Gå til innhold
Hundesonen.no

Bur i bilen med bagasjedøra oppe i varmen?


Recommended Posts

Skrevet

Har ett Variocage dobbelt hundebur med lås på. Går det greit pga. varmen på varme dager som det kommer til å bli fremmover nå at jeg tar opp bagasjedøra på bilen helt opp og låser dørene, tar med meg nøkkelen og evt. handler mat i butikken? Eller blir det for varmt for hunden? Jeg tar også opp alle de andre vinduene i bilen ned ca. to cm. Er det skummelt å gjøre dette? Jeg er veldig engstelig av meg og er redd noen skal bryte opp låsen og å stjele hundene mine, men samtidig så må jeg ha bagasjedøra oppe pga. varmen. Hva gjør dere? Parkerer ofte i parkeringshus, skygge ol. men hva hvis det ikke er skygge ol. Holder det da med hele bagasjedøra oppe? Det kommer jo til å blåse på hundene og de får luft ol. men er redd det er uforsvarlig? Hva mener dere?

Skrevet

Hvilken bil har du? Med bagasjedøra - hva mener du da? Er det en bakluke, eller bare lokket på bagasjerommet?
Det finnes slike kroker som man kan sette i dørlåsen slik at man kan låse dørene men like vel ha en gløtt oppe... evt kan man kjøpe et slags gitter som man setter inn i åpningen når man åpner vinduet (2 cm åpning i vinduene har sjelden noen effekt):

e1fa935f6d37c47fc7bd30e6f461540b-image.j

497e3723a76c1e5a71ff08e64fcbccc7.jpg

Skrevet

Jeg tenker samme løsning som deg etterhvert, og synes det virker helt greit jeg. Så lenge man ikke bruker timesvis inne på butikken, og har buret låst, så tenker jeg at hundene får være i fred.

Har slikt gitter som er avbildet over her, det er og veldig greit, så får ingen stukket hånden inn for å låse opp osv. (den er bare av plastikk da, og vil man røske den ut så klarer man det, men den sitter ganske godt egentlig. Foreløpig har jeg hunden i baksetet i bilsele, i mangel på bur, så den er grei å bruke slik at hunden ikke kan stikke ut hodet.

Vinduene mine er ikke så rette når de blir sveivet ned som på bildet over, så blir et hulrom på siden.

Skrevet

åpner vinduer/bruker krok. går ikke ifra med åpen bakluke med hundene i oslo gitt,samme hvor låst buret er..

Folk gjør så mye dumt og jeg vil ikke at de skal bli plaget/ stikket ting bort til osv.

  • Like 2
Skrevet

Parker slik at det ikke kommer direkte sollys, helst ikke på bilen i det hele tatt, men om det ikke er skygge så parker den veien som gjør at hunden slipper direkte sollys. Sett opp vinduer og ha krok på bagasjerommet slik at du får en 10 cm glippe der. Da begynner det å hjelpe litt. Silvershade mesh (solduk) er genialt, holder virkelig temperaturen nede i bilen, men kanskje mye pes for at man skal på butikken en snartur.

Guest lijenta
Skrevet

min erfaring er gløtt på vinduene og kroken på bak i stasjonsvogna. Men mest digg var kroken på bakdøra og lufteluke og så klart parkere i skygge. Da kunne det bli en til to grader kaldere i bilen enn utenfor.

Skrevet

Burvifte og kjøleteppe er også kjekt å ha.
For å vite temperaturen i buret til hundene, kan du bruke et digitaltermometer som måler temperaturen inne og ute.
Temperaturen i buret til mine på varme dager ligger på 16-19 grader, mens i selve bilen er det en god del varmere, selv med vinduene og bakluka åpne. Er det ekstra varmt, pleier jeg legge kjøleelementer under teppene til hundene, det avgir god kjøling og blir ikke for kaldt.

Har du et termometer kan du feste de slik at folk som går forbi eventuelt kan se hva gradene i buret til hundene er, samt at du har telefonnummeret ditt på vinduet, slik at folk kan ringe deg dersom de er bekymret for hunden din.

  • Like 4
Skrevet

@Justisia: Det var et smart skilt med telefonnummer hvor har du kjøpt det?

Det er ikke mitt skilt, men er herfra jeg har fått idéen, har selv bare brukt en papirlapp. Men, jeg tror man kan bestille fra Vistaprint

Skrevet

Det er ikke mitt skilt, men er herfra jeg har fått idéen, har selv bare brukt en papirlapp. Men, jeg tror man kan bestille fra Vistaprint

Aha! Takk og takk :)

Skrevet

Vi valgte låsbar burløsning nettopp med tanke på at vi skulle kunne ha bagasjerommet åpent om vi forlot bilen med hundene i på varme dager.

Parkerer alltid i skyggen, men det kan jo fort uansett bli varmt med bilen helt lukket på varme dager.

Og vi har en lapp godt synlig på burdøren der det står navn og mobilnr til oss begge.

post-3069-0-02159500-1398506601_thumb.jp

Skrevet

Kan du ikke prøve å legge et termometer i buret og sette bilen i sola med bageasjedøra åpen og se hvor fort det blir for varmt? Og prøve med bagasjedøra igjen men med vinduene på gløtt osv. Da finner du jo fort ut hvor lenge du eventuelt kan være borte. Hvis du feks vet at det tar minst 30 min før det blir 30 grader inni buret, så vet du jo at du har god tid til å løpe inn og kjøpe brød og melk :)

Guest Klematis
Skrevet

Jeg er livredd for sol, varme, bil og hund, så jeg parkerer enten i parkeringshus, eller jeg kjører hjem, lemper av hunden, og kjører tilbake for å handle. Tar ingen sjanser.

Skrevet

åpner vinduer/bruker krok. går ikke ifra med åpen bakluke med hundene i oslo gitt,samme hvor låst buret er..

Folk gjør så mye dumt og jeg vil ikke at de skal bli plaget/ stikket ting bort til osv.

Jeg er enig. Tror det er større sjans for at noen plager hundene her, enn at de blir stjelt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...