Gå til innhold
Hundesonen.no

Komiteer i hundeklubber


Teserere
 Share

Recommended Posts

Jeg vil gjerne høre deres erfaringer fra komitéarbeid i hundeklubber. Hvorfor opprettes en komité? Er det opp til styret og bestemme hva komiteen skal gjøre, eller finnes det definisjoner? Er det ikke slik at man ønsker en komité for å fordele arbeid, og at da bør også komiteen få ha en finger med i spillet, en liten stemme? Og hvis man har flere komiteer og noen har stemmerett, bør ikke da alle komiteene ha det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

I shibaklubben har vi organisert det sånn at distriktskontaktene tar initiativ til eller organiserer kursing i sine lokalområder, mens klubben ved styret arrangerer fellessamlinger som klubbhelg. Vi har vel 5 distriktskontakter, så vidt jeg husker. Det finnes bare en komité, og det er utstillingskomiteen. Vi arrangerer den årlige spesialutstillinga, og er tilnærma autonome. Vi forholder oss riktignok til styrevedtak på hvilke dommere klubben ønsker å bruke, og sist vi trengte et medlem til, måtte styret lese gjennom utlysninga og var også dem som vurderte søkerne. Men når det gjelder rutiner innad i komiteen ordner vi alt sjøl. Det har blitt utarbeida en "rutinehåndbok" i styret hvor alle roller med mandat og oppgaver blir beskrevet, og her nevnes også utstillingskomiteen. Organiseringa er jo gjort sånn for at styret kan jobbe strategisk med å fremme og bevare rasen i Norge, og jobbe overordna administrativt, mens komiteen rett og slett gjør alt det praktiske med den ene utstillinga vår.

Det har vel aldri skjedd at ikke minst ett av medlemmene i utstillingskomiteen også har verv i styret, men de to rollene har egentlig ikke noe med hverandre å gjøre.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :flowers: Det høres ut som en fin løsning dere har der.

Jeg er litt usikker på hvordan jeg skal gå videre.. Det er lagt veldig få føringer på denne komiteen, men jo mer arbeid vi gjør jo mer virker det som vi bare er personer som blir delegert arbeid og skal mukke uten å si et ord.. Trodde ikke helt det var poenget med å sitte i en komite, og er mildt sagt skuffet. Jeg har litt lyst til å kreve en liten stemme (vi er 6 i komiteen) eller trekke meg fra hele greia...

Flere som har noe å dele kanskje?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...