Gå til innhold
Hundesonen.no

Frislipp på valpekurs - god sosialisering?


Recommended Posts

Skrevet

Har et spørsmål som jeg har lurt litt på etter at jeg var på valpekurs med Zana. På valpekurset var det vanlig at valpene fikk leke sammen ca. 3 ganger (frislipp) i løpet av kurstiden (ca 1 time). Instruktørene sa selv at slike frislipp var veldig viktig for sosialiserings-biten, men i ettertid har jeg lurt på om denne måten å la valpene leke på, virkelig har vært så god. Det var vel ca 10 valper på kurset, og når valpene løp løs så synes jeg det så ganske kaotisk og stressende ut. Valpene løp i hytt og pine til den ene og den andre. Det så ikke ut som 'kvalitetslek' hvor de fikk tid til å lese hverandres kroppsspråk.
Etter kurset synes jeg selv at Zana har blitt mer intens i måten å leke på, og ikke alltid så flink til å ta det rolig, selv om andre hunder gir signaler om det.

Er slike frislipp på valpekurs hvor valpene leker og herjer god sosialisering, eller er det egentlig noe man bør unngå? Hadde det vært bedre å gjøre det på en annen måte? Jeg vet ikke helt hva jeg skal synes selv, ønsker gjerne noen innspill :) Hvilke tanker og erfaringer har dere?

Skrevet

Jeg tenker at det iallefall ikke er lurt å la dem leke sammen i kurstiden,da bør man isåfall vente til etterpå, og kanskje gå et annet sted? Hadde jeg gått på valpekurs hadde jeg ønsket at valpen min skulle lære seg at ikke alt er lek og moro, ha fokus på meg, lære å ignorere andre hunder osv, og tenker at det blir vanskelig for en liten valp å skille på "lek og alvor" når det blir frilek 3 ganger på en time.

  • Like 5
Skrevet

Jeg synes 3 frislipp var litt mye? På valpekursene jeg har gått på har vi hatt frislipp på slutten av timen. Da unngår man å gire de opp og miste fokus før/under treningen, tenker jeg... På det ene kurset var det ganske stor forskjell i alder/str på valpene, så da ble de delt i to grupper, og så må man selvfølgelig selv se ann om/når valpen er for sliten til at det er noen god ide at den er med på frislipp.

Jeg tenker at det er godt for valper å få leke med andre valper av og til, men 10 valper i fri dressur 3 gr ila en time er jeg enig i kanskje ikke er helt optimalt? I hvert fall ikke om man har tenkt at valpen skal ha energi og fokus til trening og..

  • Like 2
Skrevet

Ville aldri meldt meg på et kurs som innebar frislipp, for det første så synes jeg ikke noe om møljeslipp. mine valper får leke med utvalgte hunder og ikke på klynge herjing.

Valpekurs vil jeg at jeg og min hun skal lære å jobbe sammen og lage et bånd, lære å være rundt andre og fortsatt kunne ha kontakt osv. frislipp midt i kurskvelden vil jo egentlig bare ødelegge det.

Ingen av de valpekursene jeg har gått de siste årene har innebært noe form for utpreget hilsing eller lek, hverken før, under eller etter kurs.

  • Like 6
Skrevet

Jeg synes ikke det høres ut som god sosialisering. For det første er 3 ganger på en time mye, da blir det frislipp å stress, pause, samme igjen, pause og samme igjen. Det høres bare stressende ut. I tillegg så er det jo som du sier veldig mye når det blir så mange, vanskelig å forholde seg til, og i en så stressende situasjon er sjansen stor for at de ikke tar signaler. Dessuten så er det vell ikke et valpekurs om det bare er frislipp og stress, jeg tenker jo at på kurs så vil jeg lære noe av nytte, både øvelser/treningsmetoder, tips og triks til trening og hverdags og ikke minst lære hunden å begynne å forholde seg til miljø og forstyrrelser samtidig som den har fokus på meg.

Frislipp i seg selv er jo fint, men jeg hadde heller da ville gjort det i mindre grupper og helst etter at man har gjort noe "fornuftig". Om man ikke kjenner mange selv så er jo kurs en fin måte å treffe andre med valp, men jeg ville heller da avtalt privat å ta en liten lekestund etter kurset, evt i kurstiden om arrangøren legger opp til å avslutte med et lite frislipp, med begrenset antall i gangen. Jeg ville også holdt det til en gang, ikke 2-3 ganger ut av bil å rett i frislipp.

  • Like 2
Guest Jonna
Skrevet

Frislipp 3 ganger på en time høres ut som noen som vil bruke opp tiden uten å instruere og "alle" er fornøyde for da er jo valpene sliten etterpå :thumbsdown:

Nei jeg har aldri hatt frislipp på mine valpekurs, og det er jo en tankevekker at det folk "plages" mest med er passering. Og det er jo ting man gjerne skal begynne ett godt grunnlag for på valpekurs. Å kunne være rundt andre hunder uten å stresse og kave for å komme seg bort til de.

Og nei jeg syns ikke møljeslipp av hunder er god sosialisering verken på valp eller voksen.

Skrevet

Ser ut som om jeg har mye de samme tankene som dere. 3 frislipp var nok ganske mye ja, det var ofte det første vi gjorde da vi begynte timene, og noe av det siste. Var dessverre ikke så bevisst på akkurat denne biten før jeg begynte på valpekurset.

Jeg prøvde å se forskjellen på Zana da hun lekte på valpekurset og da hun lekte med nabovalpen. På valpekurset var det så og si konstant løping i hytt og pine, med nabovalpen kunne de to kanskje løpe litt raptus innimellom, men for det meste stod de i ro og lekte på stedet og tok av og til noen pauser. Synes den form for lek virker mye bedre enn frislippet vi hadde på valpekurset.

Skrevet

På de kursene jeg har vært på, så har det gjerne vært lek på slutten, men da med 2-3 valper av gangen (like i størrelse og intensitet), slik at de fikk lekt og kost seg, fremfor å stresse rundt. Synes det hørtes litt voldsomt ut med så mye frilek med mange valper.

Skrevet

For meg er valpekurs en bra plass å lære hunden å omgås andre hunder uten å leke eller hilse

Helt enig :)

På våre kurs så trener vi. Hos oss er det ingen frislipp.

  • Like 2
Skrevet

Helt enig med de andre! Jeg vil at valpen min skal tenke jobbe/ha det kult med mamma, ikke ha det kult med alle andre valpene! Tenk deg den forventningen til andre hunder da!

Skrevet

Min forventninger til et kurs, er at man skal ha lek og moro med trening. De fleste valper (og andre eldre) finner det ofte mer gøy å leke med andre hunder enn å trene, og da blir treningen meget vanskelig om man leker først/sist (på neste trening kjenner valpen igjen de andre valpene den lekte med sist).

Itillegg synes hvertfall ikke jeg det er lurt å la valpen leke når den er helt vill av ekstase (feks. kjenner igjen trenings/leke-plassen) eller når den er så sliten at den kanskje til og med blir gretten og ufin mot andre hunder - fordi den er alt alt for sliten.

Fri-slipp har aldri vært et tema på de kursene vi har gått, men jeg har derimot vært på et "puppy-party". Det var et engangstreff, hvor man kunne få litt informasjon og valpene ble satt sammen i grupper på 2-3 iforhold til alder og størrelse - mens en instruktør var tilstedet. Når jeg tenker tilbake på det, så var det en fin opplevelse, og valpene fikk god tid til å forstå hverandre/lære hverandres språk.

Slike "partyer" er en fin mulighet for de som ikke er så heldige å treffe andre valper å sosialisere med overalt (en av de få godene med valp i Oslo :-) )

Skrevet

Når jeg var på valpekurs med Smula hadde vi frislipp etter endt kurs noen få ganger, og da ble det tatt hensyn til hvilke valper som kunne få frese litt sammen. Aldri mer enn 3 i gangen, tilpasset etter størrelse og hvor frempå/forsiktige valpene var. Det synes jeg var en god løsning.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...