overfart til Sandvikvåg (bur på øverste dekk ute, står ofte fulle av vann. Kan være lunere på øvre bildekk). Men så mistenker jeg at det er bom stopp. En må da komme seg til Haugesund på mystisk vis, for å kunne ta hurtigbåt videre...

Melkeruteforslag: Kan det muligens gå å ta hurtigbåt til Stord fra Bergen, finne en eller anna lokaltransport til Bømlo, ta ferja fra Bømlo til Sveio (Buavåg-Langevåg)Lokalbuss fra Sveio til Haugesund og hurtigbåten som fortsatt går fra Haugesund til Stavanger??

Skrevet

Jeg ville valgt fly jeg..

Det går fortsatt hurtigbåt Bergen-Rubbestadneset (Bømlo), og det går jo lokalbusser gjennom Bømlo, så jeg vil tro du kommer deg greit til Langevåg og ferga over til Buavåg (Sveio), videre er jeg ikke kjent. Men det vil jo ta en hel dag, minst :hmm: Synd Flaggruten ikke eksisterer :(

Skrevet

Hvorfor ikke fly?

Det tar bare litt over en halvtime å fly bergen-stavanger :)

Jeg gjetter meg fordi vedkommende ikke vil ha hunden sin gjennom stresset av en flytur når det trossalt er en så kort strekning :)

Skrevet

Jeg gjetter meg fordi vedkommende ikke vil ha hunden sin gjennom stresset av en flytur når det trossalt er en så kort strekning :)

Nå har jeg fløyet flere ganger med hunder, og de har ikke vært noe mer stresset enn lange bil/buss/togturer (heller mindre)

Tanken min er at det er faktisk mindre stressende for hunden å bruke 1,5 time på en flytur (da tenker jeg innsjekk, lasting, flytur og lossing) enn å reise i timesvis av og på busser, biler og ferger.

Men det er bare meg :)

Skrevet

Nå har jeg fløyet flere ganger med hunder, og de har ikke vært noe mer stresset enn lange bil/buss/togturer (heller mindre)

Tanken min er at det er faktisk mindre stressende for hunden å bruke 1,5 time på en flytur (da tenker jeg innsjekk, lasting, flytur og lossing) enn å reise i timesvis av og på busser, biler og ferger.

Men det er bare meg :)

Ser den! Han kjem til å måtte reise med fly på eit eller anna tidspunkt, men akkurat no er han så ung at eg kvir meg litt på det. Han er akkurat litt for stor for kabinen desverre.

Det finnes et par sånne "samkjørings-apper". De kan jo være verdt å forsøke. En kommer seg til Halhjem, kan få en veldig våt og vindfull overfart til Sandvikvåg (bur på øverste dekk ute, står ofte fulle av vann. Kan være lunere på øvre bildekk). Men så mistenker jeg at det er bom stopp. En må da komme seg til Haugesund på mystisk vis, for å kunne ta hurtigbåt videre...

Melkeruteforslag: Kan det muligens gå å ta hurtigbåt til Stord fra Bergen, finne en eller anna lokaltransport til Bømlo, ta ferja fra Bømlo til Sveio (Buavåg-Langevåg)Lokalbuss fra Sveio til Haugesund og hurtigbåten som fortsatt går fra Haugesund til Stavanger??

Den siste kan funke, men fy søren så mange stopp! Eg er ikkje kjent i området mellom Bergen og Stavanger i det heile tatt, så det kan jo bli interessant for noken som har lett for å stresse under reise.. x)

Oh well. Det ordna seg heldigvis sånn at eg ikkje trengte å dra med meg hunden denne gongen, men det er trist at det ikkje er noken som helst måte å reise ned dit som ikkje innebærer å skifte buss ørten plassar. :( Får vel begynne å gjere research på flybur som ikkje kostar skjorta... :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...