Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Usikker på om dette berre er bekymra førstegangseier-tanker eller noko eg skal ta seriøst, så eg tenkte eg kunne lufte det her som det er så mange med erfaring her :)

Unghunden vår (Wheaten terrier, 9mnd) er heeeeilt rolig inne, ligge stortsett og søve og slappa av. Når vi går ut, særlig ettermiddagsturen, er han heeeilt bananas ofte (han kan imponere med å gå så og sei fot og stirre oss i senk, så det varierer). Men når han er sånn er han supergira og skal lukte på alt, finn han tispelukt begynner han å skumme den i munnen sin og klistrer seg til bakken så vi må løfte han med oss. Stopper vi opp er det piping og klaging, sånn var han ikkje før. Når han oppfører seg sånn, altså piping og stressing, så stopper vi heilt opp og går ikkje før han har satt seg ned foran oss og er stille. Er han veldig på å bykse framover går vi andre veien, sånne vanlige tips og triks. Og skulle vi møte en annen hund låser han blikket i den, klistrer seg ofte til bakken i tillegg, så det ender opp med at vi enten ber han ligge til hunden har passert eller så drar vi han med oss(halvveis løfter han med). Han er sååå klistra til bakken nemlig :P

Vi går en kort morgentur i nabolaget/hagen, ca 15 min ute, der han får gjort sitt og søkt litt etter godbiter, trener litt innkalling/andre ting i hagen evt også.

Inne og slapper av til vi tar en lengre tur mellom 14-16, alt etter når vi stod opp/når han sist var ute.

Så en kveldtur i 21-tiden, kanskje 15-20 min der og, vanskelig å sei. Er ute og rusler litt, tar det rolig.

Av og til får han såklart fjelltur eller rolig/kort joggetur i stedet for langturen.

Kan fint leve med han sånn, sålenge det er normalt for alderen. Er berre redd han er under/overstimulert, er så vanskelig å vite. Trur egentlig han får passe mosjon og mental stimulering(han får meir hjernetrim enn på den lille morgenturen altså!) :)

Av mental stimulering er det alt fra å sette oss på en benk der det er menneske/biler/ting å sjå på og sitte og følge med, rotrening ute altså. Dette er han flink til, begynner ikkje pipe og stresse i sånne situasjoner. Han kan få godbitsøk ute og inne, søk etter favorittleike inne/av og til ute. Søk etter meg/samboer ute/inne. Innlæring av triks/lydighet.

Uff, dette blei rotete, hadde ikkje heilt tida til å formulere meg godt, var berre tankar eg måtte få ut her eg sitt med eksamenslesinga mi :) Håper eg kan få litt beroligande svar på at han er heilt normal, og evt tips viss dette er noko eg må jobbe med. Som sagt prøver vi å trene på ro ute og gå fint i bånd o.l., men vil ikkje stille for store krav til han viss dette faktisk er normalt for en unghund og at det er vanskelig for han å konsentrere seg pga hormon.

Skrevet

Helt normalt :) Men jeg ville prøvd å gi han mer fysisk aktivitet :) Fungerer på hormontrollet her (11 mnd gammel vorsteh hann)

Herlig! Tenker egentlig å jogge litt oftare med han, for då blir han så fokusert på det og rekk ikkje snuse opp alle tisper i nabolaget. Føler han blir lit oppgira av alle tispeluktene, eller noke anna han lukta. For når vi jogga så er han perfekt, rett på sida av meg/litt foran og lykkelig :D

Men så er det alt det med HD og greier. Alle i hans stamtavle har HD-A, så han er vel ganske safe der, men siden eg er førstegangseier er eg jo redd for å gjere feil i alle situasjonar :P Så har jogga maks 1 gang i veka fra han var ca 8 mnd. Men han trives med det!

I tillegg så får han løpe løst med en fast kompis 1-2 ganger i veka, også går vi av og til tur sammen med den hunden. Då bruker han lang tid på å roe seg siden han er forbinder den hunden med leik og moro, men ser på det som god trening for han siden han faktisk klarer å roe seg og gå normalt (til en viss grad).

Guest Belgerpia
Skrevet

Mitt tips er å skille på "tissetur" og på vanlig tur - jeg går 20-30 minutter med mine om morgenen, da får de "lese avisen" og få med seg siste nytt - å ruse seg på tispeflekker er imidlertid IKKE lov, så da blir de bare dratt videre.

Samme gjentar vi på kveldsturen eller lufteturen når jeg kommer fra jobb.

Når jeg skal gå dagens hovedtur så får de snuse og ordne de første fem minuttene - deretter så går vi tur, da får de ikke snuse og tisse overalt - da går vi, og så etter en halvtimes tid - om vi er på egnet plass - så sier jeg "vær så god" og så får de lese litt til aviser.

Jeg gjør dette fra de er ganske unge - skiller på tissetur og vanlig tur. Jeg orker ikke bikkjer som går å snuser hele tiden og stopper og ordner.

Fungerer fint :)

Mine skiller på "tissetur" og vanlig tur og jeg hjelper til ved å bruke flexiline når vi er på tissetur - jeg stopper aldri, men da har de 16 meter å snuse på (8 meter bak og 8 meter frem).

Skrevet

Mitt tips er å skille på "tissetur" og på vanlig tur - jeg går 20-30 minutter med mine om morgenen, da får de "lese avisen" og få med seg siste nytt - å ruse seg på tispeflekker er imidlertid IKKE lov, så da blir de bare dratt videre.

Samme gjentar vi på kveldsturen eller lufteturen når jeg kommer fra jobb.

Når jeg skal gå dagens hovedtur så får de snuse og ordne de første fem minuttene - deretter så går vi tur, da får de ikke snuse og tisse overalt - da går vi, og så etter en halvtimes tid - om vi er på egnet plass - så sier jeg "vær så god" og så får de lese litt til aviser.

Jeg gjør dette fra de er ganske unge - skiller på tissetur og vanlig tur. Jeg orker ikke bikkjer som går å snuser hele tiden og stopper og ordner.

Fungerer fint :)

Mine skiller på "tissetur" og vanlig tur og jeg hjelper til ved å bruke flexiline når vi er på tissetur - jeg stopper aldri, men da har de 16 meter å snuse på (8 meter bak og 8 meter frem).

Takk for tips, høres smart ut! Har hørt før at flexiline er fy-fy (siden det kan ødelegge båndtreninga), men til det formålet må det jo vere bra. Trur eg skal begynne med det! Har igrunn tenkt innimellom at det hadde vert greit med flexiline til ulike situasjoner, slik som kanskje dette :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Takk for tips, høres smart ut! Har hørt før at flexiline er fy-fy (siden det kan ødelegge båndtreninga), men til det formålet må det jo vere bra. Trur eg skal begynne med det! Har igrunn tenkt innimellom at det hadde vert greit med flexiline til ulike situasjoner, slik som kanskje dette :)

Fordelen med det er jo at du kan bare gå, og når lina er stram så er den stram og er han ikke ferdig på flekken da - vel, synd for han for da drar du han bare videre. De lærer fort hvor lang tid de har på seg.

Som sagt - så bruker jeg ikke flexi på vanlig tur, da er det vanlig bånd og gjerne sele og de skiller godt på det i heimen hos meg :)

Skrevet

Jeg forstår ikke greia med at flexi er fy fy jeg da. Jeg går ingensteder om båndet er stramt, om hunden er 5 meter foran eller to meter foran spiller jo ingen rolle. Vi går når hunden ikke trekker :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...