Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som kan anbefale meg et for på schæferen min på 1 år og 7 mnd? Bruker for tiden valpeforet for schæfer tilhørende royal canin. Men vet da ikke om det har noen bra virkning. Syns ikke pelsen er noe fin og ho klør mye. Så mye at hun har nappet av seg pels på en plass. Schæfer kløe? Allergi?

Takknemlig for svar.

Lill

Skrevet

Når hunden er så gammel, så ville jeg sluttet med valpefor. Hvis hun klør mye, så ville jeg også tatt en tur til dyrlege for å sjekke om hun har allergi.

Selv forer jeg på Vom & Hundemat, og kan absolutt anbefale det på generelt grunnlag. Men du kan kanskje sjekke om hun har noe allergi før du skifter for?

Skrevet

Det første jeg ville gjort er å ta en tur til veterinæren. Det er mange ting som kan forårsake kløe, men det er det er kjedelig å akkurat ha kjøpt nytt fôr hvis hunden skal over på en eliminasjonsdiett for eksempel.

Skrevet

Hvor lenge har hunden din klødd og kom det samtidig som røyting?

Har hunden røytet ned før?

Første gangen mine røyter helt ned så er de stygg i pelsen de ukene og klør gjerne litt ekstra også de ukene.

Det er også tiden for reveskab, derfor lurer jeg på om dette er nytt eller foregått hele livet.

Guest Bølla
Skrevet
@
Først av alt, kutt ut valpeforet.
Deretter ville jeg skiftet fôr, det er mange gode å velge mellom, men jungelen er stor og du kan bruke flere år på å navigere deg frem til rett type med prøv-og-feile-metoden. Som andre sier ville jeg nok påkostet en tur til en dyktig veterinær på området, og jeg ville undersøkt på andre schæferforum osv.
Schæfere er en belastet rase, dessverre, og mange sliter med et ømfintlig tarmsystem og allergivansker. Jeg kjenner til schæfereiere som kun sverger til vom og hundemat, taste of the wild, caragan og orijen og det ser ut til å fungere bra.
Skrevet

Er det noen som kan anbefale meg et for på schæferen min på 1 år og 7 mnd? Bruker for tiden valpeforet for schæfer tilhørende royal canin. Men vet da ikke om det har noen bra virkning. Syns ikke pelsen er noe fin og ho klør mye. Så mye at hun har nappet av seg pels på en plass. Schæfer kløe? Allergi?

Takknemlig for svar.

Lill

Først og fremst ville jeg dratt til vet og få konstatert hva som plager hunden, viss du ikke vet det så er det jo vanskelig og velge riktig fremgangsmåte. Ang for så ville jeg ha gått for vom og hundemat, spesielt til litt ømfintlige hunder. Vær forsiktig med godbiter, tyggebein osv (alt spiselig), og det kan være lurt og notere ned hver dag hva hunden har fått av spiselige ting og hvordan kløe/pels er, etter en stund vil du da antagelig se en sammenheng mellom noen typer mat/godbiter og dårligere form, viss det er en sammenheng.

Men det kan jo også være andre ting, feks midd, støv, pollen..

Skrevet (endret)

Drop RC, min erfaring med tre stk er at det er ett kløfor om de vil eller ei. I det øyeblikket jeg byttet for på min så sluttet kløen helt av seg selv og på en grei billig måte :) Så i stedet for å fly til veterinæren med en gang ville jeg nok prøvd ett forbytte til voksen hund, når jeg foret på tørrfor, sto mine på ProPlan med laks og ris. Null kløe og null maveproblemer etter det. Om det ikke fungerer med ett forbytte etter 3-4 uker, så tenker jeg det er på tide med veterinær :) Men å fly til en veterinær bare for RC sitt for gir kløe er tull mener jeg, har hørt om nok schæfere som sto på det foret for schæfere som klødde og alt ble borte når de sluttet med "rase"for.

Jeg fullforer begge min på V&H som Malamuten foreslår, og er kjempefornøyd!

JeanetteH er også inne på noe her, i den alderen han er i nå driver hun å skal bytte fra unghundpels til voksenpels og det klør! Min første tispa så ikke UT på den alderen der. Blanding av malle og schæfer med pistrepels fysj hun var stygg og hun klødde, men null allergi ;)

Endret av Margrete
Skrevet

Jeg tenkte også det at jeg måtte prøve og feile ang. for, men så var det noen som fortalte meg at det ikke var bra å skifte for hele tiden, for det var ikke bra for magen. Men nå i dag kjøpte jeg et nytt for, proplan adult sensitiv. Så får vi se det an deretter. Kanskje er ikke Royal Canin så bra. Og jeg gikk kun på royal canin sitt valpefor fordi hun ikke ville spise voksen foret til schæfer, grunnet at de var så store. Er så fersk på det å være hundeeier, så jeg må prøve å feile jeg og :). Hun er også tynn, så skulle egentlig hatt et for å få feita ho opp litt. Har ikke vært slik hele tiden nei. fikk henne da hun var 6 mnd. Var tynn da og, men la ikke spesielt merke til kløing da.

Den perioden fra unghundpels til voksen pels, varer den lenge da?

Men, hun skal uansett til veterinær, så får vi sjekka ut :)

Skrevet

Vi har ikke noe plager med tarm systemet da, heldigvis. Eneste gangene hun har hatt forstoppelse var når hun fikk kjøttbeina etter oss på kjøkkenet. De tåler hun ikke.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Hun er også tynn, så skulle egentlig hatt et for å få feita ho opp litt. Har ikke vært slik hele tiden nei. fikk henne da hun var 6 mnd. Var tynn da og, men la ikke spesielt merke til kløing da.

Hei med mindre hun er anorektisk skal du vel ikke bekymre deg for at tenåringen din er tynn nå. Få ett fôr hun spiser så blir det nå fremover alderen for henne å "bygge" seg ut, ikke feites opp. Løping, sykling, fysisk trening og aktivisering generelt er det som gjelder.

Som fôr har du fått anbefalt "Vom og hundemat", med det vil du garantert se de store forandringene. Det er våtfôr og sånn jeg ser det er det valget du må ta, tørrt eller vått. Å bytte kjeks mot annen kjeks i din situasjon er bare å spille rullett, spiller liten rolle hva det står på sekken. :)

Skrevet (endret)

Den perioden fra unghundpels til voksen pels, varer den lenge da?

Hun skal helt og absolutt ned i pels. Altså, det kommer ikke til å være noe manke eller bukser på henne før hun er ferdig. Ta deg tid en dag til å nappe henne helt ned, altså dra av pels som er løs. Ta en liten klype, bruk litt kraft, men du skal kunne få løs pelsen uten motstand. Gjør dette til du ikke har mer pels igjen på bikkja. Da går det fortere og kanskje kløen minsker litt. Hun vil neppe se helt grei ut før til høsten igjen :( Så blir hun vakker tispe med vakker pels til vinteren og fremover vil hun nok kun røyte i forbindelse med løpetider.

Er ikke helt enig med Joachim, kan man fore med vått er det absolutt det beste, men det er jo ikke alle som har plass til slikt, og da må man gå litt etter hva som står på sekken. RC er noe jeg vil holdt meg unna i hvert fall.

Endret av Margrete
Guest Kåre Lise
Skrevet

Er ikke helt enig med Joachim, kan man fore med vått er det absolutt det beste, men det er jo ikke alle som har plass til slikt, og da må man gå litt etter hva som står på sekken. RC er noe jeg vil holdt meg unna i hvert fall.

Nei det sku jo tatt seg ut. :D

Siden RC er en del av denne rulletten og fungerer for mange så bekrefter du jo bare det jeg sier at det ikke spiller noen rolle hva som står på sekken. Jeg har hatt schäfere som ikke har fungert på annen kjeks enn Labb. Jeg mener det er helt tilfeldig så lenge sekken inneholder en viss kvalitet over "first price" nivå. RC, Eukanuba, Purina, Labb o.l. er bare å holde på med å prøve seg frem til man blir gal mens bikkja lider av "skabb". Utover å hatt egne schäfere har jeg forhandlet Vom og hundemat i mange år og tilbakemeldingene er de samme som egne erfaringer.

Problemet med schäfere i dag er fôrsensitivtet og da blir det sånn. Riktignok "bare" de som da ikke faktisk har allergi.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hun er en ganske energisk hund, så jeg tenker at grunnen til at hun er så "tynn", er at hun er så mye i aktivitet. Og grunnen til at jeg synes at hun er så tynn, er for alle andre sier det. "Ååh, så tynn hun er" får jeg, og da blir jeg frustrert og trur hun er for tynn. Men etter min mening, så er hun som hun skal være. Ho virker frisk på alle måter ellers.

Og nå har vi som sagt bytta for. Om jeg innbiller meg det, vet jeg ikke, men når er hun så blank og fin i pelsen igjen. Klør kanskje litt da. Men kløing og røyting har kanskje litt sammenheng med løpetid(har det nå), høst og vår?

Prøvde det du sa, Margrete, men det va egentlig ikke så mye hår/pels som falt av.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...