Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Usikker på om dette berre er bekymra førstegangseier-tanker eller noko eg skal ta seriøst, så eg tenkte eg kunne lufte det her som det er så mange med erfaring her :)

Unghunden vår (Wheaten terrier, 9mnd) er heeeeilt rolig inne, ligge stortsett og søve og slappa av. Når vi går ut, særlig ettermiddagsturen, er han heeeilt bananas ofte (han kan imponere med å gå så og sei fot og stirre oss i senk, så det varierer). Men når han er sånn er han supergira og skal lukte på alt, finn han tispelukt begynner han å skumme den i munnen sin og klistrer seg til bakken så vi må løfte han med oss. Stopper vi opp er det piping og klaging, sånn var han ikkje før. Når han oppfører seg sånn, altså piping og stressing, så stopper vi heilt opp og går ikkje før han har satt seg ned foran oss og er stille. Er han veldig på å bykse framover går vi andre veien, sånne vanlige tips og triks. Og skulle vi møte en annen hund låser han blikket i den, klistrer seg ofte til bakken i tillegg, så det ender opp med at vi enten ber han ligge til hunden har passert eller så drar vi han med oss(halvveis løfter han med). Han er sååå klistra til bakken nemlig :P

Vi går en kort morgentur i nabolaget/hagen, ca 15 min ute, der han får gjort sitt og søkt litt etter godbiter, trener litt innkalling/andre ting i hagen evt også.

Inne og slapper av til vi tar en lengre tur mellom 14-16, alt etter når vi stod opp/når han sist var ute.

Så en kveldtur i 21-tiden, kanskje 15-20 min der og, vanskelig å sei. Er ute og rusler litt, tar det rolig.

Av og til får han såklart fjelltur eller rolig/kort joggetur i stedet for langturen.

Kan fint leve med han sånn, sålenge det er normalt for alderen. Er berre redd han er under/overstimulert, er så vanskelig å vite. Trur egentlig han får passe mosjon og mental stimulering(han får meir hjernetrim enn på den lille morgenturen altså!) :)

Av mental stimulering er det alt fra å sette oss på en benk der det er menneske/biler/ting å sjå på og sitte og følge med, rotrening ute altså. Dette er han flink til, begynner ikkje pipe og stresse i sånne situasjoner. Han kan få godbitsøk ute og inne, søk etter favorittleike inne/av og til ute. Søk etter meg/samboer ute/inne. Innlæring av triks/lydighet.

Uff, dette blei rotete, hadde ikkje heilt tida til å formulere meg godt, var berre tankar eg måtte få ut her eg sitt med eksamenslesinga mi :) Håper eg kan få litt beroligande svar på at han er heilt normal, og evt tips viss dette er noko eg må jobbe med. Som sagt prøver vi å trene på ro ute og gå fint i bånd o.l., men vil ikkje stille for store krav til han viss dette faktisk er normalt for en unghund og at det er vanskelig for han å konsentrere seg pga hormon.

Skrevet

Helt normalt :) Men jeg ville prøvd å gi han mer fysisk aktivitet :) Fungerer på hormontrollet her (11 mnd gammel vorsteh hann)

Herlig! Tenker egentlig å jogge litt oftare med han, for då blir han så fokusert på det og rekk ikkje snuse opp alle tisper i nabolaget. Føler han blir lit oppgira av alle tispeluktene, eller noke anna han lukta. For når vi jogga så er han perfekt, rett på sida av meg/litt foran og lykkelig :D

Men så er det alt det med HD og greier. Alle i hans stamtavle har HD-A, så han er vel ganske safe der, men siden eg er førstegangseier er eg jo redd for å gjere feil i alle situasjonar :P Så har jogga maks 1 gang i veka fra han var ca 8 mnd. Men han trives med det!

I tillegg så får han løpe løst med en fast kompis 1-2 ganger i veka, også går vi av og til tur sammen med den hunden. Då bruker han lang tid på å roe seg siden han er forbinder den hunden med leik og moro, men ser på det som god trening for han siden han faktisk klarer å roe seg og gå normalt (til en viss grad).

Guest Belgerpia
Skrevet

Mitt tips er å skille på "tissetur" og på vanlig tur - jeg går 20-30 minutter med mine om morgenen, da får de "lese avisen" og få med seg siste nytt - å ruse seg på tispeflekker er imidlertid IKKE lov, så da blir de bare dratt videre.

Samme gjentar vi på kveldsturen eller lufteturen når jeg kommer fra jobb.

Når jeg skal gå dagens hovedtur så får de snuse og ordne de første fem minuttene - deretter så går vi tur, da får de ikke snuse og tisse overalt - da går vi, og så etter en halvtimes tid - om vi er på egnet plass - så sier jeg "vær så god" og så får de lese litt til aviser.

Jeg gjør dette fra de er ganske unge - skiller på tissetur og vanlig tur. Jeg orker ikke bikkjer som går å snuser hele tiden og stopper og ordner.

Fungerer fint :)

Mine skiller på "tissetur" og vanlig tur og jeg hjelper til ved å bruke flexiline når vi er på tissetur - jeg stopper aldri, men da har de 16 meter å snuse på (8 meter bak og 8 meter frem).

Skrevet

Mitt tips er å skille på "tissetur" og på vanlig tur - jeg går 20-30 minutter med mine om morgenen, da får de "lese avisen" og få med seg siste nytt - å ruse seg på tispeflekker er imidlertid IKKE lov, så da blir de bare dratt videre.

Samme gjentar vi på kveldsturen eller lufteturen når jeg kommer fra jobb.

Når jeg skal gå dagens hovedtur så får de snuse og ordne de første fem minuttene - deretter så går vi tur, da får de ikke snuse og tisse overalt - da går vi, og så etter en halvtimes tid - om vi er på egnet plass - så sier jeg "vær så god" og så får de lese litt til aviser.

Jeg gjør dette fra de er ganske unge - skiller på tissetur og vanlig tur. Jeg orker ikke bikkjer som går å snuser hele tiden og stopper og ordner.

Fungerer fint :)

Mine skiller på "tissetur" og vanlig tur og jeg hjelper til ved å bruke flexiline når vi er på tissetur - jeg stopper aldri, men da har de 16 meter å snuse på (8 meter bak og 8 meter frem).

Takk for tips, høres smart ut! Har hørt før at flexiline er fy-fy (siden det kan ødelegge båndtreninga), men til det formålet må det jo vere bra. Trur eg skal begynne med det! Har igrunn tenkt innimellom at det hadde vert greit med flexiline til ulike situasjoner, slik som kanskje dette :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Takk for tips, høres smart ut! Har hørt før at flexiline er fy-fy (siden det kan ødelegge båndtreninga), men til det formålet må det jo vere bra. Trur eg skal begynne med det! Har igrunn tenkt innimellom at det hadde vert greit med flexiline til ulike situasjoner, slik som kanskje dette :)

Fordelen med det er jo at du kan bare gå, og når lina er stram så er den stram og er han ikke ferdig på flekken da - vel, synd for han for da drar du han bare videre. De lærer fort hvor lang tid de har på seg.

Som sagt - så bruker jeg ikke flexi på vanlig tur, da er det vanlig bånd og gjerne sele og de skiller godt på det i heimen hos meg :)

Skrevet

Jeg forstår ikke greia med at flexi er fy fy jeg da. Jeg går ingensteder om båndet er stramt, om hunden er 5 meter foran eller to meter foran spiller jo ingen rolle. Vi går når hunden ikke trekker :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...