Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fikk telefon fra en kamerat i går. Han lurte på om jeg ville ta inn bikkja hans og jobbe med den, jobbe med "problemadferden" som den har. Det er noen år siden jeg sluttet ta inn hunder og trene dem for andre, så jeg sa til han at jeg skulle høre litt rundt om noen kjente til dyktige folk.

Han ser etter et sted å sette hunden vekk for trening. Det er en hund av større rase. Den er snill, men har en del issues som eier vil ha vekk og som han selv ikke klarer fikse selv.

Jeg har anbefalt han et sted hvor jeg vet de tar i mot hunder for trening, men han ønsker flere alternativer. Så vet dere om steder hvor man kan sette vekk hunden for trening? Eller steder man ikke bør sette vekk hunden, og hvorfor ikke det stedet (send på PM)?

Han er ikke interessert i å delta på dressurkurs, men ønsker at andre tar jobben for han og at han er med på slutten for å lære hvordan han best skal jobbe videre med hunden.

Skrevet

Du bør kanskje si noe hvilken type hund det er og hvilke problemer den har. Da er det lettere å komme med forslag.

Jeg liker for øvrig ikke konseptet å sette bort hunden for trening av problemadferd - det er vel kvelden vellykket på lang sikt?

  • Like 2
Skrevet

Du bør kanskje si noe hvilken type hund det er og hvilke problemer den har. Da er det lettere å komme med forslag.

Jeg liker for øvrig ikke konseptet å sette bort hunden for trening av problemadferd - det er vel kvelden vellykket på lang sikt?

Det kan være veldig vellykket. Jeg har hatt noen hunder i trening som har vær på treningsopphold som siste utvei før eventuell avlivning og alle har levd til de har blitt gamle etter på. Det kommer selvfølgelig helt an på problemet.

  • Like 3
Skrevet

Du bør kanskje si noe hvilken type hund det er og hvilke problemer den har. Da er det lettere å komme med forslag.

Jeg liker for øvrig ikke konseptet å sette bort hunden for trening av problemadferd - det er vel kvelden vellykket på lang sikt?

Rase: blanding av rottweiler, cane corso, bordeaux dogge og dogo canario. Tispe. Halvannet år.

Problemer: hopper på folk, utagerer mot andre hunder, generelt ulydig, uro i bil (bjeffer, hyler og stresser, blir ikke bilsyk men reagerer på alt som passerer)

Nå bryr nok kameraten min seg relativt lite om hva du eller andre måtte mene om å sette bort hunder for trening, og det er i grunnen irrelevant hva du og andre måtte mene om det. Jeg spør om noen har steder å anbefale/foreslå - eventuelt ikke anbefale, og nå som du har fått rase og problemer spesifisert har du kanskje noen å foreslå?

Takk :) Skal videre formidle siden.

Det kan være veldig vellykket. Jeg har hatt noen hunder i trening som har vær på treningsopphold som siste utvei før eventuell avlivning og alle har levd til de har blitt gamle etter på. Det kommer selvfølgelig helt an på problemet.

Det er min erfaring også, men på de hunder jeg har trent for andre, har jeg den siste tiden hatt eier med slik at h*n lærer jobbe med hunden og lærer hvordan h*n skal jobbe med hunden.

Skrevet

Hund i Harmoni (www.hundiharmoni.no) har hjulpet oss mye med Kovu, og tar inn hunder når hun har kapasitet. Hun vil antageligvis forutsette at eier selv har jobbet en del med hunden og prøvd selv, og såklart er villig til å jobbe videre.

  • Like 1
Skrevet

Selvlærte og selvutnevnte adferdsspesialister tidlig i 20-årene dukker opp like hurtig som lemen under lemenår. Skeptisk

Akkurat nå det gjelder disse, så er vel XO et velkjent navn i enkelte miljøer. Ådne kjenner jeg til personlig, og vet han har mye kunnskap om dyr og trening. Men nettsiden sier veldig lite om hva slags kunnskap de sitter med der.

Men på generell basis er jeg enig med deg.

Skrevet

Det står under siden "om oss" om man klikker på bildene

http://www.doglife.no/v2/om-oss/cathrine/

Nei. Det står at Hanne har ett-årig instruktørutdannelse (hvor?) og deltar på kurs og seminarer (hvilke?). Det sier ingenting om hva hun kan.

Deg var den det stod mest konkret og saklig om, men de to andre (hvis du ser bort fra at jeg kjenner Ådne fra før) kan like gjerne ha langt mindre kompetanse enn meg på hundetrening ut fra det som står der. Og selv om jeg føler jeg vet noenlunde hva jeg driver med så er det et godt stykke igjen til jeg føler at jeg har kompetanse til å ta på seg andres problemer.

Skrevet

Nei. Det står at Hanne har ett-årig instruktørutdannelse (hvor?) og deltar på kurs og seminarer (hvilke?). Det sier ingenting om hva hun kan.

Deg var den det stod mest konkret og saklig om, men de to andre (hvis du ser bort fra at jeg kjenner Ådne fra før) kan like gjerne ha langt mindre kompetanse enn meg på hundetrening ut fra det som står der. Og selv om jeg føler jeg vet noenlunde hva jeg driver med så er det et godt stykke igjen til jeg føler at jeg har kompetanse til å ta på seg andres problemer.

Hanne har ansvar for drift av pensjonatet/dagpass, mens jeg har ansvar og drift av kurs og trenings biten så jeg ser ikke helt hva det har med saken å gjøre?

Skrevet

Hanne har ansvar og drift for pensjonatet/dagpass, mens jeg har ansvar og drift av kurs og trenings biten så jeg ser ikke helt hva det har med saken å gjøre?

Det var på ingen måte åpenbart ut fra det som stod der, og isåfall er det mindre relevant, ja.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...