Jump to content
Hundesonen.no

Recommended Posts

Posted

Hei :)

Phoebe har nå rundet 15uker, og vi har latt oss smitte litt av utstillingsbasillen.

Hittil har vi en relativt enkel, bedagelig valp i hus,og har fått flere kommentarer på hvor rolig hun er, til å være så ung :)

Tannfellingen har begynt nå, og vi vurderer å stille henne på valpeshow i august og september.

Vi har allerede kjøpt utstillingsline, og begynt med tilvenning av å kunne ta på henne overalt. Det går helt strålende og hun bryr seg ikke nevneverdig.

Ikke før vi skal se på tennene hennes.

Da vrir hun seg rundt og blir helt propell :P

Så det jeg lurer på er:

Hvordan gjør vi dette til noe positivt?

Det er jo en stor hund, så vi må begynne NÅ :P

Hun er allerde 50cm +/- og 24kg :P

I tillegg lurer jeg på hvordan man enklest lærer inn STÅ? Hun setter seg rimelig kjapt ned, så det føles helt umulig :P

Posted

Jeg ville startet med bare og ta hånden forsiktig mot snuten hennes. Får du være såvidt borti mens hun står i ro, så får hun en godbit. Du kan f.eks ha godbiter tilgjengelig i andre hånden, og begynner hun og sprelle og vri seg unna, så tar du godtbithånda demonstrativt bak ryggen ("Oy, der forsvant godbitene...),

Det er viktig at du ikke blir "invaderende", dvs presser deg på. Selv om hun kan lære seg og finne seg i det så vil hun likevel i kroppspråket da ofte vike unna og det kan telle negativt for dommeren. Lær henne at hvis du strekker hånda ut mot henne, så får hund godbit om hun da strekker snuten mot deg.

Har du kommet så langt så kan du såvidt løfte på leppa hennes og så belønne osv.

Stå kan du starte med og belønne når hun står av seg selv et øyeblikk. Jeg slet også med det hos min en stund, fordi han automatisk satte seg. Så jeg belønnet det halve sekundet han sto, gjentatte ganger. Til slutt ble det halve sekundet et helt sekund osv.

Guest Christine
Posted

En måte å lære inn stå på kan være å ha hunden i front mens du går bakover. Hunden følger gjerne på, og i det den stopper opp litt så belønner du.

Posted

Ang tannvisning så tar jeg alltid mye på valpene når de er trøtt/ligger å slapper av. Har de enten på fanget, ved siden av meg eller mellom bena, og mens jeg stryker og klapper på de de så titter jeg i ører, ser på poter og klør, løfter på leppen og ser på tenner og gommer. Jeg gjør det ikke til en treningssituasjon på et så tidlig tidspunkt, da er det kun en kosestund.

  • Like 1
Posted

Jeg gjør det samme med mine valper som *mokken* gjør, det skal være kos å bli håndtert :)

Men hvis hun driver med tannfelling nå, ville jeg kanskje drøya dette med tannvisning enn så lenge. Det kan være at hun er øm i munn. Da er det bedre å utstette trening på tannvisning og heller bare stryke over lepper og snute uten å direkte fikle med munnen hennes.

Å trene på stå, så var det forskjellig fra puddelen og belgeren. Med belgeren sto jeg foran med henne i mot meg, med godbit og belønnet i begynnelsen bare det at hun sto, og når hun tok poenget med å ha alle fire beina i bakken, begynte jeg å pirke på hvor de fire beina var hen (vel, stort sett bare bakbeina, hun har en tendens til å stille seg opp så hun blir understilt). Noe av det samme med puddelen, men da satt jeg på knærne med hennes bredside foran meg, både fordi de vises sånn, men mest fordi at hun er så liten at hvis hun skal stå og se opp på meg, blir rygglinja og nakken hennes feil :)

Det viktigste er at dette er morsomt. Å stille seg opp bare for å stå er kjedelig å trene på, så bruk bra belønning, jeg varierer med veldig gode godbiter og den leken de foretrekker, og jeg løser opp hele stå-greia ofte.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...