Gå til innhold
Hundesonen.no

Roligere når kun én er hjemme


Gjest
 Share

Recommended Posts

Det er en finurlig greie Meesha har, som jeg funderer litt på. Han er rett og slett mye mer gira og "up there" når både samboeren min og jeg er hjemme.

 

Når bare jeg er hjemme, ligger han enten i sofaen, under stuebordet eller i senga si og sover, slapper av eller tygger på en leke. Innimellom kommer han bort til meg, blir klødd litt i nakken, og om jeg vil kose sitter han på fanget mitt en stund. Reagerer fint lite om jeg går rundt mellom rom, vil kanskje være med på do en gang, men stort sett er han "umerkelig".

 

Når bare samboeren min er hjemme, ligger han som regel i sengen vår på soverommet og sover eller slapper av, eller trør rundt og tygger på en leke.

 

Når vi begge er hjemme, derimot, er det mye mer "liv" i han. Det går spesielt ut over samboeren min. Han tygger på buksen hans, biter han i armene, hopper oppetter beina hans når han går osv. Jeg har sagt til sambo at han må sette litt tydeligere grenser for hva som er greit og ikke, for når han begynner sånn er det alltid jeg som må gå bort til hunden og geleide han til plassen sin evt. til time-out på soverommet, for det er liksom meg han hører mest på. Om en av oss går ut av stua og lukker døra bak oss, står Meesha ved stuedøra og venter evt. begynner å pipe masse. Dersom vi sitter i sofaen skal Meesha "alltid" være oppå samboeren min og bite han i armene.

 

Jeg skjønner ikke helt dette. NÃ¥r han bare er med én av oss, er han kjemperolig og veldig lettvint (hvertfall med meg, og sÃ¥nn jeg har skjønt sambo er det ikke noe problem nÃ¥r han er alene med han). NÃ¥r vi begge to er hjemme, er det rett og slett litt plagsomt. 

 

Hva kan grunnene til dette være? Burde jeg snakke med min samboer om at han også må vise hunden tydeligere hvordan man skal oppføre seg (ikke bare dytte han ned fra sofaen, men vise han til plassen sin og be han legge seg når han blir irriterende)? Er "legg deg" og time-out en fornuftig måte å korrigere på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg veit ikkje heilt, men vår yngste har og ei "greie" med forskjellig oppførsel etter kven han er med.

 

Så lenge eg er heime er han rolig og grei, men om sambuaren min er aleine med han kan han visst vere ganske så plagsom og urolig. (Han er forøvrig rolig når han er heime aleine utan folk.)

Når sønnen min er heime er han konsekvent ekstremt glad, heile dyret strålar. Kan vere noko intenst opptatt av han men er generelt grei.

 

Min eigen lille tolkning av det er at pluttemannen har absolutt minst med han å gjere, så han har muligens ikkje fått lært inn "av-knapp" i lag med han?

Når pluttesønnen er her så skjer det derimot meir, heile "flokken" er samla, og han og guten er rett og slett bestevenner. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
    • Etter 3 ganske intensive dager (pga at jeg har hatt tannlegetimer og diverse surr så jeg vil han skal være sliten) hvor han har fått sine 11-12 km hver dag så skal han ha hviledag i dag, dvs vi går en tur over jordet og lar ham løpe litt fritt (som han pleier å gjøre, men når jeg går ved siden av så pleier han å løpe litt i skogen her borte) også kaster vi litt ball og trener litt på kommandoer + biltur som han ivertfall før satte veldig stor pris på men nå tar som en selvfølge, men det er ivertfall et avbrekk. Lengre løpetur på grus må vente litt til da grusveien i skogen er klissvåt. Så det er kanskje 5 km grus, og 7 km asfalt, korter vi ned blir det kanskje 5 km grus og 3 km asfalt eller bare 5 km bare grus men det blir veldig kort for ham. Det er vanskelig å finne så mye andre steder her for ham å løpe. Har hatt ham hos dyrlegen til sjekk for sikkerhets skyld og alt er tipp topp. Han hopper høyt i været av glede når han skal på tur, så det feiler ham ikke noe men av en eller annen grunn bekymrer belastningsskader meg veldig for jeg vet hvor viktig turene er for ham og han er bare 3 år.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...