Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er litt fortvila her... Tispa vår har løpetid for første gang siden vi fikk henne, og naboen har lite respekt for dette. Vi bor i et lite område på landet der hannhunden til naboen er den eneste i nærheten. Vi sa ifra da vi så at løpetiden var i anmarsj og spurte pent om de kunne ha han i bånd til det var over (han går alltid løs). Jada, ikke noe problem... Men han løper likevel løs hele tiden og kommer seg på uant vis inn i hundegården vår og der står de når vi kommer hjem fra jobb. Har spurt et par ganger til etter dette om de kan være så snille å ha han i bånd, men det varer bare en dag, så er han på besøk igjen. Vi har ellers er veldig godt naboforhold, så ønsker ikke å ødelegge ved å ringe politiet eller viking, men hva kan jeg gjøre? Kan ikke få valper hver gang hun har løpetid. Det kan jo nevnes at de har planer om å kastrere ham, så det kan jo være problemet løser seg selv, men det kan jo være snakk om år før de får gjort det...

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du minner om at loven sier man alltid skal ha kontroll på hunden sin, og akkurat nå er det båndtvang. Ellers lar du være å ha tispa du i en usikra hundegård når hun har løpetid :)

Skrevet

Men - hvorfor får hun stå i hundegården uten tilsyn når du vet det er mulig for andre hunder å komme seg inn da? Da er det jo mulig for henne å komme seg ut også, og en løpetispe i stådagene kan gå til ganske drastiske skritt for å komme til hannen. Det har vel skjedd før at hunder har klart å parre seg gjennom et gjerde også om jeg har lest rett hist og her.

Skrevet

Ha hunden inne eller sikre slik at ingen kommer seg inn til henne. Ellers ville jeg informert dem om at de faktisk må overholde båndtvang og om dette ikke gjøres, ser du deg nødt til å kontakte politiet/Falck. Jeg er alltid for gode naboforhold, men dette må gå begge veier og det slutter litt når den ene part gjør noe som er til sjenanse i denne grad.

Men forklar dem først problemet i klartekst!

Skrevet

Eller la være å henne i hundegården når hun har løpetid. problem løst :sleep:

Så enkelt faktisk. Det er DITT ansvar å passe på DIN hund så ingen får parret seg med henne når hun har løpetid, ikke naboens (men så er det selvsagt greit å påpeke at det faktisk er båndtvang nå).

  • Like 4
Skrevet

Så enkelt faktisk. Det er DITT ansvar å passe på DIN hund så ingen får parret seg med henne når hun har løpetid, ikke naboens (men så er det selvsagt greit å påpeke at det faktisk er båndtvang nå).

Enig. Å ha en tispe i hundegård når hun har løpetid er nærmest som å be om å ha tyvparring.

Skrevet

Det har vel skjedd før at hunder har klart å parre seg gjennom et gjerde også om jeg har lest rett hist og her.

Foreldrene til ei venninne av meg hadde hunden ute i hundegård i løpetiden. Hun parret seg med nabohunden gjennom gjerdet i hundegården. (Som førte til abortsprøyte. Som førte til kreft og avlivning).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...