Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag har gampe-slampen lånt en flink liten sprangrytter, og hoppet litt høyere. 1m. går så det griner. 1.10 syntes han var litt overdrevent. Men han prøvde (og rev :teehe: ) Kameraet var med, og bilder kommer :thumbsup:

  • Like 4
Skrevet

Tøft! :D Mener det ble opplyst at han hadde hoppet 80 før. Så metern er jo bra jo :D

Jupp, er vel 80 det ble sagt. Meter var helt fint, det, men med skikkelig flink rytter, da. Hun rir høye klasser med eget ponni-dyr, og er litt gal :P (men superflink med hestene - om dette er trenden i framtidens ryttere i Norge, så er det topp! Bare ros og kos og motivasjon hele veien :wub: ) Datteren er ikke heeeelt der, men får til litt og blir motivert av at hesten faktisk kan :D

  • 2 years later...
Skrevet

I går ble det et brått og uventet farvell med den kjekkeste og blideste Lisle :(

Han har vært frisk og sprek siden vi fikk ham, litt opp og ned ridemessig med datteren, men i det senere har alt fungert fint, han har blitt brukt jevnlig, var i ok kondisjon, og planen hennes var horsemanshipkurs til sommeren.

I går var han helt normal da jeg hilste på ham etter kjøretur med bikkjene (spyler bikkjene ved siden av hestenes drikkeplass) Lisle var med, og tigget etter godteri. En drøy time senere kom datteren hjem fra skolen. Da ble jeg ropt etter mens jeg sto i dusjen, kikket ut vinduet, og så med en gang at dette ikke kom til å gå bra... Lisle hadde ligget rett ut da hun kom, men hadde såvidt greid å komme seg på beina. Han vinglet og hadde spasmer i beina. Før jeg rakk å komme ut, hadde han fallt på nytt. Dyrlegen skulle prøve å komme så fort som mulig. Så lå han der, rett ut, veivet litt med hodet, og virket helt borte. På et tidspunkt var vi sikre på at han kom til å dø før dyrlegen kom. Datteren satt forran ham, og klappet og koste med ham. Pluttselig prøver han å reise seg, men faller framover -over - datteren. Hun blir liggende under hesten, som igjen prøver å reise seg, detter over henne på nytt, før han detter forran henne. Det er seriøst noe av det jæveligste jeg har vært med på, å ikke kunne gjøre en dritt, mens alt ser ut til å gå til h*****.... utrolig nok går det bra. Datteren lever, og hesten kommer seg på beina. Men han er fortsatt helt ustø og krampeaktig, og helt borte i hodet. Men like blid, da!

Dyrlegen kommer endelig, og er glad for at vi har forstått hvor dette går. Hun tenker også i samme baner som meg, noe nevrologisk, anfall el. Ikke noe man begynner å tulle med på en hest. 

Jeg har aldri måttet avlive hest før (men får meg venne meg til det, siden jentene også skal være her livet ut) glad for at altgikk så fort, han ikke så ut til å ha noe vondt, var bare skikkelig "borte", men like blid som alltid. For det er seriøst den blideste hesten jeg har hatt. Og mest kosete. 18 år ble han, ikke såå galt for en traver. Takk til @Raksha for at de tre siste årene ble her :)

R.i.p Lisle Best, nå kan du løpe på heltid <3

20150821_202308-1.thumb.jpg.f6708f5c30047d28478e1fa1f70937c3.jpg

Skrevet

Åååå fy ****! Hvordan gikk det med dattern,  @Pringlen ? Fy så skummelt! Stakkars fineste Lisle :cry:  Nå kan han løpe ja, alt han vil, på eviggrønnt gress, og fra og med i morgen så får han ny kompis fra Hodalen.  Jeg er evig takknemlig for at han fikk et så fint hjem :wub: Føler med dere i sorgen og savnet. :hug: 

 

Skrevet

Det gikk heldigvis bra fysisk. Mørbanket i hele kroppen, men tror sorgen er større akkurat nå. Men det blir jo bedre etterhvert:)

Føler med deg for morgendagen :(

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...