Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Dette er kanskje et dumt spørsmål, men det må til :) Er alltid forsiktig med ting jeg ikke kan.

Var på fisketur i dag, og fikk noen sei. Leveren i seien så så utrolig fin ut, så tenkte kanskje jeg kunne gi dette i maten til hundene? Har også noen fiskehaler som sikkert er gode å knaske på. Kan dette gies rått eller må det kokes? Husker da jeg var liten at min farfar spiste leveren rå rett etter han sløyet fisken, hehe.

Guest Yellow
Skrevet

Ja, det kan du gi. :) Har dere sløyet mye ville jeg vært forsiktig med leveren da det er veldig løsgjørende på magen, og de ikke skal ha mye av dette, men litt er veldig sunt (og viktig om man bare fôrer rått, sammensatt selv).

Men ville fryst det ned i 2 uker før servering, jeg, da, med tanken på evt. parasitter og kneis.

Skrevet

Ja, det kan du gi. :) Har dere sløyet mye ville jeg vært forsiktig med leveren da det er veldig løsgjørende på magen, og de ikke skal ha mye av dette, men litt er veldig sunt (og viktig om man bare fôrer rått, sammensatt selv).

Men ville fryst det ned i 2 uker før servering, jeg, da, med tanken på evt. parasitter og kneis.

Kneis?

Guest Yellow
Skrevet

Igjen, Kveis? :lol:

En type parasitt som likner larver som kan sette seg spesielt i innvollene til fisken, men kan også sette seg i kjøttet. Ikke bra å få i seg mens den enda er levende, men ufarlig død (og den dør ved frysing over tid, 2 uker skal være nok til å bli kvitt alt av parasitter.)

Skrevet

I tillegg til det Havanaislove skriver, så er det også høyt innhold av fettløselige vitaminer som en ikke ønsker plutselige store doser av over tid. Lurt å porsjonere :)

Skrevet

Så gøy! :) Da har jeg masse lever fryst ned, så da skal ha få litt og litt etter ca 2 ukers tid :) Bedre førevar enn ettersnar :)

Et spørsmål til, hva med rå eggehvite? Kan hund få det?

Skrevet

Hvis en gir råe egg (eggehviten) daglig over lengre tid, da er det ikke helt bra. Det er et stoff i eggehviten (dersom det gis rått) som hindrer opptak av biotin (vitamin B7). Dette kan kanskje først høres snedig ut, siden eggehvite faktisk inneholder biotin. Gis eggehviten stekt/kokt, vil det derimot ikke være et problem.

Av og til vil ikke føre til noen biotin-mangel, men daglig rå eggehvite over tid er ikke helt å anbefale :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...