Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Meg

27 år, veterinærstudent på siste året, foreløpig bosatt i Budapest, med tilholdsted Flesberg (3mil fra Kongsberg) i Norge.

Dagene går med på å lese til eksamener, og tilbringe tid med samboer og hund. Prøver å gå i parken så ofte vi kan.

Jeg og min samboer har for oss, verdens nydeligste spesielle hund, med navnet... Hunden!

Hunden

kom til oss i november for 3,5 år siden, som en omplasseringshund. Vi skulle være fosterforeldre inntil hun fikk nytt hjem.... jeppda, nytt hjem fikk ho jo iallefall :)

Hunden er en hvit ungarsk puli, på ca 4,5-5 år.

Hunden en er meget sær sjel, ho veit hva ho vil, men desto viktigere, hva ho IKKE vil..

Noe av det som havner på IKKE lista..

Gå ut i regn (full stopp, stive ben. bæres)

Bade (hyl og skrik hos groomeren, evt. verdens mest sørgmodige blikk hjemme i badekaret)

Vanndammer (store omveier)

Frukt og grønnsaker (fysj og fysj.. potetgull og is derimot...)

en liten innrømmelse her på slutten, joina mest for å kunne følge Nico (pulivalpen fra Häxeboet) ;)

hilsen

Maya&Hunden

post-13328-0-76100300-1401919852_thumb.j

post-13328-0-32437600-1401919862_thumb.j

post-13328-0-36747300-1401919876_thumb.j

  • Like 6
Skrevet

Vi har jo småbruk på Kongsberg! Vi må jo møtes! :D

Kanskje jeg får sambo til å godta at det blir hvit Puli neste gang og ikke Komondor også..

Skrevet

Vi har jo småbruk på Kongsberg! Vi må jo møtes! :D

Kanskje jeg får sambo til å godta at det blir hvit Puli neste gang og ikke Komondor også..

Ja, vis han det første bildet i tråden her, da går han heeelt sikkert med på hvit puli :P

Skrevet

hahaha vi vil også ha en komondor!! De er jo helt nydelige! (må bare allergitestes om samboer tåler de) også må vi uansett vente til vi får bosatt oss på litt mer enn 45kvm i 4etg før vi går til anskaffelse av en ;)

Hvit hund er alltid en slager det.. hvit hund med "borrelås" pels.. i skauen.. er også rimelig artig... spesielt når dusj/bad er det verste i verden!!

Skrevet

hahaha vi vil også ha en komondor! De er jo helt nydelige! (må bare allergitestes om samboer tåler de) også må vi uansett vente til vi får bosatt oss på litt mer enn 45kvm i 4etg før vi går til anskaffelse av en ;)

Hvit hund er alltid en slager det.. hvit hund med "borrelås" pels.. i skauen.. er også rimelig artig... spesielt når dusj/bad er det verste i verden!

Jeg har brukt gemytt som motargument, men etter å ha hilst på de to kosebamsene hos Häxeboet falt det argumentet bort :P

Men de er store!!

Nico tror vann er etsende og får fullstendig angst tilmed når jeg bader guttungen. Det er det eneste hun har vist frykt for hitill :lol:

Skrevet

Ja de er kjempestore, så føler vi trenger å minst ha hus og hageflekk før vi kan ta på oss en sånn en, men akk så nydelige :D

hahahaha har litt intrykk av at enten elsker pulier vann, eller så HATER de det.. Hunden hater det over alt, noen ganger så må jeg bære ho ut på gresset for å få ho til å gå på do, og når ho er ferdig sprinter ho til døra og skal inn!

men, ho kan jo også finne på å rulle seg i søla, og det er veldig moro.. helt til vi kommer hjem og skal vaskes...

Om vi snakker til ho når vi er i nærheten av badedøra så går ho å legger seg innerst under kjøkkenbordet og later som om vi ikke finnes.

post-13328-0-14289900-1402074326_thumb.j

Skrevet

Pulien her har plutselig kommet over regnskrekken og funnet ut at det er gylden anledning til å klikke enda mer rabis-hund, så den biten av vannskrekken varte ikke lenge.

Amalie ble aldri komfortabel med regn.

Ingen kan se mishandlet og fornærmet ut enn en Puli, og det er godt gjort med den pelsen :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...