Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund i Spania?


ruby13
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg vurdere å bo ett år i Spania og ønsker å ha med meg hunden min det året.

Noen som har erfaringer med dette? Hvordan er hundemiljøet der liksom? :P

Jeg har søkt litt på Mattilsynet sine sider, og det virker som hunden kun trenger vaskiner, pass og ID-merking får å kunne reise nedover. Men må hunden eventuelt ha karantenetid når jeg skal tilbake igjen til Norge? :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må ha rabies-vaksine for å komme hjem i hvertfall. Mye hunder i Spania og det er ikke noe problem å ta de med på restaurant så lenge du sitter ute. Ser nesten bare små hunder, virker som de store er hjemme og passer på huset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi var i Spania med hundene for et par år siden.

I tillegg til de vanlige vaksinene, samt rabiesvaksinen, så vaksinerer vi mot leptospirose.

Ved hjemreise er det jo den vanlige ormekuren, gitt av veterinær med stempel i passet.

Av alle de landene vi har hatt hundene med til var nok Spania det jeg trivdes minst i.

Grunnen var alle de løse hundene.

Vi leide hus, og stort sett alle steder var det løse hunder i området der.

Så det ble vanskelig å få gått særlig mye tur der synes jeg som har litt angst for små under...

Men dette varierer nok fra sted til sted

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Hei!

Jeg vurdere å bo ett år i Spania og ønsker å ha med meg hunden min det året.

Noen som har erfaringer med dette? Hvordan er hundemiljøet der liksom? :P

Jeg har søkt litt på Mattilsynet sine sider, og det virker som hunden kun trenger vaskiner, pass og ID-merking får å kunne reise nedover. Men må hunden eventuelt ha karantenetid når jeg skal tilbake igjen til Norge? :icon_confused:

Om det er Norske mattilsynet sine sider du søker på, så finner du nok bare kravene for å komme FRA Spania.

Kravet TIL Spania fra Norge må du kontakte spanske myndigheter for å få svar på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Foreldrene mine bodde nettopp 3 måneder i Spania med hunden sin. Jeg vet ikke så mye annet enn det som allerede er blitt sagt her. Det er visstnok er en type mygg, ihvertfall i det område foreldrene mine bodde, som er farlig for hunder. Dermed burde de ikke gå tur mens eller rett etter det hadde regnet, eller på kvelden tror jeg det var. Det er også en type larve som er farlig. Men de er oppi trærne i et slags spindelvev, men om de kan visst plutselig falle ned, og det er farlig.

Foreldrene mine skal tilbake der hver vinter og bo, så jeg tror de syntes det var greit med hund der nede :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du trenger ikke karantene hverken til eller fra spania, det er ganske greit for hunder der nede, spanjolene er veldig allrighte der, men det er en del løse hunder både med og uten eiere (dog var ingen av de vi observerte aggressive eller utrivelige) så om det er et problem eller ikke kommer vell an på hunden man selv har. Rabiesvaksine må hunden ha og sikkert greit å sjekke opp hva som evt kan finnes av sykdommer/parasitter etc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar! :) Da virker det som at det er veldig greit å føre hunden inn og ut av landet så lenge man har alle papirer og vaksiner i orden. Men høres litt skummelt ut med alle de løse hundene og de andre småkrypene.. :P Da får jeg kontakte en veterinær angående vaksiner, de bør vel ha oversikt over hva hunden min må ta. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man burde også vaksinere for Leichmaniose? (sikkert stavet feil) Det har akkurat blitt oppdaget hos en Norsk hund som ble importert fra Spania for snart 5 år siden, forferdelig sykdom.

Så ekkelt :s

Leishmania er nok greit å passe seg for. Så vidt jeg vet finnes ingen vaksine, men man kan redusere risken ved å passe seg for vektorene (som er noen blodsugene insekter). Så myggspiral i vinduene der du bor er en fin ting, også mener jeg at noen flåttdråper (f.eks) advantix repellerer insekter i tillegg til flått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så ekkelt :s

Leishmania er nok greit å passe seg for. Så vidt jeg vet finnes ingen vaksine, men man kan redusere risken ved å passe seg for vektorene (som er noen blodsugene insekter). Så myggspiral i vinduene der du bor er en fin ting, også mener jeg at noen flåttdråper (f.eks) advantix repellerer insekter i tillegg til flått.

Det kom visst en vaksine i 2011, har hun som har den rammede hunden fått til svar fra mattilsynet :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...