Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg blir gaaal av alle som maser på meg med juridiske problemstillinger, og jeg har til nå hjulpet alt og alle, men folk rundt meg mener jeg nå bør opprette firma (?) og gi beskjed om at "hjelp" blir fakturert. Jeg har mottatt betaling for etpar oppdrag allerede, men vet ikke hvordan jeg skal organisere dette.

Det er ikke snakk om store summene, men jeg vil gjøre det ryddig, og "inntekten" blir som bi-inntekt i tillegg til vanlig juristjobb i det offentlige. Jeg setter bl.a. opp samboerkontrakter, hjelper til med tinglysing av dokumenter (småting, ikke f.eks. fast eiendom) og andre sivilrettslige problemstillinger. Ikke noe strafferettslig, og jeg gir ei heller bistand dersom det går til retten. Bør jeg opprette firma eller noe?? Isåfall, hvordan? *hjælp*

Skrevet

Registrer et enkeltPERSONSforetak ( :P ) i Brønnøysund-registrene og skaff deg gratis faktureringsprogrm fra feks Conta. Lett som en plett!

Oh, er det forskjell på "person" og "manns"? Eller kanskje det ikke er noe som heter enkeltmannsforetak en gang *blond* Tusen takk for tips :)

Skrevet

Oh, er det forskjell på "person" og "manns"? Eller kanskje det ikke er noe som heter enkeltmannsforetak en gang *blond* Tusen takk for tips :)

Nei, det er ikke noe som heter enkeltmannsforetak, det heter enkeltperson. :D Som manisk motstander av alle kjønna begreper (spesielt der hvor menn trekkes fram som normen), MÅ jeg bare kommentere det.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Skatteplikt fra første krone ja med mindre det kan gå som hobby.

Du kan vel ha en omsetning på 50 lapper før du må registrere deg som firma og moms.

Som over her er det bare å føre på selvangivelse som næringsinntekt eller hva det nå heter. Men da mister du mye rettigheter for fradrag du ville fått som registrert næringsdrivende.

Skrevet

Først: tillater jobben din at du har foretak i tillegg?

Det var min føste tanke også. Jeg har f.eks i min jobbkontrakt at jeg ikke får arbeide for konkurrerende bedrifter. Om det kan tenkes at hjelpen du gir gjennom ditt foretak stjeler kunder fra arbeidsplassen din er det nok ikke så populært. Sjekk vilkårene i kontrakten hvertfall ;)

Edit; det helt enkeltMANNSforetak frem til 2004, så helt på jordet er du ikke, @buddy13

Skrevet

Fordi det er et AS? For uansett hvor lite du fakturerer i et enk, så må du skatte av det, nemlig.

Nei, det var helt urelatert. Som privatperson. Det er grenser for hvor mye detaljer man drar med seg når man sitter midt i en travel jobbhverdag og sjekker forum som man egentlig ikke burde. :P

Skrevet

Først: tillater jobben din at du har foretak i tillegg?

Min nåværende arbeidsgiver ja. Men er jobbsøkende for tida, så mulig jeg skal vente til jeg finner noe jeg vil jobbe med etpar år eller mer.

Takker for alle svar!

Skrevet

Jeg ville sjekka med juristforbundet hvor langt ansvaret ditt går også. Det kan fort bli en forskjell mellom råd til venner og å putte det inn i et foretak.

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville sjekka med juristforbundet hvor langt ansvaret ditt går også. Det kan fort bli en forskjell mellom råd til venner og å putte det inn i et foretak.

Smart tips!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...