Gå til innhold
Hundesonen.no

Dekkmarkering vs apportering i sporet


Recommended Posts

Skrevet

Hva er mest hensiktsmessig og minst forvirrende for hunden? Ved dekkmarkering i sporet er det jo veldig greit, men hva gjør hunden når den finner gjenstander på feltsøk der den skal apportere? Kan den finne på å dekke da? *unsure* Apportering i sporet høres også greit ut (hun apporterer handsker, luer osv i sporet, men har ikke prøvd med pinner enda). Ulempen er jo at hunden "taper" sporet da den må helt inn til fører med gjenstanden istedenfor å bare fortsette der den slapp :P At hunden tar opp pinnen og venter der den fant den er kanskje enklere for hunden å forholde seg til?

Trener i NRH, men har lyst til å prøve å konkurrere i NBF også, hvis det har noe å si.

Skrevet

Har aldri opplevd å miste sporet selv om hundene mine apporterer. Og i NBF/NRH så holder det med at hunden kommer inn med den og den ikke er ødelagt. Du trenger ikke en avlevering. Jeg møter mine sittende på kne både ved trening og konkurranse. Og hundene har full kontroll på hvor sporet fortsetter og terrenget er helt uforstyrret i front.

Skrevet

Har aldri opplevd å miste sporet selv om hundene mine apporterer. Og i NBF/NRH så holder det med at hunden kommer inn med den og den ikke er ødelagt. Du trenger ikke en avlevering. Jeg møter mine sittende på kne både ved trening og konkurranse. Og hundene har full kontroll på hvor sporet fortsetter og terrenget er helt uforstyrret i front.

Okei. Høres fornuftig ut det. :)

Skrevet

Cita apporterer sporpinner, da dette alltid har vært veldig naturlig for henne, og hun har heller aldri hatt problemer med å finne igjen sporet.

På Tia har jeg lært inn dekkmarkering (fordi jeg en gang hadde lyst til å starte SL med henne), og jeg har møtt på et par problemer med det fordi jeg slurvet litt. For eksempel var det veldig mye vind i et spor hun en gang gikk, og hun slet veldig med å finne pinnen, så til slutt ble hun frustrert og smalt bare ned i dekk når hun følte at lukten var sterk nok. Jeg måtte lete som bare det etter pinnen - den lå 30 cm unna henne (dette var et D-spor, så jeg måtte bare lete for harde livet - hehe). Det hadde vært unngått om hun var tryggere på øvelsen såklart - men hun er en hund som lett blir frustrert og "låser seg" og da vet jeg ikke om dekkmarkering var det lureste.

Jeg har fortsatt dekkmarkering på henne og vi har aldri møtt på samme problem igjen heldigvis :)

Hun lærte seg også dekkmarkering i sporet før hun lærte inn neseprøven, og vi hadde en lang periode hvor hun låste seg og ble liggende i dekk over neseprøvene med en gang hun ble frustrert. Nå er Tia som sagt en hund som lett låser seg og faller tilbake til gamle vaner om hun blir usikker - og det har nok hatt litt å si.

Det har aldri vært et problem i feltsøk.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har apport, fordi hunden valgte det, han plukker naturlig og skal få fortsette med det. Det blir nok det samme i feltsøk.

Er nok mest gjennomførbart med apport i feltsøk i nbf ;-)
Skrevet

Er nok mest gjennomførbart med apport i feltsøk i nbf ;-)

Nå kan jeg ikke reglementet i NBF, men i NRH er det ihvertfall tillatt med dekk-/sittmarkering, halsmelding, bringkobbel eller apport.

Skrevet (endret)

Nå kan jeg ikke reglementet i NBF, men i NRH er det ihvertfall tillatt med dekk-/sittmarkering, halsmelding, bringkobbel eller apport.

Fra regelverket til nordisk brukshundprøve:

GENERELLE BESTEMMELSER FOR FELTSØK
Hunden skal være klargjort med dekken/tjenestetegn før øvelsen starter.
I et område på ca. 50 x 50 meter skal et spesifisert antall gjenstander (hanske, lommebok e. l.), ikke
tilhørende føreren, være utlagt. Dette innebærer at feltet ikke nødvendigvis trenger å legges i
skogsområde. Fører har mulighet til å få påvist feltets ytterkant. Hunden føres under kontroll, med
eller uten line frem til start. Fører bestemmer selv hvor på grunnlinja han vil starte. Hunden skal søke
opp gjenstandene og apportere og avlevere dem til føreren som med valgfri kommando, tilrop
og/eller armbevegelser kan dirigere hunden fra en side av området som dommeren anviser. Går
hunden utenfor området har føreren anledning til å dirigere hunden inn igjen. Hunden skal
gjennomsøke området etter førerens dirigering.
EDIT: La til en link :)
Endret av 2ne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...