Gå til innhold
Hundesonen.no

Dokumentaren "Shelter me" - Fra omplasseringshunder til tjenesehunder.


Recommended Posts

Skrevet

Noen andre som har sett dokumentaren "Shelter me" ?

Syns dette var en utrolig fin dokumentar om hvordan omplasseringshunder som har hatt en tøff start på livet blir tatt hånd om og trent opp til å bli tjenestehunder.

En av organisasjonene i dokumentaren plukker ut egnede hunder som er til omplassering og plasserer dem hos kvinner i et fengsel. Disse kvinnene får oppfølging og opplæring, og tar hånd om hundene i 4-10mnd. De trener hundene opp til å bli tjenestehunder for mennesker med handicap. Etter treningen i fengselet er ferdig blir hundene tatt med videre for siste del av opplæringen og blir plassert med sine nye eiere (som også får opplæring). Vinn-vinn situasjon hvor hunden får en ny start, kvinnene i fengselet har stor glede av hundene og å kunne hjelpe andre mennesker og personen som får hunden kan få et mer selvstendig liv og stor glede av hunden.

Hva syns dere om denne ideen? Er dette noe vi kunne prøvd ut her til lands også?

Tror dere denne treningen er bra nok eller tenker dere hatt den bør være mer omfattende?

- Så klarte jeg selvfølgelig å skrive feil i overskriften da, beklager :icon_redface:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...