Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Vi er en familie på 6 der barna er i alderen 3, 6, 8 og 16. Vi vurderer å anskaffe oss en hund og har tenkt litt på bichon frise. Vi har aldri hatt hund før, så dette er et ukjent felt for oss. (vi har også en (ute-)katt, kan de gå sammen). Kan dette være en rase for oss tro? Et par av barna er allergikere, ikke spesielt mot hund, men vi ønsker ikke en hund som røyter mye.

Kan den være alene på dagtid? Vi er begge i full jobb, men mulighet for noe fleksitid til tider.

Håper noen vil gi oss noen gode råd om valget.

Guest Yellow
Skrevet

Har god erfaring med rasen, men om dere burde ha hund, og spesielt en selskapsrase som da burde få være så mye sammen med familien som mulig, kommer jo an på hvor mye tid dere har til hunden. :) Er det veldig hektisk og ofte hele familien er på aktiviteter som ikke egner seg med hund, eller er det så å si alltids en 16-åring eller en forelder hjemme etter jobb?

Det er spesielt viktig å tenke nøye gjennom når man jobber fulltid, for mer enn det kan ikke en hund være alene iløpet av en dag etter min mening (og hvertfall ikke bare en så selskapelig rase).

Skrevet

Det er stort sett alltid noen hjemme etter arbeidstid, og de aktiviteter som familien er på kan hunden stort sett alltid være med på (sjelden alle er borte samtidig). Vi prøver å ikke ha for mye aktiviteter på fritiden.

Ofte vil de også være noen hjemme på dagtid pga skiftarbeid..

Skrevet

Det som er viktig å huske med raser som ikke røyter er at de krever en del pelsstell, og det selv om den ikke skal brukes på utstilling. De fleste hunder kan gå fint sammen med husets katt om den tilvennes fra den er valp, og tilvenning gjelder jo det meste annet også. Finn en fornuftig oppdretter, så får dere en god støttespiller på mye forskjellig - og ellers kan man jo spørre om ting man lurer på her inne :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...