Gå til innhold
Hundesonen.no

valpen biter seg fast i klær.


Renate Kristiansen
 Share

Recommended Posts

Lille Arya på 9 uker driver å biter seg fast i klærne,barna synes jo det er morsomt, men har forklart dem at det ikke er lov.Men er jo ikke like enkelt og forklare en hund det. ;) så spørsmålet er hva gjør jeg for å få slutt på det, barna kan jo ikke gå på gulvet en gang før hun henger fast i klærne.

Biting i fingre og annen hud er blitt bedre, der sier vi alle AU og snur oss vekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lille Arya på 9 uker driver å biter seg fast i klærne,barna synes jo det er morsomt, men har forklart dem at det ikke er lov.Men er jo ikke like enkelt og forklare en hund det. ;) så spørsmålet er hva gjør jeg for å få slutt på det, barna kan jo ikke gå på gulvet en gang før hun henger fast i klærne.

Biting i fingre og annen hud er blitt bedre, der sier vi alle AU og snur oss vekk.

Du har nok et bedre utgangspunkt for Nico hørte aldri på Nei, au Etc. Spesielt ikke når hun var 9 uker...

Ignorering fungerte heller ikke.

Jeg tror det er fullt mulig for dere å lære valpen at det ikke er kult med klær på gamlemetoden , altså å stoppe helt opp, gi bikkja timeout osv.

Når valpen her hadde hengt fast i skrittet til poden et par ganger for mye ( og han gjorde "alt" riktig stakkars ) gikk vi inn med tyngre skyts og sprutet litt vann på henne hvis hun ikke hørte på Nei.

DET hjalp omtrent umiddelbart.

Jeg har aldri trengt å gå så hardt til verks med tidligere valper , ingen av de har vært sååååå ille på valpebiting og det har aldri Vært potensielt farlig som det begynte å bli for sønnen min.

Jeg har liksom ingen gode råd kjenner jeg, her ble situasjonen plutselig akutt desperat når det ble fare for liv og helse :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tro på kontroll ... og det er vanskelig med unger, men jeg tror det skal være mulig, selv om jeg stort sett bedriver brannslokning selv :P .

- Å styre ungene slik at de ikke provoserer valpen unødig er lurt, samt være tilstede når ungene leker med valpen.

- Å lære valpen å la være å ta tak i bukseben (og senere t-skjorter og kjoler ... det ligger mye klær til lapping på sybordet mitt :hmm: ) ved å ha et alternativ (det må da gå an å trene dette som doggie-zen, hvis man har tid..)

- Å konsekvent ta valpen vekk når den biter på buksebein ol. og ikke gi noe oppmerksomhet på det ellers.

- Å gi valpen nok aktivisering i løpet av dagen .. godbitsøk, tyggebein, treningsøkter,

- Og ikke minst, ha et sted å sette valpen når man ikke orker eller har mulighet til å løpe rundt og slokke branner. En lekegrind/peisgrind i stua, med vannskål og seng, er gull verdt når man har valp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gamle er barna dine da?

Overfor barn, med hund og særlig valp, må en være konsekvent. Enda den dag i dag må jeg sette regler, barna er blitt tretten og femten år. Men hver valp er forskjellig. Hvordan håndtere adferd som må korrigeres fra dag en, skal være likt. Vi har en valp som hang i leggen og underarmer, bet tvers gjennom huden, og holdt, det rant mye blod. Det var så ille at jeg tok han til vurdering 12 uker gammel. Lurte på om jeg så spøkelser ved høylys dag. Det positive er at han aldri biter barn under syv-åtte år, uansett hvor mye de løper og herjer, dog vi har trent på dette med utvalgte hjelpere.

Din valp er ganske normal. Ved en annen adferd fra barna, og god korrigering som er lik fra alle, vil han raskt bli avvendt med det, tror jeg. Interessant å lese @Mud sine erfaringer, vi fikk stoppet den stygge glefsingen, men han kan fremdeles, seks mnd gammel, ikke løpe ved siden av fot. Han glefser til i leggen, på refleks. Men vi er ved godt mot. Det gjenstår å se om han vil begynne bruke tennene igjen, ved åtte mnds alder. Utenfor tråden dette, din valp vil jo leke, være med, ha kontakt, valper kan lett bli stresset av småbarn med mye aktivitet. Så det kan du se på. Om du vil innføre stilletid for ungene. Jeg gjorde det, den minste var fem år. Kun lov å sitte i ro på gulvet, lese bok, eller pusle. Eller sitte i ro i sofaen, men beina oppi. Å gå på rommet og lukke døren fungerte dårlig, med tanke på å unngå stresset valp. Den stilte seg utenfor døren og pep. Donna 20 mnd var ram. Lærte fort å åpne dørene. Så jeg tok med valpen ut for å avlaste ungene.

Er glad for at jeg var streng, i dag. Ungene har valpen og hunden i øyekroken uansett hva de gjør. Er generelt litt for tålmodig mor. Men når vi har valp blir det ikke tid til å forklare, begrunne, diskutere. Gjør slik og slik. Og unger likt valp ;) må korrigeres når de glemmer. Jeg tror barn har godt av å snu oppmerksomheten utover, av og til. Og særlig med hund. Erfare hvordan deres handlinger og væren virker inn. De har aldri lest en bok. Likevel (eller derfor?), går de meg en god gang i å lese hund og vite råd for mangt. Det er viktig at barn lærer hvordan roe valpen, og får inn at å trene ro, er noe av det aller viktigste. Lykke til! Håper å høre hvordan det går! :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...