Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg og min samboer har veldi lyst på hund, men er usikker på hvilke rase vi bør velge.

Vi vil ha en hund som er litt størrelse på, altså at den ikke knekker ribbebein om en koser litt med den.

Vi har en liten hage den kan gå i og fine turområder (som vi bruker for sjeldent)

Vi er motiverte til å gå tur med hunden, men helst ikke i timevis.. Vi(hun) trenger at den er fin å se på også :)

Hadde vært veldig glad for all hjelp! :)

Skrevet

Først og fremst.. Ingen hunder knekker ribbeina om en koser med den (da koser en isåfall på en veldig voldsom måte :P )

For det andre er det litt rart å skrive at dere trenger at den er fin å se på. Greit nok at en skal like utseende på hunderasen en velger, men det er jo absolutt ikke det viktigste når en skal velge rase. Og hvilken hund som er fin å se på er jo helt fortskjellig fra folk til folk hva en syns er fint. Er det noen spesielle raser dere liker?

Hva er grunnen til at dere ønsker en hund? Hva vil dere bruke den til? De flleste hunder trenger mer enn bare en liten tur om dagen. Hjernetrim i forskjellige former er også viktig for at en hund skal trives.

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på mosjon/hjernetrim hver dag?

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på pelsstell?

- Vil dere skaffe dere valp eller voksen hund?

  • Like 3
Skrevet

Fin og se på, det kan vel kanskje ikke vi hjelpe dere med... Smaken er som baken, vet du :) Men selv hadde jeg en dvergpuddel som førstegangshund, den er ganske lettrent, og for meg var den fin og se på også :) Trengte relativt lite mosjon, og med det mener jeg i forhold til rasen jeg har nå (finsk lapphund), som trenger ganske mye mosjon :ahappy:

Skrevet

Fin å se på kommer vel også ann på hvordan dere steller hunden, en hund som ikke får skikkelig stell ser heller ikke bra ut.

Må også quote @Henriettebah sine spørsmål:

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på mosjon/hjernetrim hver dag?

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på pelsstell?

- Vil dere skaffe dere valp eller voksen hund?

Når dere har hund så må dere nok regne med at det blir endel aktivisering, spesielt når de er unge.

Dersom dere ikke aktiviserer nok så kan hunden bli destruktiv eller veldig stresset, dette er en hund det ikke er noe særlig å leve sammen med.

Jeg vil også anbefale dere å gå på et kurs eller to når dere får hunden, til og med eiere med god erfaring innen hund går på kurs med hundene sine.

Man får veldig mange gode tips på trening og håndtering som er veldig fin informasjon for førstegangseiere.

Litt vanskelig å anbefale en rase når man ikke vet hvordan pels dere vil ha, aktivitet osv :)

Skrevet

At dere ikke vil gå timesvis er en ting, men alle hunder trenger sin tid utenfor husets fire vegger/hagen, for å få inntrykk, døgnet har like mange timer å kjede seg på for mindre krevende hunder. Hadde vært greit med en litt mer konkret tanke om tur/tidbruk på hunden. Om vi skal ta hensyn til hva som er fint å se på så hadde det vært greit med en liten pekepinn på hvilke hunder hun liker utseende på :)

Hvilke egenskaper er viktige? At den er enkel å ha løs? Grei med andre hunder? Pelstype/lengde? Pelsstell?

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...