Gå til innhold
Hundesonen.no

Mørkeredd?


Wachita
 Share

Recommended Posts

De to første ukene vi hadde Khal så var han ikke særlig gira på å gå tur generelt og prøvde å sette seg ned og stoppe opp. Nå er dette omtrent borte, og går veldig ofte foran oss på tur. Men på kvelden når det begynner å bli mørkt ute stritter han virkelig imot når vi har gått en ca 50m bak blokken hvor vi går tur hver eneste dag. Typ at han hopper bak over og virker generelt redd. Kan dette være tilfelle, og isåfall hva gjør vi med det?

Han blir ekstra varsom på alle lyder og alt som kan potensielt være farlig. Og det er kun på kveldstur jeg har sett det. Han har ille vist slik "frykt" på noe før, så er litt usikker på om han er mørkeredd eller ikke. Noen som har tips hva som kan gjøres?

Han er nesten 13 uker nå.

Akkuratt nå sitter vi på stien mot skogen og bare ser på livet. Men han reagerer nå på ting som han vanligvis ikke reagerer på alle de andre gangene vi går her. Vi har gått samme tissetur hver gang vi er ute med siden vi fikk han, så han kjenner område godt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har opplevd det på valper og unghunder, ja. De har gjerne noen fryktperioder i blandt, og da kan ting som har vært trygt plutselig bli skummelt.

Jeg ville senket skuldrene og ikke tenkt så mye mer på det, og bare fortsette med rutinene. Er han litt skvetten i mørket, så later du bare som ingenting. Det kommer til å gå over!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan jo hende den er det, er jo ikke så unaturlig iom at man blir mer var lyder osv når man ikke ser så godt lengre. Og valpen er jo bare liten. Jeg ville fortsatt å ta den med ut på en runde på kvelden, helst hver kveld, i kjente omgivelser, bare så den får bli vant og trygg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oki, da bare går vi slik vi har gjort (: kveldstur blir det uansett, selvom han går på do når han kommer inn igjen ;p vi tar den samme runden hver kveld, da det er en grusvei rett bak blokken som er veldig fin å gå korte turer med han på (: når det er mørkt inne bryr han seg ikke, men har nok kanskje med at her er det lyder han hører hver dag uansett tid på døgnet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oki, da bare går vi slik vi har gjort (: kveldstur blir det uansett, selvom han går på do når han kommer inn igjen ;p vi tar den samme runden hver kveld, da det er en grusvei rett bak blokken som er veldig fin å gå korte turer med han på (: når det er mørkt inne bryr han seg ikke, men har nok kanskje med at her er det lyder han hører hver dag uansett tid på døgnet.

:| mener du at han får lov til å gå på do inne?? Eller missforstod jeg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han er bare 13 uker gammel, da hender det vel at de både tisser og bæsjer inne fortsatt.

Ja, det skjønner jeg, det hørtes bare ut som han fikk gå på do inne. Er mange som har sandkasser osv til hundene sine inne så de kan gå på do der, som kattene har ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det skjønner jeg, det hørtes bare ut som han fikk gå på do inne. Er mange som har sandkasser osv til hundene sine inne så de kan gå på do der, som kattene har ;)

haha.. Jeg tror ikke hun vil lære terven at det er lov å gjøre fra seg inne, de legger fra seg litt mer enn miniatyrer - og det er vel bare de jeg har hørt som tillater hundene sine sånt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det skjønner jeg, det hørtes bare ut som han fikk gå på do inne. Er mange som har sandkasser osv til hundene sine inne så de kan gå på do der, som kattene har ;)

hahaha, nei, han får ikke lov å gå på do inne, men uhell skjer jo enda xD

Om kveldene når han virker redd, så holder han seg heller til vi kommer inn igjen og da går på do i trygge omgivelser, selvom han går på ute på dagtid (:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

haha.. Jeg tror ikke hun vil lære terven at det er lov å gjøre fra seg inne, de legger fra seg litt mer enn miniatyrer - og det er vel bare de jeg har hørt som tillater hundene sine sånt ;)

Å nei, det er store hunder også som går inne på sand eller avispapir, noe skikkelig gris ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår på 3mnd er også "mørkredd", om kvelden går vi rett utenfor huset og da skal jeg si han gjør fra seg fort :teehe: Og etter det så står han å titter opp på meg og står med to bein på knærne mine for at jeg skal løfte han opp :P

Tror bare det er i perioder.. ikke opplevd det sånn med eldre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...