Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstyr til puddel?


Recommended Posts

En ordentlig klippemaskin til kroppen med skjær til (4 eller 5 mm).

En karde og en kam med treskaft. En maskin til snute - og labbeklipp (foretrekker liten maskin til det på de mindre pudlene. Bestilte min ChroMini herfra, og jeg og mange andre puddeleiere er fornøyde).

CoolCare til maskinene for å kjøle ned og smøre de.

Ørepudder (som får ørehår til å løsne lettere)

Fettvatt (som puttes i ørene når den bades, for å hindre vann inn i ørene)

Såpe lønner seg å kjøpe på dunker fra dogstuff.no, eller på matbutikken ved krise. Svinedyrt i dyrebutikk.

En buet saks til klipping, jeg foretrekker buet fordi den gir bedre form på klippingen. Sånn hvis du kun skal ha en saks, så kjøp buet. Hvis du skal ha flere og er like utstyrsgeek som meg, så kjøp en rett og en buet.

Kjøp ordentlig saks, er ikke vits å sløse penger på flere dårlige sakser. Saksene vi har hatt har vart lenge og trenger bare sliping en sjelden gang. Og det er billig hos dogstuff.

Og en god føner, når man bader puddelen lønner det seg å børste ut floker før bading og føne ut samtidig som man børster for å få den fluffy fine pelsen som gjør at du klarer å klippe jevnt :)

Anbefaler deg å ikke klippe labber uten at de er badet for at skjæret skal holde lenge, sand ødelegger skjæret.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en Andis klippemaskin.

Har tidligere vært brukt til amerikansk cocker spaniel.

Satser på at den kan brukes. Mulig jeg må kjøpe nye skjær.

Det funker nok veldig bra, jeg hadde muligens sendt skjærene til sliping i stedet jeg da. Hvis du gjør det nå, så har du de klare til valpen kommer :) Har du en stor eller liten maskin? Som skrevet, liten klipper til snute og labber på småpudlene er gull å ha. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips :) Det kan jeg gjøre ja.

Det er en stor en, så må kjøpe en liten en til labber og snute også :)

Du kommer stort sett bare til å bruke den lille klipperen og saks de første månedene, men når det blir aktuelt å klippe i lammeklipp så er den store veldig fin å ha. Personlig synes jeg det er hyggelig å ha valpen i valpeløve fram til kladdealderen begynner, men det er jo en smakssak da :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Regner egentlig med at jeg må sende henne til hundefrisør, for har planer om utstilling.

Men kan være greit med klippemaskin selv uansett :)

Til valpeutstilling kan du fint klippe selv (det er ikke så store krav til klipping). Så det er en veldig fin måte å øve seg på, men klipp når valpen har blitt unghund er ofte fint å ta hos en som klipper puddel til utstilling, for da har du linjer å følge. :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@puddellover har kommet med mange gode tips her ser jeg ;)

Som eier av en dvergpuddel på litt over året så har jeg hatt god bruk for balsamspray for å løsne floker og bruker den etter bading for å gjøre børsting og føning lettere. Har brukt ice on ice fra Chris Christensen og er veldig fornøyde med den. Det er ikke noe man må ha i hus før valpen kommer, men jeg syns den er veldig grei å bruke :)

Ellers har jeg også god erfaring med å bestille utstyr fra dogstuff, gode priser og dyktige folk :)

Har også brukt balsam fra #1all systems som heter botinacal conditioner, veldig god og lukter godt lenge :)

Og siden man skal blande ut shampo og balsam med en del vann, så fant jeg fort ut at tomme zaloflasker funker bra til å blande i og til å påføre under badinga.

Jeg har akkurat kjøpt meg en Exacta Aesculap fra Hundihuset på finn.no og er veldig fornøyd med den. Veldig lett og liten og blir ikke varm verken på bladet eller der man holder. Og enkel å lade opp ;)

Ser du bor i Kristiansand, det gjør vi og! Hadde vært gøy å møtes en gang når du har fått valpen i hus :) Hvilken oppdretter skal dere ha fra? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for gode tips fra deg også Førstegangs :)

 

Vi skal importere fra Danmark.

 

Kennel Vicky, som holder til i Hirtshals :)

 

Vi kan gjerne møtes, når vi får valpen i hus :)

Ser ut til å bli i siste halvdel av juni.

Så gøy med puddel fra et annet land! :)

Vi er gjerne med på å møtes til høsten når vi kommer tilbake fra sommerferie. Skal dere ha tispe eller hannhund? :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ikke for å være partypooper, men den andismaskinen har vi også, og den er vi ikke fornøyd med fordi den blir varm før du får sagt pølse :P Synes å huske at jeg linket til en maskin?

Har du saks? Altså, egentlig er det strengt tatt ikke vits å kjøpe pleieprodukter i dyre dommer, vi tyr ofte til shampoo og balsam for mennesker, så det er jo noe man kan gjøre i starten. Eller, balsam dropper man når man skal på utstilling da! Regner med at du skjønner det selv, men det er lurt å gå over de stedene der selen "gnager" fordi pelsen ofte floker der. Og om du skal stille valpen ut, så er det lurt å holde seg til silkehalsbånd for å ikke ødelegge pelsen :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...