Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger virkelig råd og tips!
Noen jeg kjenner veldig godt har nettopp kjøpt seg en valp på 6 uker (!!!) Helt forferdelig...
Men de klarer ikke og ta vare på den. Den blir satt igjen hoss meg for de forveter at jeg skal passe på den.
De er ute fra morgen til kveld og valpen blir satt igjen hoss meg For de vet jeg ikke forlater den uansett...
De har hatt den i akuratt 1 uke i morgen men jeg har vært mere med valpen enn det de har.
Jeg synes ikke det er rett at de bare forlater den. De har kjøpt seg et levende vesen som de skal ta vare på som om det var det kjæreste de har, men det virker ikke som om de bryr seg.
Jeg er jo ikke eieren til valpen og det er ikke meg han skal bli mest vandt til.
Håper noen forstår meg...
Noen som vet hva jeg kan gjøre? råd?

Skrevet

Ta kontakt med mattilsynet!

Må vell gjøre det.

Han har alltid noen som er hoss seg men problemet er jo at det ikke er eierne...

Har selv en hund som nå ikke får oppmerksomheten han trenger fra meg siden valpen får mest da han trenger mere tilsyn. Og dette vises desverre på min, han blir så deprimert :(

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Har du fortalt dem hva du syns om dette? Det må jo være første steg, før veterinær (hvorfor skal de ta den mot?) og mattilsynet.

Skrevet

Har du fortalt dem hva du syns om dette? Det må jo være første steg, før veterinær (hvorfor skal de ta den mot?) og mattilsynet.

Her ikke snakket med de om det for hver gang jeg skal er de borte og når de kommer hjem har jeg alerede sovnet med hunden i buret vedsiden av meg.

Tenkte jeg skulle snakke med de først og si at dette ikke er en måte og behandle et dyr på. Så de skal få en sjanse, visst ikke må jeg kanskje kontakte noen og si at det ikke er det rette hjemmet for valpen.

Skrevet

Jeg hadde stått opp om det så var midt på natta og tatt en alvorsprat med dem. Ikke bare er den alt for ung til å forlate moren, men hva skal de med en hund de nesten ikke ser? Ved å være snill og grei så gjør du deg selv bare en bjørnetjenste.

Jeg skjønner ikke helt det at du aldri ser de så du får pratet med de. Har de spurt deg om du vil passe den? Du må jo på et eller annet tidspunkt ha noe kontakt med dem. Enten fordi de leverer hunden hos deg eller fordi dere bor i samme hus.

  • Like 1
Skrevet

Jeg er på ingen måte uenig i at dette er galt, men hva kan egentlig MT gjøre med slikt? Så vidt jeg vet så er ikke dyrevernloven så streng, så så lenge hunden får mat, har tak over hodet og ikke lever i sin egen avføring så kan man vell ikke gjøre stort, ihvertfall ikke med loven i hånd..

At de er mye ute er jo forsåvidt greit, så lenge de har pass til hunden. Jeg ville ikke gjort det slik med min hund, men hunden greier seg nok. Spørsmålet er vell heller om du synes det er greit og passe den (og muligens om du i det hele tatt blir spurt?), at valpen er ung (men det er vell oppdretter sitt ansvar og antagelig lite MT kan gjøre noe med, annet enn å ta en prat med oppdretter).

Personlig hadde jeg sagt ifra om hvordan jeg ser saken og nektet å ta ansvar for deres hund for at de skal ut å ha det gøy. Har de ikke tid burde de latt den være, å denne kan de jo ikke ha hatt lenge, så da kan det ikke være veldig om å gjøre å ha hund... Det vil muligens ikke hjelpe så mye, men da får de i det minste ta ansvaret selv. Det hjelper antagelig ikke å ta ansvaret for dem heller, hva skal de lære av det? Å hva skjer den dagen du ikke er der for dem?

Skrevet

Jeg trodde ikke det var lov å levere valper som er under 8 uker? Det er det hvertfal ikke i Sverige. Så dette skulle jo kunne være en sak for MT. Synes hele greia høres merkelig ut.

Skrevet

Jeg hadde stått opp om det så var midt på natta og tatt en alvorsprat med dem. Ikke bare er den alt for ung til å forlate moren, men hva skal de med en hund de nesten ikke ser? Ved å være snill og grei så gjør du deg selv bare en bjørnetjenste.

Jeg skjønner ikke helt det at du aldri ser de så du får pratet med de. Har de spurt deg om du vil passe den? Du må jo på et eller annet tidspunkt ha noe kontakt med dem. Enten fordi de leverer hunden hos deg eller fordi dere bor i samme hus.

Vi bor i samme hus, jeg bor til kjæresten min grunnet skole. og de bor også der.

Mens jeg er på skolen så drar de ut og setter da igjen hunden for de vet jeg kommer rett hjem til min egen hund.

Men har nå fått snakket med de. De var ikke spesiellt blide på meg siden jeg sa i fra at de måtte selv ta ansvar. Men det får bare være

Skrevet

Jeg trodde ikke det var lov å levere valper som er under 8 uker? Det er det hvertfal ikke i Sverige. Så dette skulle jo kunne være en sak for MT. Synes hele greia høres merkelig ut.

Som jeg vet så er det vell egentlig ikke lov og hente en valp før de er minst 8 uker. I allefall det jeg har fått hørt, og sånn tror jeg nok det er også.

Skrevet

Beklager det tomme innlegget, men jeg ble fort usikker på hva jeg burde skrive.

Essensen var alikevel at noen som er så uvitende at de kjøper en 6 uker gammel valp sannsynligvis ikke vet hva en 6 uker gammel valp, for ikke å snakke om hund generelt, trenger av oppfølging med tanke på vaksiner og generell helse i tillegg til vaksiner osv.

Dersom du har mulighet til å levere denne valpen hos en veterinær som sier seg villig til å forklare eierene hva som er det beste for valpen videre, så gjør helst det. En veterinær har oftest mer autoritet enn andre av de man som hundeeier må forholde seg til og forhåpentligvis hører eierene på denne når den forklarer hva en veldig liten valp trenger. I værste fall blir valpen enten avlivet eller gitt bort, men det synes ikke som det aller værste allikevel med tanke på at eierne allerede (?!) ikke bryr seg.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Folkens. Veterinærer har ingen myndighet til å ta fra folk hunder og omplassere eller avlive uten eiers samtykke. Det er mattilsynets ansvar. Jeg tviler på at noen veterinærer vil begå lovbrudd for en hund. Om hunden er frisk, så vil ikke de gjøre annet enn akkurat det samme som du kan gjøre direkte; sende bekymringsmelding til mattilsynet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...