Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen i Bergen som vil være med å trene spor?


SuperDachs
 Share

Recommended Posts

Hei hei! skal melde vovven på sporprøve og vi trenger mer trening, eller JEG trenger mer trening på å lese hunden og lurer derfor på om det er noen som vil hjelpe meg å legge et spor.
sist gikk vi et 3-4 timer gammelt spor i et forferdelig terreng, usikker på hvor langt det var men tok ca 10-20 min å gå det.
Hunden er litt skeptisk til fremmede så det er god trening for henne at det går en fremmed person med oss når vi går sporet også.

Hadde vært veldig fint om noen ville hjelpe oss :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg trur eg vil. Dvs, eg vil veldig, men eg sitter liksom litt fast i sofaen.

Har eit lite blodsporkurs og eit lite "vanlig" sporkurs bak oss, har ikkje så mykje trening, så kan sikkert ikkje bidra med så mykje anna enn fysisk tilstedeværelse. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil være med! Det kjedeligste i verden er å legge ut spor (hunden får jo ikke være med), så jeg kunne gjerne tenke meg at vi legger ut spor til hverandre. Jeg kan feks tilby spor på Damsgårdsfjellet :) Hørte om noen som brukte buljongvann for å spore på, det er lettere tilgjengelig enn blod. Så kan premien være noe godis, blir kanskje vanskelig å få tak i skank eller favorittleke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, planen var jo å legge spor for hverandre :)

Jeg kan høre med morfar om han har noen skanker i fryseren sin.
Vi hadde tre, men mamma klarte å glemme å legge dem i fryseren når vi flyttet så dem ble ødelagt, det stinket! så nå har vi bare en :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg har flere skanker og 6-7 liter blod i fryseren. De fleste skankene er store nok til å kunne deles opp også :) Finne en dag som passer kanskje? Helst helg for min del.

Det høres jo helt supert ut!

Jeg er opptatt neste helg, mulig jeg må passe hundene til besteforeldrene mine på Askøy helgen etter der igjen, skal høre med henne når det var

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ja, gjerne! Er det blodspor dere går også? Jeg er mest interessert i NBF skogsspor, men det hadde vært moro å prøve blodspor en gang.

Silje fokuserer mest på markspor nå, jeg går skogsspor med Edgar :) Vi kan gå blodspor en gang om du har lyst til det :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg tykkjer sånn generelt at det er litt eksluderande å komme inn i ein tråd der TS søker folk som vil gå spor, og kun invitere med ein av dei aktive i tråden altså. :P Eg skjønar at folk kjenner kvarandre utanom forum og slikt, men eg ville nok ha tatt akkurat den biten på pm. ;)

Ellers, for alle i tråden og andre :P, så tar eg gjerne ein dag med litt organisert (og mindre organisert) sporgåing framover. Eg kan ofte på dagtid denne månaden, og sannsynligvis heile komande helg. :)

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Som Lisa så kunne eg og tenkt meg å prøve dette, men er heilt blank! Einaste vi har søkt opp så langt er godbita inne og ute. Men merka i vinter (når man lett kunne sjå fotspor i snøen) at Theo av og til fulgte et og samme menneskespor ganske lenge. Trur han hadde likt å gå spor :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...