Gå til innhold
Hundesonen.no

Frislipp på valpekurs - god sosialisering?


Gronnis
 Share

Recommended Posts

Har et spørsmål som jeg har lurt litt på etter at jeg var på valpekurs med Zana. På valpekurset var det vanlig at valpene fikk leke sammen ca. 3 ganger (frislipp) i løpet av kurstiden (ca 1 time). Instruktørene sa selv at slike frislipp var veldig viktig for sosialiserings-biten, men i ettertid har jeg lurt på om denne måten å la valpene leke på, virkelig har vært så god. Det var vel ca 10 valper på kurset, og når valpene løp løs så synes jeg det så ganske kaotisk og stressende ut. Valpene løp i hytt og pine til den ene og den andre. Det så ikke ut som 'kvalitetslek' hvor de fikk tid til å lese hverandres kroppsspråk.
Etter kurset synes jeg selv at Zana har blitt mer intens i måten å leke på, og ikke alltid så flink til å ta det rolig, selv om andre hunder gir signaler om det.

Er slike frislipp på valpekurs hvor valpene leker og herjer god sosialisering, eller er det egentlig noe man bør unngå? Hadde det vært bedre å gjøre det på en annen måte? Jeg vet ikke helt hva jeg skal synes selv, ønsker gjerne noen innspill :) Hvilke tanker og erfaringer har dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at det iallefall ikke er lurt å la dem leke sammen i kurstiden,da bør man isåfall vente til etterpå, og kanskje gå et annet sted? Hadde jeg gått på valpekurs hadde jeg ønsket at valpen min skulle lære seg at ikke alt er lek og moro, ha fokus på meg, lære å ignorere andre hunder osv, og tenker at det blir vanskelig for en liten valp å skille på "lek og alvor" når det blir frilek 3 ganger på en time.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes 3 frislipp var litt mye? På valpekursene jeg har gått på har vi hatt frislipp på slutten av timen. Da unngår man å gire de opp og miste fokus før/under treningen, tenker jeg... På det ene kurset var det ganske stor forskjell i alder/str på valpene, så da ble de delt i to grupper, og så må man selvfølgelig selv se ann om/når valpen er for sliten til at det er noen god ide at den er med på frislipp.

Jeg tenker at det er godt for valper å få leke med andre valper av og til, men 10 valper i fri dressur 3 gr ila en time er jeg enig i kanskje ikke er helt optimalt? I hvert fall ikke om man har tenkt at valpen skal ha energi og fokus til trening og..

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville aldri meldt meg på et kurs som innebar frislipp, for det første så synes jeg ikke noe om møljeslipp. mine valper får leke med utvalgte hunder og ikke på klynge herjing.

Valpekurs vil jeg at jeg og min hun skal lære å jobbe sammen og lage et bånd, lære å være rundt andre og fortsatt kunne ha kontakt osv. frislipp midt i kurskvelden vil jo egentlig bare ødelegge det.

Ingen av de valpekursene jeg har gått de siste årene har innebært noe form for utpreget hilsing eller lek, hverken før, under eller etter kurs.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes ikke det høres ut som god sosialisering. For det første er 3 ganger på en time mye, da blir det frislipp å stress, pause, samme igjen, pause og samme igjen. Det høres bare stressende ut. I tillegg så er det jo som du sier veldig mye når det blir så mange, vanskelig å forholde seg til, og i en så stressende situasjon er sjansen stor for at de ikke tar signaler. Dessuten så er det vell ikke et valpekurs om det bare er frislipp og stress, jeg tenker jo at på kurs så vil jeg lære noe av nytte, både øvelser/treningsmetoder, tips og triks til trening og hverdags og ikke minst lære hunden å begynne å forholde seg til miljø og forstyrrelser samtidig som den har fokus på meg.

Frislipp i seg selv er jo fint, men jeg hadde heller da ville gjort det i mindre grupper og helst etter at man har gjort noe "fornuftig". Om man ikke kjenner mange selv så er jo kurs en fin måte å treffe andre med valp, men jeg ville heller da avtalt privat å ta en liten lekestund etter kurset, evt i kurstiden om arrangøren legger opp til å avslutte med et lite frislipp, med begrenset antall i gangen. Jeg ville også holdt det til en gang, ikke 2-3 ganger ut av bil å rett i frislipp.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Frislipp 3 ganger på en time høres ut som noen som vil bruke opp tiden uten å instruere og "alle" er fornøyde for da er jo valpene sliten etterpå :thumbsdown:

Nei jeg har aldri hatt frislipp på mine valpekurs, og det er jo en tankevekker at det folk "plages" mest med er passering. Og det er jo ting man gjerne skal begynne ett godt grunnlag for på valpekurs. Å kunne være rundt andre hunder uten å stresse og kave for å komme seg bort til de.

Og nei jeg syns ikke møljeslipp av hunder er god sosialisering verken på valp eller voksen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser ut som om jeg har mye de samme tankene som dere. 3 frislipp var nok ganske mye ja, det var ofte det første vi gjorde da vi begynte timene, og noe av det siste. Var dessverre ikke så bevisst på akkurat denne biten før jeg begynte på valpekurset.

Jeg prøvde å se forskjellen på Zana da hun lekte på valpekurset og da hun lekte med nabovalpen. På valpekurset var det så og si konstant løping i hytt og pine, med nabovalpen kunne de to kanskje løpe litt raptus innimellom, men for det meste stod de i ro og lekte på stedet og tok av og til noen pauser. Synes den form for lek virker mye bedre enn frislippet vi hadde på valpekurset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På de kursene jeg har vært på, så har det gjerne vært lek på slutten, men da med 2-3 valper av gangen (like i størrelse og intensitet), slik at de fikk lekt og kost seg, fremfor å stresse rundt. Synes det hørtes litt voldsomt ut med så mye frilek med mange valper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med de andre! Jeg vil at valpen min skal tenke jobbe/ha det kult med mamma, ikke ha det kult med alle andre valpene! Tenk deg den forventningen til andre hunder da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min forventninger til et kurs, er at man skal ha lek og moro med trening. De fleste valper (og andre eldre) finner det ofte mer gøy å leke med andre hunder enn å trene, og da blir treningen meget vanskelig om man leker først/sist (på neste trening kjenner valpen igjen de andre valpene den lekte med sist).

Itillegg synes hvertfall ikke jeg det er lurt å la valpen leke når den er helt vill av ekstase (feks. kjenner igjen trenings/leke-plassen) eller når den er så sliten at den kanskje til og med blir gretten og ufin mot andre hunder - fordi den er alt alt for sliten.

Fri-slipp har aldri vært et tema på de kursene vi har gått, men jeg har derimot vært på et "puppy-party". Det var et engangstreff, hvor man kunne få litt informasjon og valpene ble satt sammen i grupper på 2-3 iforhold til alder og størrelse - mens en instruktør var tilstedet. Når jeg tenker tilbake på det, så var det en fin opplevelse, og valpene fikk god tid til å forstå hverandre/lære hverandres språk.

Slike "partyer" er en fin mulighet for de som ikke er så heldige å treffe andre valper å sosialisere med overalt (en av de få godene med valp i Oslo :-) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg var på valpekurs med Smula hadde vi frislipp etter endt kurs noen få ganger, og da ble det tatt hensyn til hvilke valper som kunne få frese litt sammen. Aldri mer enn 3 i gangen, tilpasset etter størrelse og hvor frempå/forsiktige valpene var. Det synes jeg var en god løsning.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...