Gå til innhold
Hundesonen.no

Førstegangshund


Alkes
 Share

Recommended Posts

Hei, jeg og min samboer har veldi lyst på hund, men er usikker på hvilke rase vi bør velge.

Vi vil ha en hund som er litt størrelse på, altså at den ikke knekker ribbebein om en koser litt med den.

Vi har en liten hage den kan gå i og fine turområder (som vi bruker for sjeldent)

Vi er motiverte til å gå tur med hunden, men helst ikke i timevis.. Vi(hun) trenger at den er fin å se på også :)

Hadde vært veldig glad for all hjelp! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst.. Ingen hunder knekker ribbeina om en koser med den (da koser en isåfall på en veldig voldsom måte :P )

For det andre er det litt rart å skrive at dere trenger at den er fin å se på. Greit nok at en skal like utseende på hunderasen en velger, men det er jo absolutt ikke det viktigste når en skal velge rase. Og hvilken hund som er fin å se på er jo helt fortskjellig fra folk til folk hva en syns er fint. Er det noen spesielle raser dere liker?

Hva er grunnen til at dere ønsker en hund? Hva vil dere bruke den til? De flleste hunder trenger mer enn bare en liten tur om dagen. Hjernetrim i forskjellige former er også viktig for at en hund skal trives.

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på mosjon/hjernetrim hver dag?

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på pelsstell?

- Vil dere skaffe dere valp eller voksen hund?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fin og se på, det kan vel kanskje ikke vi hjelpe dere med... Smaken er som baken, vet du :) Men selv hadde jeg en dvergpuddel som førstegangshund, den er ganske lettrent, og for meg var den fin og se på også :) Trengte relativt lite mosjon, og med det mener jeg i forhold til rasen jeg har nå (finsk lapphund), som trenger ganske mye mosjon :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fin å se på kommer vel også ann på hvordan dere steller hunden, en hund som ikke får skikkelig stell ser heller ikke bra ut.

Må også quote @Henriettebah sine spørsmål:

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på mosjon/hjernetrim hver dag?

- Hvor mye tid er dere villige til å bruke på pelsstell?

- Vil dere skaffe dere valp eller voksen hund?

Når dere har hund så må dere nok regne med at det blir endel aktivisering, spesielt når de er unge.

Dersom dere ikke aktiviserer nok så kan hunden bli destruktiv eller veldig stresset, dette er en hund det ikke er noe særlig å leve sammen med.

Jeg vil også anbefale dere å gå på et kurs eller to når dere får hunden, til og med eiere med god erfaring innen hund går på kurs med hundene sine.

Man får veldig mange gode tips på trening og håndtering som er veldig fin informasjon for førstegangseiere.

Litt vanskelig å anbefale en rase når man ikke vet hvordan pels dere vil ha, aktivitet osv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At dere ikke vil gå timesvis er en ting, men alle hunder trenger sin tid utenfor husets fire vegger/hagen, for å få inntrykk, døgnet har like mange timer å kjede seg på for mindre krevende hunder. Hadde vært greit med en litt mer konkret tanke om tur/tidbruk på hunden. Om vi skal ta hensyn til hva som er fint å se på så hadde det vært greit med en liten pekepinn på hvilke hunder hun liker utseende på :)

Hvilke egenskaper er viktige? At den er enkel å ha løs? Grei med andre hunder? Pelstype/lengde? Pelsstell?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...