Gå til innhold
Hundesonen.no

Avl: Går keiseren fortsatt uten klær


Snoffe
 Share

Recommended Posts

Jo, det er nettopp det det er, altfor mange som sier enten/eller. Da blir det snakk om utstillingslinjer eller brukslinjer, det er det på myndene også? Veddeløpsgreyhoundene ser ikke ut som utstillingsgreyhoundene, ikke sant? Det er vel neppe den eneste rasen det er sånn på? Og jeg er uenig i at det være brukslinjene som er mest korrekte, da bruksavla hunder gjerne ser ut som blandingshunder.

Helt enig. Jeg vil ha en utstillingshund som løper!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 80
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg forstår ikke helt hvorfor man skal ta seg nær av ting som faktisk er et problem for rasen? Raser jeg har og har hatt har alle sine problemer. Jeg blir verken lei meg, føler meg tråkket på eller så

Jeg skulle ønske at andre raser - har parallelle hoder - har skjegg - har øyenbryn som skygger lett for øynene - er tilnærmet rektangulær - har en stri pels som ikke røyter Nei vent -

Jeg får ikke uttalelser til å henge sammen med realiteten og praksis når jeg hører følgende: Oppdrettere av diverse raser sier "Vi bryr oss oppriktig om rasen vår." Samtidig ser vi de samme rasene

Jeg sitter og leser nordenstam anno 1979 nå, og han oppsummere det samme Geir Erik Berge prøver å kommunisere med to setninger: "Selvsagt er det viktig at en hund er rasetypisk, men utseendet bør ikke komme foran funksjonsevnen. Det er tross alt den vi som eiere er mest avhengige av i det daglige."

Jeg tror det er det Geir Erik Berge og resten forfekter, ikke at utseende er fullstendig likegyldig, men at for mye av det som vektlegges er estetikk, og at dette ofte dessverre går på bekostning av helse. Det gjelder ikke bare ekstreme bananer/neser/miniatyrer/giganter/osv som fysisk hemmes. Om symmetriske tegninger, haleføring, "korrekt" farge osv er like viktig som helse synes jeg faktisk man kan skaffe seg en ikea-hund. Det er helt tåpelig hvor opptatt vi er av dette, det burde være en gledelig bonus på en ellers bra hund, ikke et kriterie.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig i dette, men i likhet med 2ne vil jeg ha begge deler.

Jeg vil også ha begge deler :)

Jo, det er nettopp det det er, altfor mange som sier enten/eller. Da blir det snakk om utstillingslinjer eller brukslinjer, det er det på myndene også? Veddeløpsgreyhoundene ser ikke ut som utstillingsgreyhoundene, ikke sant? Det er vel neppe den eneste rasen det er sånn på? Og jeg er uenig i at det være brukslinjene som er mest korrekte, da bruksavla hunder gjerne ser ut som blandingshunder.

Skillet finnes kun i land der racing er stort, og i hovedsak da på sprinterne, greyhound og whippet. I enkelte land i Sentral-Europa vil du også finne et skille på andre mynderaser. Generelt, der det er enorm prestisje i racing, finner du skillet. Ser du til hunder som har vunnet mye på LC i Norge de siste par årene, i hvert fall på mine to raser, er det hunder som også gjør det bra på utstilling—beauty and performance.

Jeg sa ikke at brukslinjene er mer korrekte, jeg sa at utstilling i seg selv ikke er noe å trakte etter, og at en "pen" hund uten bruksegenskaper er en dårligere hund enn en hund med bruksegenskaper som ikke er pen. Det der "ser ut som en blandingshund"-argumentet brukes også imot mynder som hentes fra sine opprinnelige land, og viser kun at folk i utstillingsmiljø, som ikke ser lengre enn sin egen skolisse, har mistet fullstendig begrep om rasen sin.

Hvordan?

Forst og fremst bruks er mindre utbredt, mindre dominerende for utvalget av hunder som går i avl, særlig i Norge og Skandinavia. Problemet med med overdreven bruk av enkelthunder, for eksempel, er mer gjengående blant oppdrettere som i hovedsak trakter etter utstillingsmeritter, enn oppdrettere som også trakter etter bruksmeritter—jeg vet om flere eksempler, eller skal jeg si, for mange eksempler. For det andre sier bruks mer om hva hundens kapasiteter som mynde, fysisk og mentalt, enn utstilling. Dette kan vi sikkert diskutere frem og tilbake, men utstilling dømmer "form", bruks dømmer "function". Jeg er ikke imot utstilling, på ingen måte, men form follows function. Dagen dette snus på hodet, form før function, er dagen vi har brutt med naturens gang og det flere hundre år har gitt oss i form av vakre jakthunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får bare si tja til den biten om bruken av hannhund :D

Nå "lider" min rase og IU litt av at de bare får jage plast :) De trenger ikke lengre kraftige kjever for å holde byttet. Smale underkjever er et problem man ikke ville fått tak i uten utstilling feks. Og det er faktisk et OBS (det eneste i gruppe 10) på rasspesifikke dommeranvisninger feks. Når det gjelder avl hadde Silken et bra opplegg fra start som de dessverre har gått bort fra. Alle valper ble registrert med avlssperre og man måtte søke for å få åpnet for å avle. Så hver hund ble vurdert før den ble satt i avl. Det er jo kanskje noe å ta i bruk for de værste rasene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dommere, raseklubber, kennelklubber og oppdrettere må alle ta sin del av ansvaret for dette. Men det er èn gruppe som sjelden nevnes når man diskuterer ekstrem-avl og usunne individer - valpekjøperne. Uten etterspørsel, ingen tilbud. Så lenge folk faktisk kjøper valper med flat snute, ekstreme vinkler osv, så vil oppdrettere fortsette å avle på det. Her har forbrukerne også en del av ansvaret, på samme måte som all annen uetisk handel.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå "lider" min rase og IU litt av at de bare får jage plast :) De trenger ikke lengre kraftige kjever for å holde byttet. Smale underkjever er et problem man ikke ville fått tak i uten utstilling feks. Og det er faktisk et OBS (det eneste i gruppe 10) på rasspesifikke dommeranvisninger feks. Når det gjelder avl hadde Silken et bra opplegg fra start som de dessverre har gått bort fra. Alle valper ble registrert med avlssperre og man måtte søke for å få åpnet for å avle. Så hver hund ble vurdert før den ble satt i avl. Det er jo kanskje noe å ta i bruk for de værste rasene?

Dette er helt klart reelle problemer med LC kontra reell jakt. Jeg mener ikke at LC nødvendigvis er et ideelt verktøy for å bedømme en mynde, det heller. (Det med smal skjeve er jeg veldig enig i, og vil mene det er utbredt på saluki, men om det er et resultat av utstilling eller LC er jeg ikke sikker på, tror det til dels er et resultat av utstilling og folk som dømmer dette med "smalt hode" slik at smalere jo bedre). Hele hunden må uansett bedømmes, kropp, hode, og det som ellers er, både i forhold til rasestandard og hundens bruksområde.

Har lest litt om silken sitt opplegg, det virket bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
    • Hei! Jeg har en valp (3-4 uker) hvor nesa er rosa med svarte kanter, men på den rosa delen har den litt svarte prikker. Er dette kun at pigmentet ikke er ferdig utviklet, eller vil nesa bli svart og rosa som voksen? Valpen er gyllen/lysbrun og har ingen hvite deler i pelsen sin. 
    • Jeg har nylig overtatt eierskap av en hund jeg har passet endel før. Den kan standard kommandoer som «sitt, ligg, kom, osv». Hjemme lystrer han stort sett, men med en gang jeg tar på ham turselen/når vi er på tur er det som han lukker ørene. Han lystrer innimellom, men ikke på samme måte som hjemme. Jeg har prøvd med positiv feedback og snacks for å trene når vi er ute også. Har sjekket selen om den er vond, og latt ham gå med den inne for å sjekke om han oppfører seg annerledes hjemme med den på, men da lystrer han som vanlig og oppfører seg som normalt.    Det virker for meg som det utelukkende er turen/tanken på tur som gjør at han ikke lystrer. Han er ikke superbegeistret for selen, men elsker å gå tur og virker som han kunne gått tur hele dagen om han fikk lov.   Lang spørsmål, men jeg lurer på om noen har vært i samme situasjon eller har noen gode tips?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...