Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som har fått problemer (utilsiktet sluppet villdyret løs) ved å lære hunden sin kommandoen "gjø"?

Jeg tenker sånn at det burde være lettere for en hund å skjønne/lyde kommandoen "hysj" om den er innlært sammen med kommandoen "gjø", og jeg vil så veldig gjerne ha en hund som kan være stille innendørs. Bor enn så lenge i blokkleilighet, og får en buhund straks. (Bosituasjonen blir mer ideell etterhvert).

Buhunder har jo et (påstått) ufortjent rykte angående bjeffing, og jeg lurer på om jeg kanskje gjør dumt i å det hele tatt fundere på å lære inn kommandoen "gjø".

Skrevet

Jeg har lært Odin å bjeffe på kommando, har ikke opplevd noen problemer, annet enn at han kan finne på å tilby et bjeff på samme måte som han kan tilby sitt/dekk når han ikke er helt sikker på hva jeg spør etter.

Målet var å lære han å være stille, men "stille" kommandoen har visst blitt litt bortprioritert :teehe:

  • Like 1
Skrevet

Det er visstnok ganske sannsynlig at hunder som lærer inn gjø-kommandoer bjeffer mer. Da ville jeg nok heller satset på å lære hunden å være stille bare.

Skrevet

Det er visstnok ganske sannsynlig at hunder som lærer inn gjø-kommandoer bjeffer mer. Da ville jeg nok heller satset på å lære hunden å være stille bare.

tips mottas med takk :D

Skrevet

tips mottas med takk :D

Er det ikke en tråd eller fem her inne om det fra før? Jeg har (heldigvis) ikke den voldsomme erfaringen, men det avhenger jo en del av individ, rase og situasjon...

Skrevet

Er det ikke en tråd eller fem her inne om det fra før? Jeg har (heldigvis) ikke den voldsomme erfaringen, men det avhenger jo en del av individ, rase og situasjon...

Gaffateip vil være ett forslag :D :D :D

Skrevet

Å sørge for at ethvert bjeff sporenstreks følges av kjipe konsekvenser - og i alle fall ikke de konsekvensene hunden ønsker å oppnå? :P

Skrevet

jeg har null tolleranse for lyd i hagen, i starten gikk jeg ut og plukket med meg pi inn, og nå kan jeg bare kremte og hun kommer løpende inn. Og ofte kan hun moffe på noe og løpe fort inn for hun vet at lyd ute ikke er lov. er bare å være konsekvent og slå ned på all lyd fra tidlig av :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...