Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger hjelp til å finne ut av reglene for utstilling i Spania.

Kennelklubben der er ikke gode til å svare på mail på Engelsk, og nettsiden er på Spansk.

Skulle gjerne visst i hvilke klasser man konkurrerer om certet, og hva kravene er for championat der...

For det er tydeligvis en del land der man ikke konkurrerer om cert når man stiller i champion- eller veteran-klassen...

Skrevet (endret)

Takk for linken Christine, da er reglene for championatet de samme som i Portugal som vi også skal stille i på denne turen.

Men jeg finner egentlig ikke noe om hvilken klasser man faktisk konkurrerer om certet i...

Sitter med 3 championer, den ene er også veteran, og vil helst ikke stille de i åpen klasse om de faktisk kan gå i champion eller veteran.

Det ligger jo en oversikt over klassene der, men ingen informasjon om hvorvidt man konkurrerer om cert / cacib.

Hmm.... fant et avsnitt der det står noe som jeg tolker som om hunden ikke kan få cert i championklassen.

Så da er det vel bare å melde på i åpen.

Endret av Hampus
Skrevet

Hmm.... fant et avsnitt der det står noe som jeg tolker som om hunden ikke kan få cert i championklassen.

Så da er det vel bare å melde på i åpen.

Hvor leser du det? Hvis du linker til eller kopierer inn her, så kan jeg oversette :)

Skrevet

Får ikke klippet og limt inn her...

Cacib er greit, det har ingen av mine bruk for da to er INT UCH, og den tredje kan ikke få cacib i og med at rasen ikke er fullstendig godkjent enda.

Men vi vil jo gjerne konkurrere om cert for på sikt å prøve å få et championat.

Mulig jeg leser det helt feil, men det står følgende:

"The dogs that are champion in Spain of beauty of the R.S.C.E, will be allowed to participate in open class in order to be able to be awarded the CAC for the championchips of beauty of ENCI and the SCC"

Så utifra dette leser jeg at man må stille i åpen klasse for å konkurrere om cert når hundene er så gamle som mine.

Men det er mulig jeg blander kortene.

Finner liksom ikke noe spesifikt om hvilke klasser man konkurrerer om certet i...

Skrevet

I dokument nr. 1 på siden jeg linket til leser jeg at man konkurrerer om CAC i de samme klassene som jeg listet opp.

Får ikke kopiert, men løst oversatt står det "..på utstillinger der man konkurrerer om cacib eller cac eller begge, konkurrerer hundene i følgende klasser: intermedia, abierta, campeones og de trabajo. Hunden må være fylt 15 mndr, og samme hund kan ikke påmeldes flere av disse klassene."

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...