Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg synes det var interessant og se denne tråden i sammenheng med tråden fra tidligere om hvorvidt man synes det var greit at barn gikk tur med hunder. I den tråden virket det som om de fleste syntes det var helt greit, men her sier det store flertallet (inkludert meg selv) nei til at barn skal få gå tur med deres hund.

Men har ikke finlest trådene, kanskje det er helt andre soniser som svarer.

Nå leste jeg ikke hele den andre tråden, men det kommer jo an på hunden og barnet. Jeg kjenner 10-12 åringer som går tur med familiens lille rolige hund etter skolen, og det ser jeg ikke noe problem med. Selv om det selvfølgelig finnes en bitteliten sjangs for at hunden blir angrepet av en gal løs hund. Det hadde jo vært tragisk for både hund og barn, men sannsynligheten er liten, og ansvaret for hunden gir vel kanskje mer? Det er ganske stor forskjell på ansvarlige unger som lufter familiens snille, rolige lille hund som de kjenner, og fremmede unger som kommer og vil gå tur med mine store, krevende hunder.
  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Barn nei... voksne som jeg kjenner litt har jeg ingen problemer med å overlate han til Men stort sett går jeg med han selv Jeg er ikke og har aldri vært sånn "hysterisk hundeeier" som ikke lar a

Nei, jeg lar ikke andre gå turer med hunden som kommer på døren.... Men selvsagt så går jo de som passer hundene innimellom tur med hundene da Som regel blir hundene mine passet av en hundeperson som

Om jeg husker riktig så var den tråden mer på generell basis om barn? Der svarte jeg at jeg ikke har noe problem med at barn går tur med hunder, så lenge de kjenner hunden godt og kan kontrollere den.

Skrevet

Tinka har vært hos @Margrete og co en natt eller to, også. Hun fikk lov å gå tur :lol:

Heldige meg! *ler*

Jeg synes det var interessant og se denne tråden i sammenheng med tråden fra tidligere om hvorvidt man synes det var greit at barn gikk tur med hunder. I den tråden virket det som om de fleste syntes det var helt greit, men her sier det store flertallet (inkludert meg selv) nei til at barn skal få gå tur med deres hund.

Men har ikke finlest trådene, kanskje det er helt andre soniser som svarer.

Det er nok mange av de samme, men diskusjonen går ikke på barn og hund nå ;) Tror ingen vil slippe ut sin hund med ett tilfeldig barn ;)

Skrevet

Stabeistet mitt er omtrent ikke til å få med seg når andre enn meg prøver å gå med han :P Men ingen problemer med at andre i familien prøver (min far eller bror/svigerinne).

Hadde ikke sendt han ut med naboungene, men nevøen min på 12 år har fått lov å dra han med seg på tur et par ganger. Vi bor rett ved skogen og kjenner til de få personene som vi kan møte der ;)

Skrevet

Vi hadde ei jente på 13-14 som gikk mye tur med en av chihuahuaene vi hadde :) barnebarn av naboen over oss. Gikk kjempegreit. Ansvarsfull og flink jente. Mer skeptisk til å la noen gå med wachtelhunden vi har nå. Hun går ikke så fint i bånd og er ganske sterk.

Skrevet

Jeg synes det var interessant og se denne tråden i sammenheng med tråden fra tidligere om hvorvidt man synes det var greit at barn gikk tur med hunder. I den tråden virket det som om de fleste syntes det var helt greit, men her sier det store flertallet (inkludert meg selv) nei til at barn skal få gå tur med deres hund.

Men har ikke finlest trådene, kanskje det er helt andre soniser som svarer.

Om jeg husker riktig så var den tråden mer på generell basis om barn? Der svarte jeg at jeg ikke har noe problem med at barn går tur med hunder, så lenge de kjenner hunden godt og kan kontrollere den. Jeg ha gikk mye tur med hunder jeg kjente da jeg var barn, det gikk helt fint og jeg følte aldri at jeg ikke hadde kontroll. Gikk hovedsaklig tur med en setter, leonberger og en liten mix. Jeg var 12 da jeg fikk min første hund, så var jo egentlig et barn da også, har alltid gått bra. Man må jo vite barnets/egne grenser. Vi (familien) hadde en hoffe en liten periode, og den fikk jeg ikke gå tur med.

(dette ble vel litt OT)

Ja, jeg lar andre gå tur med hunden min. Har aldri fått forespørsel fra barn om de kan gå tur med henne, men så kjenner jeg ikke så mange barn. De som kjenner hunden og har vært med på tur med oss før, slik at de vet hvordan man skal reagere i vanlige situasjoner, kan veldig gjerne gå tur med henne om de vil. De eneste som har gått tur med henne utenom familien er de som passet henne når vi har vært på ferie.

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde ikke latt fremmede gå tur med Foxy, verken voksne eller barn. Hun var 6 år gammel da hun kom hit, og jeg føler ikke jeg kjenner henne godt nok til å stole på at det går bra når ikke jeg er der. Hun er ikke typen til å bråke med andre hunder, hun er mer reservert mot både mennesker og hunder, men alikevel.. Det er noe med at det er fryktelig skummelt å ikke vite. Hadde jeg hatt henne fra hun var valp, og jeg visste hvordan hun reagerer i så og si alle situasjoner hadde det nok vært annerledes, men fremdeles hadde det jo vært uaktuelt med fremmede.
Den eneste som har gått tur med henne er faren min (som er den som passet henne i ferien i fjor).

Skrevet

Var mange unger på døra her som ville lufte Balder når han var valp, fram til han ble 5 måneder. Tror de ga opp rett og slett og fant en annen hund å lufte etter masse nei fra meg. Veldig greit da han knapt nok blir luftet av mamma og pappa og lillesøstra mi har luftet han et par ganger, men stoler ikke på noen når det kommer til lufting av han, alle rundt her vi bor er av den oppfatningen av at hundene MÅ hilse ? Lufta selv alle hundene her oppe fra jeg var 8 år (blitt mye mindre etter Balder kom i hus, men henter et par av dem fortsatt pga utrolig snille og rolige hunder med et fantastisk språk) og hadde nøkkel til flere av husene og henta hunder når jeg måtte ønske, men etter å ha snakka med ene jeg lufta hund til ikke lenge før jeg fikk Balder og hun hadde funnet hunden bundet utenfor butikken mens ungen som luftet den var inne og handla blei det med en gang bestemt at ingen andre en familie fikk lufte Balder. Her har vi også et problem med unger som hiver seg over han mens vi sykler i skogen for å hilse, og de har de prøvd å rive han til seg ved å ta tak i bånde hans, det må være noe av det værste jeg har opplevd sammen med de ungene som prøver å rive båndet ut av henda på deg under tur. Utrolig frekke og uopdragne unger her oppe ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...