Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kl 0400 ringe alarmen, på tide å sparke besøket ut av senga slik at det rakk toget og flyet sitt. En time senere var vi på vei til toget og jeg kom på at det er EFIT-dag, iPhone EFIT, that is! :)
14137918968_451773757e_z.jpg

Like før uret viste 0600 så var vi kommet hjem og på tur tilbake hit for et par timer:
14137962040_723693c157_z.jpg

Kl 0800 ringte alarmen igjen, denne gang var det min tur. Keo fikk frokost mens jeg dusjet, første dag med Orijen i skåla (blandet med RC), gikk ned på høykant :D
14344751343_1ea58d769b_z.jpg

Litt over 0900 var vi løpt ut i bilen og satt kurs for Drammen og instruktørutdannelse!
14137917148_f3d9336ca7_z.jpg

Kl 1002 var vi installert i klasserommet og startet diskusjon før vi delte tanker om fredagens tema.
14138045387_92858f6bc4_z.jpg

Litt over 1100 gikk jeg for å sjekke på gutta i bilen, sola hadde gått feil vei fra hva vi trodde så da flyttet vi like gjerne bilen selv om alt stod åpent og det var god trekk. Gutta boys så ikke ut til å bry seg, dog!
14322796012_ed837117b1_z.jpg

Fra 1100 til 1200 hadde vi om konsultasjonsarbeid. For å spare dere for slurvete notater uten mening for noen andre enn meg, så deler vi heller bilde av notatboka :innocent:
14344765473_11eec25864_z.jpg

Etter lunsj kjørte vi praktisk arbeid en stund. Gjennomgikk grunnferdighetsøvelser og snakket litt om hvilke eksamensøvelser vi hadde valgt oss fra listen, samt caseløsning. Et lite bilde av min sjåførs TBC, Teddy :ahappy:
14324576155_607e04404f_z.jpg

Kl 1330 gjorde vi oss klare til å dra på jaktkurs for retrievere sammen med kursholder :D
14137953260_f355b9075e_z.jpg

Idet vi kom opp fikk vi en gjennomgang av hva som foregikk, jeg hadde dog et godt øye bak på hundene som imponerte med rette linjer over en forholdsvis liten, rund dam :drool:
14137901118_878044b34e_z.jpg

Etter laget var ferdig med rundene kom Oliver for å hilse på oss grønnskollingene og gav oss en fin innførsel i hva som skulle til og skje og hva vi kunne legge merke til om vi fulgte med. Veldig greit med en trivelig instruktør som faktisk kan engelsk! :)
14323889234_3e78cd89dd_z.jpg

Keo fikk sin første smak av skudd, noe som ikke så ut til å anfekte han noe videre :D
14137922009_5c60a8db72_z.jpg

Kl 1700 satt vi i bilen på tur hjem igjen
14344756483_bbfe5f67ca_z.jpg

Når vi endelig var kommet hjem så var det tid for litt mat.
14137943550_4571c58760_z.jpg

Migrena begynte å sige på, så da tok vi oss en liten stund på øret.
14137910459_f410b9f3ae_z.jpg

Keo godkjente agilitykobbelet jeg fletta i går mens jeg lagde noen nye leker, småting som må ordnes til neste! Veldig greit å tilpasse håndtaket slik at det kunne brukes som halsbånd :)
14137939460_4bd0a1f7f8_z.jpg
Ekstrabilde i spoiler av hvordan det ser ut :)


14323881744_4eb78ce075_z.jpg



Kl 2130 la vi av gårde på tur :ahappy:
14322773832_166a47a609_z.jpg

Kl 2230 hadde vi somlet oss til å kaste litt pinne i vannkanten
14137902989_00fa9f77d2_z.jpg

Når vi var kommet til Trælsodden snudde vi fordi det begynte å bli mørkt. Plutselig oppdaget jeg at jeg hadde mistet telefonen min. Keo fikset biffen med et lite feltsøk og fant den lett som bare det!
14322771662_050e3bdeb6_z.jpg

Da kunne vi takke for oss og jogge hjem igjen :ahappy:
14322771512_7703ee0920_z.jpg

Klokken 0000 hadde man fått i seg en brødskive, og gikk for å se til mor på nattevakt et par hundre meter lengre ned i gata som siste luftetur før sengetid.
14324547345_6856fb589e_z.jpg

Mor fant ut at hun hadde glemt nattmat, så da ble Keo igjen sammen med dem og jeg gikk hjem for å koke egg og fikse litt mat til stakkaren...
14324544105_e736acdcf9_z.jpg

Kl 0130 hadde jeg somlet meg i crocsene til å avlevert nisten og plukket opp vaktbikkja mi.
Keo har visst endelig skjønt dette med å gå pent i bånd :innocent:
14137898199_2fa1c4a660_z.jpg

Kl 0200 sa vi endelig god natt til nabolaget og krøp under dyna.
14137894969_9b78886dfc_z.jpg

  • Like 8
Skrevet

Laaang dag! Ble sliten jeg :lol: Men så ut som en morsom og lærerik dag :)

Lang, solbrent dag, men akk så morsomt å være med på nye ting!

Fin dag, fin Keo! Snill du som fikser matpakke til nattevakten! :D

Ganske kjekt å bo bare noen hundre meter fra jobb, men det har noen bakdeler også :lol:
  • Like 1
Skrevet

Så fin dag :ahappy: Veldig fint turområde! Og Keo kan så utrolig mye, jeg tenker alltid at vi henger så sykt bak :lol:

Lager du slike bånd på bestilling eller :whistle: ?

Veldig godt med fint turområde ved ytterdøra :ahappy:

Hva er det Keo kan? Den hunden kan ingenting, bare ugang :aww::lol:

Kan selvsagt lage bånd om noen ønsker! Men da må jeg evt lete etter litt kroker, har bare brukt mine gamle, ødelagte leiebånd til nå :lol:

Skrevet

Veldig godt med fint turområde ved ytterdøra :ahappy:

Hva er det Keo kan? Den hunden kan ingenting, bare ugang :aww::lol:

Kan selvsagt lage bånd om noen ønsker! Men da må jeg evt lete etter litt kroker, har bare brukt mine gamle, ødelagte leiebånd til nå :lol:

Nei, finne mobilen din og hele LP1 programmet kanskje :lol:

Ja, jeg vil ha slikt bånd :D Blondie har nemlig et, men Tidi må jo få eget!

Skrevet

Nei, finne mobilen din og hele LP1 programmet kanskje :lol:

Ja, jeg vil ha slikt bånd :D Blondie har nemlig et, men Tidi må jo få eget!

Nåvell :lol:

Send en PM, så fikser vi bånd til lille brune også!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...