Gå til innhold
Hundesonen.no

Skriverjobb og reiseregning


Recommended Posts

Guest Bølla
Skrevet

Jeg har blitt forespurt av en fjern bekjent om jeg kan være skriver på en utstilling i sommer og siden vi skal feriere hos familie like i nærheten etterpå tenker jeg det passer bra. Det er uansett en lang vei å kjøre (ca 250 km) og jeg må dra opp 5 dager tidligere enn hva vi opprinnelig hadde planlagt. Jeg forstår jo at mange hundeklubber sliter med dårlig økonomi, så jeg vil nødig legge ved reiseregning for hele veien, men hvor normalt er det å legge ved reiseregning dersom man har såpass lang kjørevei? Er det frivillighet de fleste baserer seg på fortsatt?

Og om jeg skulle legge ved reiseregning; holder det å skrive ca km-avstand eller må man skrive ut nøyaktig avstand f eks nettkart?

Skrevet

Vi har nylig hatt spesial med valpeshow og lp konk. Dommere, ringsekretærer og skrivere i alle tre ringene fikk dekket både honorar og samtlige km, pluss evnt bom.

Nei nå lyger jeg! Den ene skriveren satt på med ene ringsekretæren. Da fikk ringsekretæren utbetalt passasjertillegg også :)

Guest Bølla
Skrevet

@

Ja, men er 500 km t/r drøyt mye å skrive reiseregning for? Det går jo en tank og vel så det på den distansen, men vi skal jo likevel feriere i området senere, så jeg tror jeg får litt dårlig samvittighet om jeg skriver reiseregning for hele veien. Og hvordan skal dette i så fall dokumenteres, holder det å bare skrive opp antall kilometer og bommer?

Guest lijenta
Skrevet

Har kunn skrivd der jeg alikevell har vært og alle plassene har ligget innenfor en mil fra ehr ejg bor så da har det gått på frivillighet

Skrevet

@

Ja, men er 500 km t/r drøyt mye å skrive reiseregning for? Det går jo en tank og vel så det på den distansen, men vi skal jo likevel feriere i området senere, så jeg tror jeg får litt dårlig samvittighet om jeg skriver reiseregning for hele veien. Og hvordan skal dette i så fall dokumenteres, holder det å bare skrive opp antall kilometer og bommer?

Du kan jo evnt høre med klubben, men jeg personlig mener at folk skal ha mer enn "lønn i himmelen" :)

Arrangør ordner med reiseregningsskjema som fylles ut, der fører dere opp km og bom, så signerer du når de betaler.

Guest Bølla
Skrevet

Du kan jo evnt høre med klubben, men jeg personlig mener at folk skal ha mer enn "lønn i himmelen" :)

Arrangør ordner med reiseregningsskjema som fylles ut, der fører dere opp km og bom, så signerer du når de betaler.

Signerer når de betaler? Hva, får man betalt på stedet? Jeg trodde dette ble gjort opp i ettertid?

Skrevet

Signerer når de betaler? Hva, får man betalt på stedet? Jeg trodde dette ble gjort opp i ettertid?

På skjema står det "kvitter for mottatt betaling" el noe i den duren. De fleste klubber jeg har vært skriver for eller kjenner til på andre måter betaler på stedet. Er kun en klubb jeg har vært borti som betalte til konto i ettertid :)

Edit, sånn ser skjema ut :)

post-838-0-33585400-1401732974_thumb.jpg

Skrevet

Forhør deg med klubben/vedkommende. Forklar situasjonen (at du kommer opp tidligere m.m) og bli noenlunde enige, så får ingen noen overraskelser :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Siden du skal feriere hos kjente i nærheten etterpå så synes vel kanskje jeg at det er drøyt å be om reisegodtgjørelse begge veier. Om det er så at du må hjem igjen før du skal feriere så bør du anbefale de å finne noen andre fordi det vil bli for dyrt for dem.

Guest Bølla
Skrevet

Jeg har snakket med dem og lagt frem mine "bekymringer". De foreslo selv at jeg skriver for ca 70 km hver vei, og de ville veldig gjerne ha meg der, så det var jo hyggelig :-)

Skrevet

Jeg har skattet for skriverjobb en eneste gang. Da var det et Open Show som arrangert av hundelinjen på en off.skole. Hos hundeklubber skatter du ikke for beløp under kr. 6000. Korriger meg hvis det er feil.

Guest Bølla
Skrevet

Jaja.. Hvis ikke dommerne heller betaler skatt kan det jo bli nokså lukrativt. Man får jo mer per kilometer enn hva bensinen faktisk koster, og 1200 kr per dag etter skatt er vel det en hardtarbeidende stuepike eller vaskedame får, så dette er vel litt borderline..

Men da får meg bare forholde meg til det.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Skatt og hund har som hør og bør tradisjon tro også i denne tråden egne regler.

Skattefritt per oppdragsgiver er inntil 1000,- ett-tusen NOK per år..

Det er ingenting som er skattefritt inntil 50.000,- men du kan føre inntil 50.000 NOK som næringsinntekt på selvangivelsen uten å være registrert som selvstendig næringsdrivende. Dette blir det skattet av. Under denne regelen får man ikke de rettigheter for avdrag man får som registrert. Du kan altså som skriver ikke skrive av for papir og kulepenner.

Regelen for 6000,- gjelder mellom privatpersoner og er per år.

Skrevet

Jaja.. Hvis ikke dommerne heller betaler skatt kan det jo bli nokså lukrativt. Man får jo mer per kilometer enn hva bensinen faktisk koster, og 1200 kr per dag etter skatt er vel det en hardtarbeidende stuepike eller vaskedame får, så dette er vel litt borderline..

Men da får meg bare forholde meg til det.

Å kjøre bil koster jo mer enn bare bensin og det er jo derfor statens satser er som de er. Med slitasje, forsikring, årsavgift og avskriving på bilen, har staten kommet fram til at det tilsvarer rett over 4 kr pr km. Men det er klart, har man en billig bil med tilnærmet null i avskriving (som meg) er statens satser en god deal, og jeg går i pluss av å bruke bilen i jobb. Og motsatt selvfølgelig om jeg hadde hatt en ny, dyr bil :)

Og nå måtte jeg sjekke lønnslippen min og jeg skatter ikke av min kjøregodtgjørelse. Tipper at kommunen, som er min arbeidsgiver, har kontroll på dette og at kjøregodtgjørelse er skattefritt. Gitt at jeg har tolket lønnslippen min riktig :icon_redface:

Skrevet (endret)

NKK Trh gir sine skrivere samme betaling som ringsekretærne, 400,- pr dag. Mulig jeg er godt vant, men jeg ser ikke på dette som lukrativt - og jeg er neppe alene om det siden utstillinger stadig mangler skrivere og annonserer heftig i forkant pga forfall.

Edit: gikk litt fort i svingene, ikke dommer men ringsekretær såklart.

Endret av Line
  • Like 2
Skrevet

Dommere får faktisk 960,. for en dags dømming, ringsekr. får halvparten. Hva NKKsatsen er for skrivere, vet jeg faktisk ikke.

Nei det har kommet nye satser :)

Har lagt ut den nye reiseregningen på side 1 i tråden.

Dommer: 1200 for 1 dag 1600 for 2 dager.

Ringsekretær: 400 for 1 dag, 600 for 2 dager.

NKK har ikke noe fastsatt sats for skrivere så vidt jeg vet.

Skrevet

Vi gir alltid skrivere samme betaling som ringsek. Noen mener det er feil ettersom ringsek har utdanning. Men pokker, det er ikke bare bare å diktere 90 kritikker en hel dag heller, uten at jeg sier at førstnevnte sin jobb er enkel på noen måte :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...