Jump to content
Hundesonen.no

Introduksjon av Dino


Dyregod
 Share

Recommended Posts

Er helt ny på forumet og tenkte å introdusere mitt livs kjærlighet, Dino.

post-13171-0-44935900-1397731046_thumb.j

Dino er et resultat av et uhell(hell i uhell for min del). Hans mor er ren Border Collie av gode linjer, mens far er Border Collie/Gordon Setter, bare brukt som brukshund på gård. Dino har mest egenskaper og utseende fra Border Collie, ser lite til setteren med mindre det er fugl i bildet.

post-13171-0-60305400-1397731053_thumb.j

Han er prinsen min, og elsker å bli brukt. Vi trener en del lydighet og spor, samt at vi er mye på fjelltur! Ellers er han en bedagelig herremann, født i Januar 2012, hatt han fra han var 9 uker gammel. Veier 20kg og kan enda legge på seg litt til! Går fint over ens med resten av dyrene i huset(katt, kanin, hamster), og fòres 100% rått(og trives godt med det). Kan desverre være litt skeptisk til fremmede mennesker og hunder(særlig mørke hunder). Dette med skeptisen til andre hunder kommer av at han har blitt angrepet ved to anledninger desverre, og det sitter enda, men vi jobber med det, og det virker til å bli bedre og bedre!

post-13171-0-90100100-1397731049_thumb.j

Etterhvert tenker jeg å skaffe meg hund nummer to, men er enda litt usikker på hvilken rase jeg skal skaffe meg. Har heldigvis noen år på å tenke på det!

Ellers er Dino en koselig herremann som har sansen for hunnkjønn, både når det kommer til hund og mennesker. Hans beste venn er en Tollerfrøken som han har kjent siden de begge var valper, samt en litt eldre Bichòn Frisè dame!

Dino ønsker alle en videre fin påske! :lol:

post-13171-0-09560600-1397731045_thumb.j

post-13171-0-50085200-1397731048_thumb.j

post-13171-0-43541000-1397731051_thumb.j

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Tusen takk, jeg er jo selvsagt fullstendig enig! :wub:

Der traff du spikeren på hodet, naturen er så nord-norsk ut som du får det, bildene her er tatt i Troms :)

Turte ikke skrive det, men det var veldig Troms ja! :P Hilsen Tromsø! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Nydelig hund og nydelig natur, flott hale han har! :D

Takk, og jeg må si at om det er din hund på bildet så smeltet jeg liiiitt altså :wub::D

Turte ikke skrive det, men det var veldig Troms ja! :P Hilsen Tromsø! :whistle:

Hehe! Ja, er meget fin natur her oppe, skal ikke klage på det ihvertfall! Nå er jeg bosatt i Stavanger(når jeg er i tjeneste) og hunden bor her nord. Så savner nord-norge mer enn en skulle trodd i blant altså!

Link to comment
Share on other sites

Hehe! Ja, er meget fin natur her oppe, skal ikke klage på det ihvertfall! Nå er jeg bosatt i Stavanger(når jeg er i tjeneste) og hunden bor her nord. Så savner nord-norge mer enn en skulle trodd i blant altså!

Kjenner jeg meg også meget godt igjen i - har selv flyttet til sørligere trakter - men godt å være hjemme i påska! :) Stavanger har jo noen pene strender, endog!

Link to comment
Share on other sites

Kjenner jeg meg også meget godt igjen i - har selv flyttet til sørligere trakter - men godt å være hjemme i påska! :) Stavanger har jo noen pene strender, endog!

Ah, ja! Var på Hellestø med en venninne og hennes hunder helga som var. Fantastisk! :lol: Kunne fint flyttet til Stavanger, men det er absolutt ikke det samme uten egen hund. Får se om jeg ikke flytter han nedover med meg etterhvert!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...