Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har skrevet litt om det i AN, og fikk noen gode svar der. Men jeg er fortsatt litt usikker på hvordan jeg bør gripe dette an.

Vi har en basenjitispe på fem år. Hun kom til meg 18 måneder gammel, og har alltid vært ganske lettstressa. Hun har litt diller, som at hun hater nesten alle andre hunder enn den hun bor sammen med, men jeg har ikke sett på dette som et problem da hun er snill og god ellers. For åtte måneder siden fikk vi imidlertid to tvillinggutter. Det har gått kjempefint, hunden har vært litt interessert hele veien, vil gjerne være med på alt som skjer rundt ungene, og vil gjerne vaske dem!

Nå er guttene i ferd med å bli veldig mobile og fyker rundt i stua hele dagen. Bare for å ha det sagt, så er det helt umulig å ha full kontroll på begge ungene og begge hundene på en gang. Er jo alltid sammen med dem selvfølgelig, men plutselig har en unge greid å klype en hund likevel. Problemet her er at Joshi velger ikke å gå sin vei når dette skjer, noe jeg egentlig hadde forventa at en hund skulle gjøre. I stedet kaster hun hodet rundt og griper hånda til ungen med tennene. Hun biter jo ikke til og ungen reagerer ikke som om det gjør vondt, men hva om hun gjør det en dag? Det er det vi frykter nå.

Vi vet ikke helt hva denne atferden betyr og synes det føles utrygt. Var en som foreslo at hun kanskje prøver å "oppdra" ungene? Synes det kan høres litt riktig ut, for hun har alltid prøvd å være ordnungspolizei overfor andre hunder (valper som leker). Vet ikke helt hva jeg er ute etter med denne posten. Kanskje noen som har en ide om hva vi skal gjøre nå? Høres dette farlig ut?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det høres litt ut som hun prøver å oppdra dem ja. Litt som hun ville gjort med en liten valp som går litt over grensa. Men jeg er usikker på om jeg ville følt det trygt forde.Hun har jo helt klart kontroll over tennene sine da, og bruker ikke mer makt enn hun føler nødvendig (siden ungene ikke reagerer), men hvor mener hun grensa går? Det er ganske umulig å si noe om uten å se dem. Er hun sint når hun gjør det? Usikker?

Skrevet

Hun er ikke sint. Men mulig hun er usikker. Hun er nok generelt ganske usikker. TROR jeg. Jeg er ikke så flink til å forstå atferd, må jeg innrømme. Det vi er litt redde for er, hvordan reagerer hun om en unge gjør noe som gjør skikkelig vondt? Det er de veldig troende til å gjøre, da de både klyper og biter for tida. (I tilfelle noen sier noe på det: det er klart vi passer på og prøver å unngå at slikt skjer, men vi er litt i mindretall her :P )

Skrevet

Det høres litt ut som en del av hundene jeg masserer gjør noen ganger. De tar tak i hånda mi, men bare holder tennene rundt.

Usikkert å si hva hun kan komme til å gjøre om hun får skikkelig vondt fra en av ungene. Men jeg ville iallefall fulgt med ekstra godt (noe som dere nok gjør) og følge med på hvordan hennes reaksjoner blir i forskjellige situasjoner :)

Skrevet

Etter å ha vært gjennom 5 småbarnsperioder er det EN ting jeg vet sikkert: Det blir ikke lettere å holde styr på de små tobente de neste 3 − 4 årene. De blir stadig mer mobile, men fornuften henger igjen en del år….og barn forstår ikke dette med moral /at det er GALT å klype, at andre får vondt osv) før de bikker 3 − 4 år. Så det er vanskelig å forebygge ved å snakke til barna i denne alderen. Jeg hadde noen år med tre små barn der jeg droppa hund helt, der mine foreldre (som jeg delte hunden med den tiden) overtok han helt. Jeg traff han i ferier og i langhelger, og han hadde det bra. Og jeg slapp stresset i hverdagen med å skulle ha full kontroll alltid (noe jeg innså at jeg ikke greidde).

Skrevet

Enig med at det blir ikke lettere. Spesielt ikke med to, og jeg synes det er skummelt at hun tyr til å bruke tenna til å "oppdra". Hadde enten gått hardt inn for at hun hadde lært at det ikke er greit at hun oppdrar, eller skilt barna og hunden helt i våkentiden til ungene. Jeg hadde aldri kunnet vært trygg på hunden, itillegg til at det i mine øyne blir kortere vei til bitt når hun allerede bruker tenner som virkemiddel.

  • Like 1
Skrevet

I perioder hvor sønnen har vært håpløs å ha kontroll på (legg merke til at jeg har bare en), så har jeg sperret med grind. Nå er han snart 2,5 og han har skjønt en stund at det ikke er lov å være slem med hundene. Bare for å gi et tidsperspektiv. :)

Skrevet

I perioder hvor sønnen har vært håpløs å ha kontroll på (legg merke til at jeg har bare en), så har jeg sperret med grind. Nå er han snart 2,5 og han har skjønt en stund at det ikke er lov å være slem med hundene. Bare for å gi et tidsperspektiv. :)

Barn er spontane, og et barn på 2,5 år har det ikke klart for seg alle aspekter ved "slem". Så jeg mener oppriktig at det ikke går an å stole på et barn på 2,5 år, at det vil følge instrukser.

Guest Yellow
Skrevet

Anbefaler virkelig barnegrind eller park a kid, der du kan lempe enten hund(er) eller unger inn når du ikke kan ha oversikten. Eller rett og slett venne hundene til at de ikke trenger å være på samme rom hele tiden, men utenfor barnegrinden.

Skrevet

Barn er spontane, og et barn på 2,5 år har det ikke klart for seg alle aspekter ved "slem". Så jeg mener oppriktig at det ikke går an  å stole på et barn på 2,5 år, at det vil følge instrukser. 

Nå går det an å snakke til han om hva som er greit og ikke. Han kan fortsatt gjøre ting med hundene som ikke er greit, men det er veldig mye roligere enn det var fra rundt 6-7 mnd til rundt 2 år. Det var mer for å fortelle når ting roer seg.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Nå bruker ikke Joshi tennene, men munnen. Og så langt gjør hun det vennlig og forsiktig tydeligvis. Men hun går ikke unna som du sier, og det er der det blir litt ekkelt. Noen er jo slik, min lille basenji vek heller aldri, absolutt aldri - uansett hvor redd hun var eller hvor ubehagelig det var (husker flatten da han var unghund, elsket å bare løpe henne ned, hun flyttet seg aldri - hun så han komme og huket seg sammen klar for sammenstøt, og rakk vi ikke å stoppe han så ble hun slengt avgårde av smellet med 35 kg flat i lyntog-fart, men flytte seg - nei) . Jeg tror heller ikke du har sjans å kunne passe på til enhver tid.

Så i mine øyne er den ubehagelige, triste konklusjonen at hun bør nok få et nytt hjem, dette kommer antagelig å bli for mye for både hun og deg. Og gutta dine går inn i en periode hvor hund og barn er på hver sin planet i noen år fremover. Så man kan ikke en gang si at du kan bite tennene sammen og kjøre grindregime med øyne i nakken i en liten periode fremover, det er et lenger tidsspenn enn man kan holde ut ekstreme sikringstiltak i hverdagen. :(

Skrevet

Jeg føler også at ting løsnet veldig med A vs dyr rett før han ble 2 år.

Kanin og småbarn er jo fy fy, men A lar de være mer i fred enn omvendt. Jeg tror faktisk aldri det ville falt han inn å klype, lugge etc en hund, men så er han grundig oppdratt av en gammel jrt.

Jonas bruker lyd. MYE lyd. Var A for innpåsliten hørtes det ut som om bikkja skulle kverke han. Men han har aldri noensinne brukt tenner.

Jeg vet ikke om jeg hadde orket 2 småbarn og hund samtidig overhodet i den alderen før de er tilsnakkendes. Ihvertfall ikke med en hund jeg ikke stolte 100% på. Unger er jo så himla selvdestruktive og de er raske som fy...

Jeg har vært "heldig" der med A, det eneste punktet han hører er når det gjelder dyr stort sett. Men småbarn har alltid en periode hvor de er hardhendte og brutale uansett hvor mye man passer på.

Skrevet

Ja. Ser ut som det ser mørkt ut for mitt videre hundehold. Tuf er bare god, men han er jo ikke frisk. Setter pris på svarene deres og tenker mye, men tror jeg må svare mer etterhvert.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det er nå bestemt at Joshi skal flytte til en ny familie. Jeg innser at det er for mye å passe på, og jeg orker ikke konstant redsel og stress. Joshi er heller ikke en hund som man kan stenge vekk. Hun er avhengig av kos av menneskene sine, og hadde blitt veldig deppa! Det er bedre at hun kommer til noen som har masse tid til henne og ikke har små barn. (Den yngste i huset der er 12 år). Nå håper jeg veldig på at dette er de rette menneskene for henne, jeg har god magefølelse for dem (men man kan jo aldri vite :o ).

  • Like 1
Skrevet

Det er nå bestemt at Joshi skal flytte til en ny familie. Jeg innser at det er for mye å passe på, og jeg orker ikke konstant redsel og stress. Joshi er heller ikke en hund som man kan stenge vekk. Hun er avhengig av kos av menneskene sine, og hadde blitt veldig deppa! Det er bedre at hun kommer til noen som har masse tid til henne og ikke har små barn. (Den yngste i huset der er 12 år). Nå håper jeg veldig på at dette er de rette menneskene for henne, jeg har god magefølelse for dem (men man kan jo aldri vite :o ).

:hug: :hug:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...