Gå til innhold
Hundesonen.no

Pollenvaksine, eller andre alternativer?


Benedicte
 Share

Recommended Posts

I år, som alle andre år, så reagerer jeg på gress og bjørkepollen. Jeg tar daglig Zyrtec eller lignende, men det hjelper bare til en viss grad.

Hvem her inne har erfaring med annen behandling, og hvordan fungerer det? Har det hatt god effekt?

Vil vaksinering være det beste alternativet? Vil dette hjelpe umiddelbart, eller vil jeg ikke kjenne effekten før neste sesong?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Vaksineringen gjøres på høsten og over en lengre periode. 1 gang i uken så 2 uker mellom osv.

Selv har jeg fått en kortison nesespray som har gjort under for min del. Har ikke navnet her nå, men kan finne det siden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror vaksineringen ikke anbefales å ta på sommeren, høst/vinter er det anbefal å starte hvis jeg husker rett :) Mamma var en av de som tidligst fikk vaksinering i Norge så det er noen år siden, vaksinen er nok mer utprøvd og kanskje bedre nå :) Hun hadde veldig god effekt av den. Helt til hun fikk revmatiske symptomer i fingre og ledd, hun ble helt giktisk stakkars men det satt langt inne å fortelle legen det siden hun var så fornøyd med effekten til vaksineringen. Når hun fortalte det ble hun umiddelbart tatt av vaksinen og etter noen mnd var heldigvis revmatismen borte - legen kunne ikke love at det forsvant selv om hun sluttet men heldigvis gjorde det det :) Så lenge man er klar over at det kan komme bivirkninger og er forberedt på det så er det absolutt noe å vurdere og snakke med lege om :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noe allergi, men to på jobben sliter skikkelig på sommeren. De tar en eller annen typ allergisprøyte. Den varer i 4 uker. De tar den to ganger. Fungerer ila en dag eller noe sånt. De er i alle fall kjempe fornøyde. De tok første sprøyte for to uker siden, og tar vel neste om en 2-4 uker alt etter hva de gidder. Skal høre om de husker hva den het jeg.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker injeksjon av kortison (kenacort) mot sesongallergi og det fungerer veldig godt for meg, tar piller (cetirizin) i tillegg i de perioder det er ille. Har fortsatt endel dager med reaksjon (særlig når virketida på kortisonet går mot slutten), men ingenting mot slik jeg var før. Dette har fungert såpass godt i 6-7 år nå at jeg ikke har vurdert vaksine.

Kortison har så godt som umiddelbar virkning. Tar to injeksjoner per sesong, men vet andre tar flere.

Tipper det er den kollegaene til @LinL også tar :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Tusen takk for svar! :) Jeg drar på ferie nå, og fastlegen min holder til i Oslo. Er det mulig å få ordnet kortisonsprøyte på andre legekontor, for eksempel i Tønsberg?

Om du får resept så er det sykepleier/hjelpepleier som setter den (evt andre som kan det. Den settes intermuskulært fortrinnsvis i rumpeballen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alternativ metode, men jeg kan jo foreslå det :)

Jeg har tatt akupunktur. Jeg hadde utrolig lite allergi da. Jeg var ikke spesielt plaget. Det bare klødde litt på øynene. Det slo ikke ut på tester at jeg hadde allergi. Hvis jeg tok allergi tabletter så merket jeg ingenting. Allergitablettene fungerte på eksemen også, at jeg klødde mindre på det. Så ettersom at eksemen var verst på vinteren, så gikk jeg på tablettene hele året. Det endte opp med at jeg ble kjempe trøtt og ville helst sove hele døgnet. Så jeg valgte å finne en annen løsning på det, og prøvde akupunktur for både allergien og eksemen. I fjor vår og sommer brukte jeg ingen medisiner og jeg merket ingenting på allergien. Eksemen er også utrolig mye bedre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gått å tatt vaksiner i noen år, med god effekt. Dessverre fikk jeg ikke fullført fordi legen min døde. Alternativet var å stå på venteliste på Haukeland også begynne på nytt. Etter 2 1/2 år med sprøyter var det uaktuelt for min del.

Har mye, mye mindre allrgiplager enn tidligere. I eksamensperioder når jeg var yngre måtte jeg enten holde meg inne mest mulig eller gå på så sterke medisiner at jeg ble sløv og trøtt hele døgnet.

Jeg har allergi mot burot, gress, Bjørk, or og hassel, så min allergisesong varer vanligvis fra medio mars til august/september.

Nå fungerer jeg greit på "vanelige" allergimedisiner (ingen med varseltrekant på) og da tilbringer jeg mye tid ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I år, som alle andre år, så reagerer jeg på gress og bjørkepollen. Jeg tar daglig Zyrtec eller lignende, men det hjelper bare til en viss grad.

Hvem her inne har erfaring med annen behandling, og hvordan fungerer det? Har det hatt god effekt?

Vil vaksinering være det beste alternativet? Vil dette hjelpe umiddelbart, eller vil jeg ikke kjenne effekten før neste sesong?

Dersom du bare tar Zyrtec eller tilsvarende, vil første steg være å legge til eller bytte legemidler. Det vil være aktuelt å bytte antihistamintabletter, og, avhengig av plagene dine, legge til f.eks. knesespray med kortison eller øyedråper med kromoglikat. Flere av disse legemidlene kan kjøpes reseptfritt (kortisonnesespray er f.eks. nettopp blitt reseptfritt), men det billigste i lengden er uansett å få disse på blå resept (for de aller fleste allergilegemidler er kravet diagnose + behov for allergilegemidler i mer enn tre måneder i året).

"Allergivaksine" eller "hyposensibilisering"/"SIT", som det egentlig kalles (det er ingen vaksine i ordets rette forstand), er i Norge først aktuelt når man ikke klarer å få optimal symptomlindring vha. medikamenter i optimale doser. Dette forutsetter i tillegg at en ikke har langkommen astma, kreftsykdommer, immunologiske sykdommer mm.

Igjen vil jeg anbefale deg å oppsøke fastlege for å legge til andre allergimedisiner før du prøver noe annet - det er mye annet enn reseptfrie tabletter en kan forsøke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...