Gå til innhold
Hundesonen.no

Adopsjon gjennom iara - erfaringer?


Recommended Posts

Skrevet

Vi er veldig klar over alt det som finnes der ute, men vi vet nå at denne organisasjonen vi adopterer fra gjør det de sier! Vi har snakket med både politi og mattilsynet, og fant ut at denne organisasjonen er troverdig og ordentlig :)

Hvor kontaktet dere politiet og mattilsynet? 02800? [email protected]?

Bare sånn at vi andre som er så skeptiske også kan gjøre det? Regner med det er en smal enkel sak når dere fikk bekreftet det. Men i mangel på dokumentasjon fra deg må vi nesten gjøre det samme selv ;)

  • Svar 99
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det finnes nok av bikkjer i Norge som trenger nye hjem, og som ikke bidrar med nye parasitter og andre uting til norsk flora og fauna. Mvh sura

Så det var ingen av de ca. 1400 hundene som selges på finn.no, eller de 47 som faktisk GIS bort der som falt i smak? Da er det tryggere å importere en fra Spania som muligens har både det ene og det a

Dersom du ønsker å støtte arbeidet med gatehunder i andre land er det bedre å gi dem penger til drift og medisinsk behandling/kastrering/sterilisering av de hundene som er der. Det hjelper ingen verde

Guest Bølla
Skrevet

Nei, jobber ikke for denne organisasjonen og har heller ikke så store tanker om å redde hunder fra andre deler av verden! Men den hunden vi venter på, ble overlatt av familien sin da den var 9 måneder, og har bodd på shelteret etter det. Bli snart 2 år. Vi har blitt kjent med ei frivillig som jobber på shelteret som går god for denne hunden! Det vi også vet er at dette er en non-profit organisasjon.

Jeg registerer hva du skriver.

Da håper jeg også du er klar over at Jack Russell terrier er en av de tøffeste hundene som er på "markedet" og som er svært avhengig av tilstrekkelig sosialisering og myndig/rett håndheving i ung alder. Selvfølgelig går de god for hundene som er der, de vil jo finne hjem til dem så fort det lar seg gjøre.

Skrevet

Vedkommende som importerer hundene, importerer gjennom mattilsynet og organisasjonen er registert i frivillighetsregisteret i Brønnøysund :) De som er skeptiske får heller kontakte Iara alliance selv, og undersøke, det gjorde vi og har derfor valgt å adoptere en hund derfra

Til trådstarter, så vet du hvertfall nå om noen som skal adoptere fra den organisasjonen du lurte på. Vi kan eventuelt oppdatere når vi får hunden hjem til oss :)

Skrevet

Mattilsynet importere ikke hunder, så om de sier at de importerer "gjennom" mattilsynet så er de allerede ute og ror. De kan sørge for å følge reglene til mattilsynet, men selv det er ikke nødvendigvis bra nok for å forhindre alskens mulige sykdommer. At de er registrert i Brønnøysund er heller ikke noen garanti. Det eneste politiet kan si om dem er hvorvidt de har fått noen anmeldelser mot seg eller ikke, såvidt jeg vet.

Hvorfor har dere valgt denne organisasjonen og en utenlandsk hund framfor å overta en omplasseringshund her i Norge?

  • Like 6
Skrevet

Håpe du inderlig merker at hunden er importert, OG at du informerer ALLE hundeeierne du er i kontakt med at du har en importert sak. Spesielt om dere oppsøker hundeparker og frislippområder. Da er andre hundeeiere klar over risikoen hundene deres utsettes for. Hadde min hund blitt utsatt for slike sykdommer, og blitt smittet hadde jeg krevd å fått dekt utgiftene!

  • Like 3
Skrevet

Dette er en diskusjon som jeg tror aldri kommer til å ta slutt. Ønsker noen å vite mer om organisasjonen Iara alliance, så får dere kontakte hun som eier dette og høre :) Er selvfølgelig ikke min jobb å forsvare de, og vi kan selvlgelig være veldig uheldige.. Men vi har bestemt oss og utenom alt den blir vaksinert mot og sjekket for, kommer vi selv til å ta den med til vår vetrinær for å sjekke at den er frisk :)

Guest Bølla
Skrevet

den lever på shelteret sammen med andre hunder, den er sosialisert og er veldig glad i mennesker og dyr! Dette er din mening og syn på dette, men jeg mener folk skal få lov til å gjøre det de vil uten at det skal bli den store diskusjonen. ;)

Så lenge det skader våre hunder vil man alltid reagere på det. Ferdig snakket.

Skrevet

- Så fort en hund kommer til shelteret, testes den og vaksineres (to ganger rabiesvaksine, valpevaksine mot parvovirus og valpesyke, pentavalentvaksine som beskytter mot kennelhoste, hepatittvirus og leptospira).

- Hunden blir testet for middelhavssykdommer (babesia, filaria, leishmania, ehrlichia), og må avlegge negative blodprøver for videre prosess. Alt dette er dokumentert i EU-passet og utført av autorisert veterinær. De hundene som kan reise til Norge, blir videre vaksinert og klargjort når vi har funnet en eier til dem.

Vi føler oss greit trygge, og kommer til å fortsette å ha en positiv innstilling :)

Jeg kan ikke si at jeg føler meg like trygg som dere gjør.

Det jukses mye med dette, og det er ikke uten grunn at reglene skjerpes inn på alle fronter for tiden.

Link til mattilsynet.

  • Like 2
Skrevet

Dette er en diskusjon som jeg tror aldri kommer til å ta slutt. Ønsker noen å vite mer om organisasjonen Iara alliance, så får dere kontakte hun som eier dette og høre :) Er selvfølgelig ikke min jobb å forsvare de, og vi kan selvlgelig være veldig uheldige.. Men vi har bestemt oss og utenom alt den blir vaksinert mot og sjekket for, kommer vi selv til å ta den med til vår vetrinær for å sjekke at den er frisk :)

Problemet er jo at det går ut over alle andre hundeeiere om det går feil. Det kan bli ganske ille også. Og du svarer ikke på spørsmålet mitt om hvorfor dere har valgt dette framfor en norsk hund?

  • Like 1
Skrevet

Vi kikket først på en hund her i Norge, dog var det noen andre som fikk adoptere den. Vi leitet videre og kom over hunden vi nå skal adoptere. Vi lever i et fritt land, så føler ikke jeg må stå til rette for deg! Jeg snakker for bare for vår hund, og vi er ganske sikre på at vi kommer til å møte en frisk og rask hund på gardermoen :)

Skrevet

Vi kikket først på en hund her i Norge, dog var det noen andre som fikk adoptere den. Vi leitet videre og kom over hunden vi nå skal adoptere. Vi lever i et fritt land, så føler ikke jeg må stå til rette for deg! Jeg snakker for bare for vår hund, og vi er ganske sikre på at vi kommer til å møte en frisk og rask hund på gardermoen :)

Det er tydeligvis noe du har misforstått en plass, for uttrykket du bruker i forrige innlegg, "importerer gjennom mattilsynet"... hvem har sagt det tøvet til deg? Hvorfor tror du det? Mattilsynet importerer ingenting. Det er derimot de som lager lovene og reglene rundt dyreimport her i landet, og som alle som vil importere dyr må rette seg etter reglene til. Det er noe helt annet!

Dessverre ser det ikke ut til at du vil innse at det er avdekket utrolig mye fusk, juks og falske veterinærattester rundt importerte gatehunder. Det har vært tilfeller der en hunderedder-organisasjon faktisk bare leverte inn en bunke EU-hundepass til en veterinær, veterinæren satte seg ned og stemplet hele bunken med "godkjent", og så fikk han betalingen... UTEN å ha sett en eneste en av hundene! Disse hundene ble så shippet utenlands, til naive "reddende engler" som deg. For alt du vet, har ikke hunden du venter på fått en eneste sprøyte og er smekkfull av fremmede parasitter i blod og vev. Er du ikke det minste redd!?? Flere av disse parasittene smitter også til mennesker! Det er potensielt farlig for både folk og dyr, med andre ord.

Herregud, sier jeg... jeg hadde aldri tatt sjansen!

  • Like 11
Guest lijenta
Skrevet

Ordla meg feil, importør av hunden melder oss som nye eiere til mattilsynet.

Dette er ikke en gatehund, den har levd hos en familie tidligere :)

Hvorfor skulle det meldes til mattilsynet? Har ikke importert hund og vet at det er noen papirer som skal fylles ut for å godkjenne at en kan importere Det er da ikke det samme som å melde dere til mattilsynet som nye eirere? MErksnodig

Guest Jonna
Skrevet

Grunnen til at de er i kontakt med mattilsynet er pga det gjeldes som komersiell import og da er det andre regler og ekstra dokumenter som skal følge hundene.

Skrevet

Jeg kjenner ikke alle redningsstasjoner i Spania, men folk som vil hunder vel, sier de ikke er bedre enn de vi har på kanariøyene.

Ikke kjøp hund, ikke støtt de økonomisk før dere har sett den aktuelle kennelen med egne øyne. Jeg reagerer på Mattilsynet som oppfordrer norske å støtte disse økonomisk.

Om hundene ikke er ødelagt fra før, blir de det i kennelen. Tenk over at svært mange her som ønsker hund, jevnlig besøker K9 etc. Hvis en bra hund i riktig størrelse nettopp har kommet inn, får de hjem hos innfødte.

Eksport av hunder til Tyskland, England ( og noen retter seg inn mot Norge) er kynisk forretning. Har sett så mye grusomt disse stedene ( av hunde"reddere)", det river i sjelen. Som en liten blanding, funnet på gaten påkjørt. Brekt begge hofter foran, og stygt muskelsår ene hoften bak. Først det den må lide pga operasjoner, smerte og redsel. Dernest, hva slags liv den får. Hunden trenger bare "masse kjærlighet og omsorg", dernest vil den bli en perfekt familiehund.

Så det var mulig å kjøpe hund fra Ungarn som har bodd i familiehjem. Langt å foretrekke. Da støtter en ikke en "industri" som plasserer hunder under stressende forhold. Mange av de de eksporterer, burde i respekt for hunden, få lov å bli avlivet. Selvsagt finns hunder som en kan være heldig med. Men fortsatt har en støttet en industri som ikke har dyrenes beste i sentrum.

Før en importere en hund, eller støtter steder økonomisk, spander en tur og se med egne øyne om nettreklamen gir korrekt bilde av realiteten.

Enviado desde mi iPhone con Tapatalk

  • Like 7
  • 2 months later...
Skrevet

Fy fader! Jeg lette gjennom annonser på finn etter en bestemt annonse, og hvis man ser på blandingshunder til salgs i Akershus så er det nesten bare hunder fra IARA, av alle mulige varianter. Det er til å grine av!

Og hvis dette ikke er business, med den mengden hunder de tydeligvis har til salgs på Gardermoen, så vet ikke jeg...

  • Like 7
Guest Jonna
Skrevet

Jeg reagerer på Mattilsynet som oppfordrer norske å støtte disse økonomisk.

Enviado desde mi iPhone con Tapatalk

Det er vel heller det motsatte Mattilsynet gjør? At de anbefaler å ikke importere gatehunder og katter til Norge?

Skrevet

Hundene kommer med en representant fra IARA, fire av gangen, med fly

Er det bare jeg som synes det er merkverdig bruk av midler for en non-profit organisasjon?

Skrevet

Det er vel heller det motsatte Mattilsynet gjør? At de anbefaler å ikke importere gatehunder og katter til Norge?

Mattilsyner anbefaler å ikke importere importere gatehunder og katter til Norge. Har jeg sagt det motsatte? Du klipper ut siste setning i et avsnitt jeg skrev.

I setningen du klippet og siterte, kritiserer jeg Mattilsynet for å oppfordre nordmenn til å støtte redningsstasjoner i utlandet.

Jeg skrev:

" Jeg kjenner ikke alle redningsstasjoner i Spania, men folk som vil hunder vel, sier de ikke er bedre enn de vi har på kanariøyene.

Ikke kjøp hund, ikke støtt de økonomisk før dere har sett den aktuelle kennelen med egne øyne. Jeg reagerer på Mattilsynet som anbefaler å støtte disse økonomisk".

Håper det gikk klart fram av innlegget du siterte fra, hva jeg mener?

Skrevet

Jeg håper at dere som adopterer fra utlandet kan komme tilbake hit å fortelle hvordan det har gått m hunden deres.

Uansett,hadde vært greit å få høre om det gikk bra eller ikke.

Vil gjerne ha både godt og vondt..

  • Like 1
Skrevet

Bevares så mange eksperter det var her da. Vet ikke hvorfor jeg ikke har vært innom her, men sånn er det nå. Dere er klar over at bl.a leishmania er er sykdom som smitter via myggestikk. Den som blir smittet blir syk, men kan ikke smitte andre individer. Derfor er ikke det noen fare for andre om en smittet hund blir importert. Sånn sett burde vi vel ikke reist til middelhavsland noen av oss, for myggen spør ikke om du er en oppblåst, selvforherligende nordmann, eller en halvt ihjelsultet gatehund.

Dere blander all verdens risikofaktorer ved import av gatehunder og lager det til en enste hysterisk smørje. Det er kanskje smart å sette seg inn i de ulike sannhetsvariablene og diskutere en smule edruelig. Selvfølgelig er det grusomt at noen (særlig spanske?) såkalte resqueshelters skor seg på godtroende nordboeres vilje til å ta til seg en stakkars hund, men dette er jo ikke hele sannheten. Østeuropeisk import av gatehunder, er også for en stor del svært tvilsom.

Men det er også stuerene, politisk korrekte og etisk forsvarlige hjelpeorganisasjoner som rett og slett redder liv og finner gode hjem til dyr som ellers hadde dødd av ulike grusomme årsaker. Noen hunder eksporteres og noen finner de hjem til i det landet de bor i.

Jeg ser ikke helt at det er mer forsvarlig å importere en hund man finner selv på gaten, som vi gjorde, enn å reise opp på shelteret å ta i mot en stakkar noen andre har funnet, halvt ihjelslått, blindet, tatt fra mora tre uker gamle etc, eller som er blitt slengt over gjerdet av noen som er lei av kjæledyret sitt.

Dere kan jo ta en titt innom fb-siden til: Noah's Ark Animal Sanctuary. Chania, Crete. Greece, om dere vil. Så fortsett gjerne å diskutèr :)

Edit: Linken virket ikke på noen måte, så jeg la inn navnet.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Bevares så mange eksperter det var her da. Vet ikke hvorfor jeg ikke har vært innom her, men sånn er det nå. Dere er klar over at bl.a leishmania er er sykdom som smitter via myggestikk. Den som blir smittet blir syk, men kan ikke smitte andre individer. Derfor er ikke det noen fare for andre om en smittet hund blir importert. Sånn sett burde vi vel ikke reist til middelhavsland noen av oss, for myggen spør ikke om du er en oppblåst, selvforherligende nordmann, eller en halvt ihjelsultet gatehund.

Dere blander all verdens risikofaktorer ved import av gatehunder og lager det til en enste hysterisk smørje. Det er kanskje smart å sette seg inn i de ulike sannhetsvariablene og diskutere en smule edruelig. Selvfølgelig er det grusomt at noen (særlig spanske?) såkalte resqueshelters skor seg på godtroende nordboeres vilje til å ta til seg en stakkars hund, men dette er jo ikke hele sannheten. Østeuropeisk import av gatehunder, er også for en stor del svært tvilsom.

Men det er også stuerene, politisk korrekte og etisk forsvarlige hjelpeorganisasjoner som rett og slett redder liv og finner gode hjem til dyr som ellers hadde dødd av ulike grusomme årsaker. Noen hunder eksporteres og noen finner de hjem til i det landet de bor i.

Jeg ser ikke helt at det er mer forsvarlig å importere en hund man finner selv på gaten, som vi gjorde, enn å reise opp på shelteret å ta i mot en stakkar noen andre har funnet, halvt ihjelslått, blindet, tatt fra mora tre uker gamle etc, eller som er blitt slengt over gjerdet av noen som er lei av kjæledyret sitt.

Dere kan jo ta en titt her om dere vil. Så fortsett gjerne å diskutèr :)

Du burde prøve å være litt mer edruelig selv om du ønsker å bli tatt seriøst blant en som meg som ikke forguder gatehunder.

Mens du mener "vi" lager en hysterisk smørje så prøver du å skrumpe sykdommer og smittefare ned til Leishmania og at det ikke er så farlig, er det noe mer edruelig?

Den overdrevne dramatiske ordbruken, "halvt ihjelsslått gatehund" "stakkars hund" "redder liv" "dødd av grusomme årsaker" "halvt ihjelslått, blindet, tatt fra mora" " slengt over gjerdet" etc har nøyaktig null relevans til smittepresset.

Tror dere virkelig at for eksempel katta som nylig ble druknet i sitt eget bur her hjemme dødde en mindre grusom død enn drittbikkjene i syden?

Det jeg leser her er halve grunnen til at jeg er überskeptisk til denne importen. "Jeg har reddet en gatehund så jeg vet bedre enn alle andre idioter, særlig myndighetene som regulerer importen".

Skrevet

Hvorfor man skal ta med seg dyr fra utlandet (og her mener jeg ikke dyr for nytte, slik som f.eks. konkurransehester eller gode avlshunder) når det finnes så mange dyr her i Norge som trenger et hjem, klarer jeg virkelig ikke å forstå. Det i seg selv er nok til at jeg får alt snakk om gatehunder i vranghalsen. Jeg tror absolutt ikke på at man ikke finner i en norsk omplasseringshund/valp det man finner i en spansk gatevandrer...

Skrevet

Du burde prøve å være litt mer edruelig selv om du ønsker å bli tatt seriøst blant en som meg som ikke forguder gatehunder.

Mens du mener "vi" lager en hysterisk smørje så prøver du å skrumpe sykdommer og smittefare ned til Leishmania og at det ikke er så farlig, er det noe mer edruelig?

Den overdrevne dramatiske ordbruken, "halvt ihjelsslått gatehund" "stakkars hund" "redder liv" "dødd av grusomme årsaker" "halvt ihjelslått, blindet, tatt fra mora" " slengt over gjerdet" etc har nøyaktig null relevans til smittepresset.

Tror dere virkelig at for eksempel katta som nylig ble druknet i sitt eget bur her hjemme dødde en mindre grusom død enn drittbikkjene i syden?

Det jeg leser her er halve grunnen til at jeg er überskeptisk til denne importen. "Jeg har reddet en gatehund så jeg vet bedre enn alle andre idioter, særlig myndighetene som regulerer importen".

Så fint at du kan finne på sitater og skjulte motiver for å latterliggjøre det jeg skriver. Stå på. Make my day!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...