Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden kakler og gauler i buret i bilen omtrent hele tiden.


Evelina
 Share

Recommended Posts

Den ene hunden kakler hver gang og omtrent hele tiden mens hun er i buret når jeg kjører bil. Hun gauler og kakler som en kylling og lyden er veldig slitsom å høre på. Har prøvd å si "Nei" "Hysj" "Snakke rolig" Snakke høyt" "Sette på radioen lavt" "Sette på radioen kjempehøyt" "Høy musikk" "Lage masse lyder" "rose henne når hun er rolig og si bra" Osv.

Hunden er to år og hun har kakla sånn helt siden vi fikk henne som ett år. Føler vi har prøvd alt, men det må vell være noe man kan trene på?

Er vi på kjøretur feks. i en halv time kakler og gauler hun nesten konstant hele tiden. I buret i bilen sitter hun sammen med de andre hundene mine og de bråker heldigvis ikke sånn konstant kakling som en kalkun hver eneste gang. Jeg vet ikke hvordan vi skal trene på dette.

Om ett par dager skal vi på lang kjøretur i fem timer og jeg lurer på hvor lenge jeg orker sånn bråk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv å ha henne i sele i baksetene eller foran?

Vi hadde en som aldri sluttet å HYLE i bilen, vi gav etterhvert opp, og kjøpte en bil-sele til henne. Det funket ganske bra, og hun sluttet med hylingen. Nå kan hun også sitte i bur uten å hyle. Jeg tror hunden rett og slett hadde laget seg en ****** uvane med å hyle i bilen, og hun trengte skifte av situasjonen i bilen for at hun skulle hyle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg så en episode av It`s me or the dog med Victoria Stilwell hvor hundene laget sjau hele tiden når de kjørte bil. De dekket til vinduene i bilen og stengte også utsikten forover til de var stille og da åpnet de opp. Hver gnag det kom en lyd dekket de "gardinen" til igjen og åpnet når de var stille igjen.

Jeg fant ikke hele episoden, men det er et klipp fra det her: https://www.youtube.com/watch?v=1mfaDaicmfs

Kanskje det er verdt å prøve? Jeg har ikke selv hatt dette problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp har prøvd teppe over buret også.

Hunden er vant med bur.Hun bråker nesten ustanselig mens man kjører bil. Vi bruker Vet Ped som underlag. Hun spyr ikke.

Hunden bråker også når hun ikke får det som hun vil og kakler når hun klager på noe. "Stakkars meg kakling"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Froventninger som blir høye som igjen gjør at hun kakler. Og det har blitt såpass høyt at hvor dere kjører spiller ingen rolle.

Jeg hadde i hvertfall en som hadde høye frventninger og han fikk en periode kjøring til butikken og hjem da ble han roligere baki bilen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min bråker også mye i bil. Teppet over buret hjelper lite. Jeg tror at det er kombinasjon av at han ikke liker å kjøre bil samt forventinger. For det er som regel mer lyd når jeg bremser, svinger og kjører sakte, mens han blir roligere når jeg kjører rette strekninger i jevn fart, f.eks motorvei. Han er også ofte roligere på vei hjem fra tur/treninger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Kean er sånn. Helt siden han kom til gubben har han holdt konsert i bilen. Uansett om han er i bur eller ikke, med teppe over eller ikke, får kjeft eller blir ignorert, det er musikk på eller det er stille. Vi har valgt å bare la være å prøve å gjøre noe mer med det. Han blir ikke bedre og vi blir bare mer irritert/stresset. Han blir roligere etter en 30-40 minutter på lengre kjøreturer, men så fort vi må stoppe f.eks. i kryss begynner han igjen. Du har min sympati. Har dessverre ikke noen gode råd å komme med utover de du allerede har fått. Kjenner noen som hadde god effekt av DAP-spray i bilen, men vi har ikke prøvd det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har dere kjørt skikkelig lang tur med hunden? Blir den stille etterhvert da? Bråker den om bilen står stille eller bare når dere kjører? Har du forsøkt å gi bilsyketablett?(kanskje hunden blir litt dårlig og dermed missfornøyd = kakling) Har dere prøvd å gå en god lang tur før dere skal kjøre bil så hunden er skikkelig sliten?(kanskje den legger seg ned å sover).

Forøvrig så må dere huske på å ikke prøve for mye forskjellig, da kan dere ende opp med å bare forvirre hunden enda mer.

Først og fremst ville jeg forsøkt en bilsyketablett, bare for å ha sjekket det. Utover det så ville jeg gjort det som funker. Funker det å kjøre langt (at hun blir stille etterhvert) så ville jeg tatt noen slike turer bare for å bryte mønsteret. Funker det å gå tur først slik at hun er trøtt så ville jeg gjort det noen ganger også forsøkt uten igjen etter at dere har hatt noen stille turer. Evt så hadde jeg satt den i setet enten i baksetet eller i passasjersetet slik at jeg hadde fått til å korrigere lyden (om det funker).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Litt kortere tur i dag, med Maps Timeline på. Viste seg at den kortere turen var 44 min uten stans. Ikke rart Ede ble sliten i går.  Det er altså padde flatt rundt her vi bor nå, og Mutterns gamle traver av en hjerne som har navigert i by og kuperte landskap hele livet, den tolker tydeligvis alt synlig som mye nærmere enn det egentlig er. Får mæppe rute i en æpp og sjekke nøyere før vi går nye turveier fremover. Ede har ikke oppdaget verken pinner eller bading ennå, og aner ikke hva slags paradis av et lykkeland mange andre hunder synes han sitter i her.
    • Han er utrolig søt og pen 😍 Jeg hadde slitt veldig med å ikke la det søte kjekkastrynet der få tvinne meg rundt potene. 
    • Takk, han er nuskesnusk kosemos søtnos når han ikke har biteraptus. Gikk en for lang tur i sted. Kjempekoselig på sandstrand i vindstille solnedgang og utforskning av ny og finere hjemvei, helt til han ble sliten og ville være hjemme uten å gå resten av veien som ikke luktet kjent. Veier ca 22 kg nå. Lettere å feilberegne sånt med mindre valp.  Tørst ble han også, og det er vanskelig å forklare en valp at det er dumt å drikke skittent sølevann når vi er hjemme om 5 minutter. Følte meg som en sadistisk mishandler hver gang jeg måtte dra ham unna en søledam.  Vel hjemme ville han jeg skulle legge meg sammen med ham (for å være sikker på at jeg ikke forsvinner ut av rommet? Han er skikkelig borrelås. Kun når han sover virkelig dypt jeg kan forlate rommet uten min personlige livvakt på post.) Han ble frustrert og prøvde bite og true og trekke meg til sengen. Han fikk viljen sin på det fordi han var ute av seg overtrøtt og trengte sove umiddelbart. Sover som en stein nå, og jeg tør ikke reise meg og gjøre noe, for tvert han er ute av dyp søvnfase våkner han av den minste bevegelse, spretter opp og er på jobb som personlig livvakt og assistent igjen. 
    • Jeg tyvtitter litt på insta, du er utrolig flink med ham og han virker jo som den perfekte hund. Jeg tviler ikke på at det er mye jobb og utfordrende i blant altså. Fortsett slik!
    • Hei og hå, lenge siden sist nå!  Tempo har blitt 1 år gammel 🎂 I den anledning har vi tatt HD og AD røntgen med topp resultat! HD: A og AD: 0. Veldig glad for det. Så da kan vi kjøre på med agility fremover uten å bekymre oss for den biten.  Vi har allerede gått et agilitykurs til etter jul, agility basic. Første kursdag gikk kjempebra. Han er en heit hund med mye motor, og kan fort gire seg opp litt vel mye og bikke over i stress. Men det var håndterbart på første treningen. Andre gang var han helt umulig. Det var en ganske utfordrende bane, og allerede hinder nummer 1 hadde vi utfordringer da det var et skrått hinder. Han koblet helt ut, gikk masse rundt og snuste, var lite samarbeidsvillig og jeg tenkte nesten at det bare var å gi opp agility. Satse på en mer beroligende sport. Men på siste kursdagen var han så fin å jobbe med igjen 😃 Vi må nok bare finne ut hvordan jeg best kan legge til rette for at han skal mestre oppgaven, og balansere det veldig i forhold til å ikke la han bikke over i for høyt stress. Jeg må også være nøye på å ikke la han ruse rundt på egenhånd, men gi han tydelige oppgaver.  Ellers trener vi jevnlig rally lydighet, lydighet i forbindelse med bruks, feltsøk og spor. Han har endelig kommet litt forbi den verste unghundsfasen hvor andre hunder er kulere enn alt, og klarer å fokusere mer og mer på trening. Deilig 😊 Feltsøk har vi trent mye alene, så han får påvirkning av at jeg går ut i feltet og ligger ut gjenstandene mens han er bundet fast i et tre. Jeg legger stort sett alltid 3-4 gjenstander ut, og lar han hente alle, med belønning i mellom. Vi har ikke trent på lydigheten på start enda. Med forrige kelpien fikk jeg kommentar på brukskurs at hun var "for lydig". De ville ha mer driv og lyst i søket, hvor jeg nok fort hadde krevd lydighet på startlinjen fra henne. Så nå prøver jeg å la Tempo få skikkelig søkelyst og driv med å ikke medta lydighetern helt enda. Så får vi se hvordan det går 🤣 Vi jobber iherdig med å få inn avlevering av gjenstander i utgangsstilling. Så langt får jeg han bare til å holde gjenstanden i utgangsstilling. Det å gå inn i utgangsstilling med en gjenstand i munnen, og sette seg, det er litt vanskelig enda. Jeg skylder på mannehjernen som ikke klarer å multitaske 🙈 I spor er han blitt mye flinkere til å plukke pinner. Nå trenger vi å trene mer på fremmedspor tror jeg. Vi er meldt inn i en brukshundklubb, og gleder oss til å få være med på både spor og feltreninger her fremover.  I starten av april reiser vi til Sverige for å gå MH. Det blir veldig spennende! 😄 Glemte nesten å skrive at vi har også debutert på utstilling! Jeg var skikkelig nervøs før vi skulle inn i ringen, og jeg har ikke vært nervøs på hundeutstilling på kanskje 16 år 😅 Dommeren så skikkelig streng ut, ringsekretæren og skriveren like så. Men da vi kom inn i ringen var dommeren så hyggelig! 😄 Første kommentaren vi fikk var "herlig humør". Da dommeren skulle ta på Tempo og stod først å snakket til han, så gjorde han alle triksene han kunne omtrent. Sitt, dekk, osv. Da sa dommeren "åå, kan du sitte, kan du dekke, du kan jo alt"! Så hyggelig opplevelse 😊 Vi var alene i ringen og Tempo stod som en påle! Det endte med BIR junior, BIR og CERT! Så da måtte vi ta med treningen å få gå i gruppen og Beste junior. Her fikk vi litt andre hunder sammen med oss i ringen, og Tempo var så morsom. Han løp rundt og virket som han tøffet seg for de andre hundene der han løp med halen rett til værs og bjeffet litt på de andre 🤣 Men alt i alt oppførte han seg ganske fint i grupperingen og.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...