Gå til innhold
Hundesonen.no

Dine beste vaffel- og paioppskrifter


Recommended Posts

Skrevet

@Bikipile har en spennende vaffeloppskrift med havregryn og sånt i (iaff spennende for meg som utelukkende lager dessertvafler)!

Jeg har ingen oppskrift, finner bare det jeg har i skapet :teehe: Men ja, jeg har gjerne havregryn og ofte sammalt hvete også oppi røra. I tillegg til rømme, kulturmjølk, smør og alt mulig anna snadder. Vaflene mine er gjerne med ut på tur, og da er det kjekt med litt "mat" i dem også.

  • Like 1
Skrevet

Den beste paien i verden er feta- og spinatpaien på Bakefri. Det er en glutenfri kafè nede i Oslo. Kanskje du kan lure oppskriften ut av kokken der? Glutenfrie vafler er ikke gode. Skrik ut hvis du får det til :D

Nå har ikke jeg spist vafler på ti år, så kan hende jeg ikke er så kravstor - men toro sin pose med glutenfrie vafler, men med kulturmelk istede for vann, ble faktisk veldig gode. Og en dæsj kardemomme da. Men de må spises rett fra jernet for å være gode, de tåler ikke ligge - da blir de seige.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har laget disse noen ganger:

http://www.tine.no/oppskrifter/middag-og-hovedretter/pizza-og-pai/asparges-og-ostepaier

De har blitt veldig gode.

Ellers lager @Annegru verdens beste pai. Men den får hun legge ut oppskrift på selv om hun kan :)

Åh, du, altså :wub: Takk :)

Min pai er som følger:

Bunn: 200 g smør/margarin, 300 hvetemel, 2 dl vann, 1 dl eddik. Blandes når smøret er passe mykt og legges i kjøleskapet litt, slik at den blir litt kaldere. Prøvde en gang med glutenfri "fin" melblanding i stedet for, funka fett.

Så presser man den i en paiform og steker bunnen i kanskje sånn 20 minutter.

Så lager jeg fyll som følger: ca. 4 egg, 3/4 beger rømme (funker med den laktosefrie til Tine også! Jippi!) piskes sammen. Salt og peper etter smak. 1 stor purreløk delt i passe store biter og 2 bokser tunfisk i vann (vannet presset ut). Man kan ha litt ost i også, men jeg gidder som oftest ikke det. Jeg har også hatt bacon, brokkoli og kantareller i, det var også godt. Men man kan vel putte akkurat det man vil i, går jeg ut fra :)

Så stekes den på universaltemperaturen i 25-30 minutter.

  • Like 2
Skrevet

Nå har jeg skrevet ned alle oppskriftene dere har kommet med og jeg gleder meg til å begynne pai lagingen :D:drool:

Blåmuggost er fantastisk godt i pai! Sammen med f.eks. bacon, purre og soltørkede tomater.

Det må jeg teste ut en gang.

Skrevet

Brukte lettrømme og vann i vaflene i stad - med glutenfri mix fra toro. Syns de ble bedre med kulturmelk, men holdt sprøheten bedre. Feilen er sikkert lettrømmen, men kroppen min vil ikke ha så mye fett, så måtte kutte ned på noe. :lol:

Skrevet

Brukte lettrømme og vann i vaflene i stad - med glutenfri mix fra toro. Syns de ble bedre med kulturmelk, men holdt sprøheten bedre. Feilen er sikkert lettrømmen, men kroppen min vil ikke ha så mye fett, så måtte kutte ned på noe. :lol:

Jeg bruker bare den rømmen/creme frehen jeg har i kjøleskapet, så ingen ting er feil :) Du får teste litt, kanskje du syntes de funker bedre med kulturmelk og vann (vann for å få de sprø).

Skrevet

Jeg bruker bare den rømmen/creme frehen jeg har i kjøleskapet, så ingen ting er feil :) Du får teste litt, kanskje du syntes de funker bedre med kulturmelk og vann (vann for å få de sprø).

Åh kanskje prøve litt vann medkulturmelken ja. Liker definitivt bedre smaken med kulturmelk. Tom for både det og rømme nå da, så får ikke testa før tirsdag igjen :lol:

  • Like 1
Skrevet

Jeg har også en veldig god spinatpai, som jeg pleier å lage ved ulike anledninger. Den er spesielt god sammen med stekt kylling (i eller ved siden av paien) eller spekemat.

Den glutenfrie versjonen av paibunnen blir veldig god, og får veldig fin konsistens, kan kjevles/trykkes ut omtrent på samme måte som paideig med gluten.

Bunnen er beregnet på middagspaier, men kan ev. tilsettes litt sukker hvis den skal brukes til desserter.

Glutenfri paibunn

75 g smør

180g glutenfri melblanding (jeg har bare brukt den lyse, men skal prøve den grove neste gang)

0.5 ts salt

ca 1 dl hytteost

et par spiseskjeer rømme, kesam eller kremost. jeg foretrekker rømme, men det er en smakssak.

Kna smøret inn i melblandingen. Dette skal bli til en ganske smulete, tørr masse. Rør sammen med saltet og hytteosten, og til slutt rømme/kesam/kremost.

Justér om nødvendig til ønsket konsistens med et par spiseskjeer vann, rømme/kesam/kremost, eller litt ekstra melblanding. Den skal la seg trykke sammen til en ganske fast deigklump, men er litt mer klissete å ta på enn vanlig paideig.

Trykk deigen ut i en paiform eller lignende, mengden over er passe til en form på ca 24 cm. Jeg gidder aldri å kjevle, tar bare passelige klumper med deig og trykker utover i formen.

Oppskriften kan dobles hvis du vil ha lokk/ deigstrimler oppå. Prikk bunnen med en gaffel, og stek midt i ovnen på 220 grader i ca 10 minutter (uten fyll).

Fyll til spinatpai

1- 1.5 pose spinat (frossen spinat tines, og vannet klemmes ut for hånd. fersk spinat må sikkert forvelles, men det har jeg ikke prøvd)

3 egg

1 beger lettrømme

150 g revet ost (parmesan til fest, vanlig hvitost til hverdags)

6 båter hakket hvitløk

1/2 teskje salt

Valgfrie ingredienser

(pleier å variere mellom disse, har aldri alt på én gang)

(halv)stekt kylling i biter

svarte oliven uten stein

cherrytomater

soltørkede tomater i olje

fetaost i biter

blåmuggost i biter

stekt bacon

stekt sopp i skiver/biter

kikerter

cashewnøtter

Visp sammen eggene, og bland oppi resten av ingrediensene. Fordel oppi det stekte paiskallet.

Fordel ev. de valgfrie ingrediensene oppi paien, og trykk dem lett ned i fyllet. Hvis du har veldig mange av dem, må du nok kanskje redusere mengen fyll litt. Jeg får i hvertfall alltid litt til overs :P

Stek paien midt i ovnen på 220 grader, i ca 20 minutter.

Serveres varm eller kald, gjerne sammen med spekemat eller stekt kylling.

Noen dårlige mobilbilder fra sist jeg lagde den:

(spinaten i den ene skåla har litt røre på seg. Jeg glemte å klemme ut vann før jeg hadde den oppi, så måtte fiske den ut igjen) Her har jeg brukt halve cherrytomater, oliven, og stekt sopp.

10351515_305339892965581_159706313045056

1525737_305339766298927_7201290734041245

10418347_305339669632270_535829157474033

10351374_305339972965573_286302783008554

Den ferdig stekte paien forsvant så fort at jeg dessverre ikke rakk å ta bilde. ;)

Glutenfrie vafler kan jeg dog ikke hjelpe med. :P

Skrevet

Da har jeg prøvd meg på på pai for første gang i mitt liv.

Største feilen var at jeg rett og slett ikke har paiform :lol: Og ildfast form med rette kanter ble ikke helt det samme. Men smaken ble bra, selv om det ikke ble helt pai. Skal teste oppskriften på glutenfri bunn som @Vims har her :D Bare få tak i paifor først.

Fyll ble inspirert av tacopaien til @ med noen modifikasjoner:

En pakke elgkjøttdeig

En løk

En kinesisk hvitløk

Brunes sammen.

Tilsatte tacokrydder og litt vann.

Blanden creme fraishe, medium tacosalsa, mais og vårløk sammen, tilsatte kjøttblandingen og blandet godt. Helte i forhåndsstekt paiform som ikke ble helt riktig :lol: Dekket med ost og stekte til osten var gyllen. Ble godt da :D Selv om Paidelen ikke funka så bra.

Bunnen var en pajskallmix fra sverige, husker ikke navnet i farta. Har en til jeg kan teste og se før jeg forkaster den helt. :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...