Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De siste to ukene har Toya fått merkbart dårlig ånde og brunt belegg på tennene. Hun blir snart 13 år. Er det noe jeg kan gjøre? Hun får jevnlig ting å tygge på og kvalitetsfor. Må ha vært noe som har kommet snikende i de siste.

Skrevet

Hvis ikke du skraper tennene selv, så få dem renset hos vet. Hender det kan bli mer tannstein med alderen, og at bare tyggeting ikke fjerner den effektivt nok. Da er det viktig å få det fjernet før det danner seg lommer i tannkjøttet og blir betent...

Skrevet

Hvis den skal skrapes så bruker man ofte beroliggende /narkose - og det er en anelse skummelt på en eldre hund .

Ville prøvd å holde det ved like med tannpuss, tørrfôr og gode gnagebein. :)
Tannstein kan jo føre til tannkjøttbetennelse, så å holde det ved like vil i alle fall minske risikoen for at en betennelse skulle oppstå.
Skader ikke ta den med til dyrlege å få det sjekket da :)

Guest Yellow
Skrevet

Råfôring er det desidert beste, også etter min erfaring, har selv en eldre hund som kun i sine yngre år fikk mye tannstein (ikke fått det etter at jeg kuttet alt tørt pluss karbo).

Men ønsker du ikke å gå helt over, ville jeg anbefalt kjøttfulle, spiselige bein nå og da i tillegg hvertfall (ikke margbein eller for harde bein), pluss tørket fisk uten salt. Og ellers har jeg hørt god erfaring med gel som skal gjøre at tannsteinen løsner lettere, men ikke erfaring med denne selv.

Skrevet

Jeg har ikke turt å skrape selv. Skal ta en sjekk hos dyrlegen og høre med de også. Hva bør man evt skrape med?

Hva slags bein bør man gi? Hun har jevnlig fått margbein. Ikke aktuelt å gi kjøttfor da hun fort legger på seg og vi har problemer med vekta. For 1,5 år siden byttet vi til Hills j/d og dette har sørget for at hun holder vekta og lite stiv/støl etter turer.

Skrevet

Så bra du skal til veterinæren - håper du vil få god veiledning der :) Hvis hun på to uker har fått brunere tenner og plutselig merkbart mer belegg, da hadde jeg startet opp daglig tannpuss. Det kan være at hun f eks kanskje har en periode/varig nedsatt mengde av bakteriedrepende enzymer i spyttet eller andre årsaker siden hun plutselig nå har endringer i munnen (?). Jeg ville innført daglige rutiner for rengjøring av tennene.

Plakk som har festet seg fjerner jeg med neglen (den riper nemlig ikke opp emaljen) og piller ved å dra tannstein (vekk) fra tannkjøttet og ned langs tannen. Et kronestykke kan også gjøre god nytte. Noen dytter tannstein feil vei, og trykker "bakteriefest-belegget" lenger ned i tannkjøttet. Ikke like bra, akkurat. Jeg hadde ikke ville brukt noe redskap med skarpe kanter, for de kan gjerne lage mange små riper i emaljen som bakterier og belegg vil få godt feste. Derfor vil polering være nødvendig når en har fjernet tannstein med redskaper/maskin.

Ellers så er det som de andre også skriver i tråden; sunt og seigt knask. Jeg synes rene produkter slik som oksehaler fra slakteren er det beste å gi for tannrens. Mykt, kjøttrikt og næringsfullt. Ikke bearbeidet, røkt eller unødvendige kalorier. Hunden jobber seg gjennom margbeinet som ikke blir for hardt for tennene. Ikke for å glemme tørrfisk. Når hunden begynner å produsere mer tannstein, da er daglig rengjøring likevel nødvendig for hindre/begrense tannstein.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...