Gå til innhold
Hundesonen.no

Konsekvensene av å reise til Finland med hund uten rabiesvaksine..


Recommended Posts

Skrevet

Synes også fryktelig synd på familien, jeg - noen minutters ubetenksomhet kostet familiehunden livet. For det ER ikke så lett for alle å sette seg inn i alt av regelverk og forskrifter. Og det er ennå enklere å i stressens øyeblikk glemme av noe vesentlig... Folk glemmer da unger og hunder i varme biler støtt og stadig.

Derfor var det nok enda mer surt når far i huset går ut og sier at han vet om regelverket og kjenner det godt :(

Skrevet

Sto det ikke noe sånt som at han ikke kjente noen i Finland som kunne overta hunden, derfor fikk han den avlivet? Jeg klarer ikke å synes synd på noen som gjør så lite for å redde livet til hunden sin. Jeg skjønner at noen har dårlig råd og ikke nødvendigvis har råd til karantene eller langtidsopphold i Finland, men i disse internett-tider så tipper jeg at han kunne funnet hjelp gjennom facebook i løpet av noen timer. En venn av en venn kunne kanskje passe hunden. Med en vellykket facebook kampanje kunne han strengt tatt sikkert ha funnet vilt fremmede som var villige til å hjelpe. Uten andre muligheter så kan det til og med hende at han hadde fått levert fra seg hunden på et omplasseringssenter eller hos dyrebeskyttelsen i Finland.

Det er mange muligheter man kan teste ut før man gir hunden dødsdommen i en sånn situasjon.

  • Like 6
Skrevet

Fra Karasjok til Finland er det en 15 mins kjøretur, hvor det er en butikk, gatekjøkken og bensinstasjon, så må en kjøre en 2-3 timer videre for nærmeste by tror jeg.

Har kjørt mange ganger en kjapp tur til Finland bare for å spise middag når vi er i Karasjok, så at den delen der er lett å glemme skjønner jeg meget godt.

Ufattelig dumt at utfallet ble slik. Nesten som at alle i Karasjok med hund skulle hatt rabiesvaksine, slik at de fikk flere turmuligheter der oppe, selvom det er mange steder å gå fra før.

Skrevet

Synes synd på alle her, jeg. Lett å dømme en artikkel etter journalistens ord, men det må jo ha vært en grusom opplevelse for alle parter, selv om utfallet ikke kunne vært annerledes. Som noen nevner, sikkert lett å ta rabiesvaksinen litt i andreomgang når det er snakk om en svipptur til et rabiesfritt land. Alle gjør feil, alle glemmer, det er ikke noe gøy allikevel.

Mens gatehundene får slippe gjennom... (jada, de har nok rabeisvaksine, men).

Hva mener du med det? Er da like strengt for alle hunder, er det ikke? Personlig har jeg aldri tatt en hund ut av landet, men vi tok jo en gatehund inn for noen år siden, og det var ikke bare-bare, det.

Skrevet (endret)

Edit: glem det. jeg roter med redigering og sitering, ble bare krøll og uforståelige tegn.

Endret av Vims
Skrevet

Det finnes en liten gruppe gate/løshunder som "importerer" seg selv over grensene i nord, og som opprinnelig kommer fra Russland. Tipper det er disse hundene det er snakk om, de ble i hvert fall nevnt i artikkelen. :)

Aha!! Vel, ulovlige immigranter har jo vært er problem i århundrer :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...