Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg blir gaaal av alle som maser på meg med juridiske problemstillinger, og jeg har til nå hjulpet alt og alle, men folk rundt meg mener jeg nå bør opprette firma (?) og gi beskjed om at "hjelp" blir fakturert. Jeg har mottatt betaling for etpar oppdrag allerede, men vet ikke hvordan jeg skal organisere dette.

Det er ikke snakk om store summene, men jeg vil gjøre det ryddig, og "inntekten" blir som bi-inntekt i tillegg til vanlig juristjobb i det offentlige. Jeg setter bl.a. opp samboerkontrakter, hjelper til med tinglysing av dokumenter (småting, ikke f.eks. fast eiendom) og andre sivilrettslige problemstillinger. Ikke noe strafferettslig, og jeg gir ei heller bistand dersom det går til retten. Bør jeg opprette firma eller noe?? Isåfall, hvordan? *hjælp*

Skrevet

Registrer et enkeltPERSONSforetak ( :P ) i Brønnøysund-registrene og skaff deg gratis faktureringsprogrm fra feks Conta. Lett som en plett!

Oh, er det forskjell på "person" og "manns"? Eller kanskje det ikke er noe som heter enkeltmannsforetak en gang *blond* Tusen takk for tips :)

Skrevet

Oh, er det forskjell på "person" og "manns"? Eller kanskje det ikke er noe som heter enkeltmannsforetak en gang *blond* Tusen takk for tips :)

Nei, det er ikke noe som heter enkeltmannsforetak, det heter enkeltperson. :D Som manisk motstander av alle kjønna begreper (spesielt der hvor menn trekkes fram som normen), MÅ jeg bare kommentere det.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Skatteplikt fra første krone ja med mindre det kan gå som hobby.

Du kan vel ha en omsetning på 50 lapper før du må registrere deg som firma og moms.

Som over her er det bare å føre på selvangivelse som næringsinntekt eller hva det nå heter. Men da mister du mye rettigheter for fradrag du ville fått som registrert næringsdrivende.

Skrevet

Først: tillater jobben din at du har foretak i tillegg?

Det var min føste tanke også. Jeg har f.eks i min jobbkontrakt at jeg ikke får arbeide for konkurrerende bedrifter. Om det kan tenkes at hjelpen du gir gjennom ditt foretak stjeler kunder fra arbeidsplassen din er det nok ikke så populært. Sjekk vilkårene i kontrakten hvertfall ;)

Edit; det helt enkeltMANNSforetak frem til 2004, så helt på jordet er du ikke, @buddy13

Skrevet

Fordi det er et AS? For uansett hvor lite du fakturerer i et enk, så må du skatte av det, nemlig.

Nei, det var helt urelatert. Som privatperson. Det er grenser for hvor mye detaljer man drar med seg når man sitter midt i en travel jobbhverdag og sjekker forum som man egentlig ikke burde. :P

Skrevet

Først: tillater jobben din at du har foretak i tillegg?

Min nåværende arbeidsgiver ja. Men er jobbsøkende for tida, så mulig jeg skal vente til jeg finner noe jeg vil jobbe med etpar år eller mer.

Takker for alle svar!

Skrevet

Jeg ville sjekka med juristforbundet hvor langt ansvaret ditt går også. Det kan fort bli en forskjell mellom råd til venner og å putte det inn i et foretak.

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville sjekka med juristforbundet hvor langt ansvaret ditt går også. Det kan fort bli en forskjell mellom råd til venner og å putte det inn i et foretak.

Smart tips!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...